Dziś mamy 11 sierpnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2019

Święta z kredytem lub pożyczką? Na co warto zwrócić uwagę

fot. Mateusz Patoła/PR Consultant

fot. Mateusz Patoła/PR Consultant

Okres świąteczno-noworoczny oznacza dla wielu osób spotkania z # rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

Niektórzy, wykorzystując dogodny układ tegorocznego kalendarza, wybiorą się także na krótkie wakacje, połączone z sylwestrową zabawą. Jednak, mimo że przeciętne wynagrodzenie nad Wisłą z roku na rok jest coraz wyższe, część Polaków w czasie świątecznej gorączki zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki.

Boże Narodzenie w 2019 roku będzie kosztowało statystyczną, polską rodzinę 1521 złotych, czyli o 5% więcej niż poprzednie święta – wynika z raportu Deloitte „Zakupy świąteczne 2019”.

Największą część wydatków pochłoną prezenty (547 zł) i jedzenie (524 zł). Na dalszych miejscach znalazły się podróże (324 zł), a także spotkania towarzyskie (126 zł). Choć Polacy mają do dyspozycji coraz więcej pieniędzy, m.in. dzięki rosnącym pensjom i rządowemu programowi Rodzina 500 Plus, to część osób przed świętami będzie ubiegać się o pożyczkę lub kredyt gotówkowy.

Różnice między rodzajami zobowiązań

Kredyt i pożyczka, mimo że przynoszą zazwyczaj klientowi ten sam efekt, czyli dodatkowe środki, nie są takim samym produktem. Pierwszy rodzaj zobowiązania jest o tyle szczególny, że może być udzielony jedynie przez instytucje bankowe.

– Umowa kredytowa regulowana jest prawem bankowym i zawsze musi zawierać informacje nt. terminu spłaty kredytu, a także wysokości wszelkich opłat, m.in. związanych z oprocentowaniem, prowizją czy odsetkami. Istotny również jest fakt, że jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania bank musi sprawdzić potencjalnego kredytobiorcę w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), aby m.in. zweryfikować jego dotychczasowe zaangażowanie w produkty finansowe. Takie rozwiązanie broni klienta przed nadmiernym obciążeniem kredytowym – tłumaczy Marcin Czajkowski, Ekspert ds. Produktów Kredytowych, Bank Ochrony Środowiska.

Co ważne, banki funkcjonują pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego, dzięki czemu zaciągnięcie w nich zobowiązania jest znacznie bezpieczniejsze niż w firmach pożyczkowych. Pożyczka może być udzielona przez każdego, kto posiada odpowiednią ilość pieniędzy (również osoby fizyczne). W odróżnieniu od kredytu, wszelkiego rodzaju regulacje dotyczące tego typu zobowiązań nie są oparte na prawie bankowym, a jedynie na Kodeksie cywilnym.

W zależności od podmiotu, który oferuje pożyczkę bądź kredyt, koszty zaciągnięcia zobowiązania mogą się różnić między sobą. Niekiedy osoby decydujące się na skorzystanie z oferty banku lub innej instytucji finansowej, patrzą w pierwszej kolejności na wysokość oprocentowania.

Tymczasem, „raty 0%” niekoniecznie oznaczają, że będzie trzeba oddać tyle samo pieniędzy, ile się pożyczyło. Przy wyborze odpowiedniej oferty należy również zwrócić uwagę na takie parametry jak wysokość prowizji, koszt ubezpieczenia, a także rodzaj rat (równe lub malejące).

Koszt zobowiązania powiązany jest również z okresem jego spłaty – pożyczki, zwłaszcza tzw. chwilówki, udzielane są z reguły na krótszy czas, co oznacza, że w ciągu kilku tygodni należy oddać wszystkie otrzymane środki, wraz z wszelkimi dodatkowymi opłatami. Kredyt natomiast może zostać rozłożony nawet na kilkuletnie raty, które w ujęciu miesięcznym będą znacznie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Jednym ze sposobów wybrania najkorzystniejszego finansowania jest sprawdzenie, ile wynosi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla konkretnej oferty. Ten wskaźnik pozwala w łatwy i szybki sposób porównać koszt zobowiązania zawieranego u poszczególnych podmiotów. Zwykle im niższa jest jego wartość, tym korzystniejsza dla klienta jest transakcja.

– RRSO pokazuje, jaka będzie faktyczna cena ewentualnego kredytu bądź pożyczki. Uwzględnia bowiem wszystkie opłaty, jakie towarzyszą zawarciu umowy. To nie tylko oprocentowanie i prowizje, ale także inne koszty, wpływające na ostateczną wysokość zobowiązania – wyjaśnia Marcin Czajkowski.

Istotny w kontekście pożyczki lub kredytu jest fakt, że Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania zawsze musi zostać podana przez instytucję udzielającą zobowiązania do wysokości 255 500 złotych – niezależnie czy jest to bank, czy firma pożyczkowa.

Warto również pamiętać o tym, że prawidłowe porównanie RRSO jest możliwe w przypadku ofert obejmujących ten sam okres spłaty.

materiał: Mateusz Patoła/PR Consultant

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Żel UV 5ml
7,50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Mikrodermabrazja
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)