Dziś mamy 22 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

23 listopada 2023

"Szczotka, pasta, kubek..." . Promowano pozytywne nawyki u dzieci

fot. SP Dziewierzewo

fot. SP Dziewierzewo

Dnia 20 listopada zorganizowaliśmy w przedszkolu #Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie "Dzień z higieną na TAK!". Celem wydarzenia było kształtowanie nawyków higieniczno – kulturowych związanych z higieną osobistą.

Dzieci z grup przedszkolnych "Biedronki" i "Motylki" wzięły udział w promowaniu higienicznych nawyków, które powinny towarzyszyć dzieciom na każdym kroku.

Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy na temat higieny osobistej i prostych sposobów by zadbać o nią w domu, przedszkolu, czy w podróży. Dzieci wykazały się bogatą wiedzą w tym zakresie.

Przedszkolaki poznały historię "Jasia i Małgosi", którzy na prośbę taty wyruszyli do pobliskiego lasu by nazbierać grzybów i jagód. Dzieci zabłądziły w lesie i podążając za błyskającym w oddali światełkiem trafili do odosobnionej chatki. Była ona zbudowana z produktów, jakie można kupić w supermarkecie. Dachówki były zrobione z grubych płatów szynki, okna z parówek, a drzwi z panierowanych, tłustych udek kurczaka. Ściany wyłożone były kawałkami pizzy, a ze środka dochodziła woń paczków z lukrem, waty cukrowej i roztopionej czekolady. Któż by przeszedł obojętnie obok tylu pyszności? Któż by pamiętał o słowach rodziców by jeść zdrowo i z umiarem? No nie Jaś i Małgosia... Dzieci zlekceważyły słowa usłyszane w domu, najadły się i jeszcze zamierzały zapakować troszkę do koszyczka, lecz nie zdążyły. W drzwiach chatki pojawiła się czarownica. Zła wiedźma miała już okrutne plany wobec dzieci. Zamierzała je karmić tak długo, aż będą okrągłe i pulchniutkie by zamienić je w kolorowe baloniki i sprzedać na jarmarku. Jaś i Małgosia jedli, jedli i jedli, aż z każdym dniem coraz bardziej przypominali baloniki. Pewnego dnia czarownica wybrała się do miasta, a dzieci zostały same. Właśnie wtedy Małgosia znalazła w kieszeni swojej kurtki dwie szczoteczki do zębów. Dziewczynka wpadła na znakomity pomysł by w końcu umyć zęby po tylu dniach objadania się. Dzieci nie miały pasty, więc nasypały soli na szczoteczki i szorowały swoje zęby. Myjąc zęby Jaś krzyknął, że już wie, jak pozbyć się złej wiedźmy. Dzieci pokonały ją szczoteczką do zębów! Czarownica na jej widok śmiertelnie się przestraszyła, a Jaś szybko złapał za różdżkę i przemienił ją w starą, zepsutą dentkę, bo tylko dzieci zamieniały się w ładne, kolorowe baloniki.

Jak myślicie, dlaczego wiedźma tak bardzo bała się szczoteczki do zębów? To proste! Ona jadła głównie słodycze. Jej zęby były czarne, zepsute i pełne dziur...

Jaś i Małgosia dbałością o higienę pokonali złą czarownicę!

Grupy razem odśpiewały piosenkę "Szczotka, pasta, kubek..." oraz wykonały karty pracy związane z tematyką zajęć.

A morał z tego taki, że kto o higienę osobistą dba ten znakomite zdrowie ma!

Zajęcia realizowane w ramach udziału w XXXVII edycji przedszkolnego programu wychowania zdrowotnego - "Na sportowo jest zdrowo".

Materiał: Oliwia Kędziora / Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Bilans – trzecia pora roku". Senior w izolacji więziennej

Polskie społeczeństwo starzeje się, co ma swoje odzwierciedlenie# także w populacji skazanych. Funkcjonariusze Służby Więziennej wychodzą naprzeciw pojawiającym się potrzebom w zakresie podejmowania oddziaływań resocjalizacyjnych dostosowanych do osadzonych w wieku senioralnym. W Zakładzie Karnym w Potulicach rozpoczyna się kolejna edycja programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej seniorów pn. „Bilans – trzecia pora roku”.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)