Sezon grzewczy za pasem – jaki węgiel wybrać?

fot. Skład Węgla GROSZEK
Każdy kto ogrzewa swój dom węglem wie, że najlepiej zaopatrzyć się w opał latem, kiedy jego ceny są najniższe. To już ostatni moment, by zakupić odpowiedni opał w rozsądnej cenie. Aby zakup #węgla nie uszczuplił domowego budżetu, aż tak bardzo, jego wybór musi być dobrze przemyślany. Nie bez znaczenia jest też solidny i zaufany sprzedawca, który służy poradą. Jaki zatem węgiel wybrać?
Eko-groszek coraz bardziej popularny
Rodzaj kupowanego węgla zależy od tego w jakim piecu będzie spalany. Najczęściej spotykanymi sortymentami węgla kamiennego przeznaczonymi do spalania w domowych kotłach są: kostka, orzech, groszek i miał. W ostatnich latach na rynku węglowym popularność zyskał tak zwany eko-groszek, przeznaczony do spalania w kotłach z podajnikiem. Charakteryzuje się niską zawartością siarki i popiołu, co sprawia iż jest przyjazny dla środowiska i bardzo wydajny.
Wybierając węgiel warto wziąć pod uwagę trzy podstawowe parametry: uziarnienie, wartość opałową i zawartość popiołu w węglu. Spośród nich najważniejszy to wartość opałowa (kaloryczność), czyli ilość ciepła, jaką uzyskamy ze spalenia kilograma opału.
Warto pamiętać o prostej zależności
Czy zawsze należy wybierać wysokokaloryczny opał? Niekoniecznie. Węgiel o wysokiej kalorycznościu nie zostaje w pełni wykorzystany w cieplejsze dni i zamiast zysków daje straty na dymie i sadzy. Ale za to świetnie sprawdzi się w dni mroźniejsze. Niskokaloryczny węgiel spala się efektywniej nawet przy mocno dodatnich temperaturach. Ale za to w mroźniejsze dni będzie szybko ubywał.
Węgiel przesiewany i fachowa porada
Kupując węgiel, dobrze jest też sprawdzić najprostsze parametry, jakie można ocenić gołym okiem. Wilgotność, czystość węgla (brak kamienia) oraz jego zwarta bryła. W węglu grubym nie powinno być zbyt dużo miału, dlatego dobrze wybierać te składy węgla, które odsiewają miał przed dostarczeniem do klienta. Na początek warto zaopatrzyć się w mniejszą ilość, by zobaczyć, jak paliwo zachowuje się w naszym piecu.
Każdy, kto odwiedzi Skład Węgla GROSZEK przy ul. Młyńskiej 36 w Nakle (tel. 730 300 384 lub 730 300 386), może liczyć na fachową poradę i wysokiej jakości opał w przystępnej cenie. A oprócz tego do zakupionej tony węgla otrzyma ciekawe gratisy.
Materiał reklamowy / Artykuł sponsorowany: Skład Węgla GROSZEK
Czytaj również
- Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę
- Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią
- Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy
- Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji
- Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)