Dziś mamy 15 grudnia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

19 lipca 2019

Rekrutacja do szkół średnich. Gdzie są jeszcze wolne miejsca?

fot. KPUW w Bydgoszczy

fot. KPUW w Bydgoszczy

W Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy odbyła się dzisiaj konferencja prasowa poświęcona # podsumowaniu pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich w województwie kujawsko-pomorskim.

W konferencji uczestniczyli wicewojewoda Józef Ramlau, wicekurator oświaty Małgorzata Oborska, Dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek Jolanta Metkowska oraz Urszula Chaberska starszy wizytator z Delegatury w Toruniu.

"Mamy w tym roku szczególną sytuację, bowiem rekrutacja do szkół ponadpodstawowych przebiega dwutorowo. Podlegają tej rekrutacji dwa roczniki. Przygotowana w naszym województwie ilość miejsc w szkołach ponadpodstawowych, to ok. 48,5 tys. miejsc. Natomiast młodzieży aspirującej do obsadzenia tych miejsc jest 39,5 tys. Jak łatwo obliczyć, mamy nadwyżkę ok. 9 tys. miejsc. Argument o pewnych niepokojach, które związane są z tą rekrutacją jest argumentem chybionym, ponieważ ilość miejsc jest większa niż ilość chętnych. Ci którzy nie dostali się do wymarzonych przez siebie szkół na pewno znajdą dla siebie miejsce w innych liceach czy technikach" – mówił wicewojewoda Józef Ramlau.

Dane statystyczne obrazujące przebieg rekrutacji w szkołach publicznych prowadzonych przez samorządy zaprezentowała wicekurator oświaty Małgorzata Oborska.

"Samorządy prowadzące w naszym województwie szkoły ponadpodstawowe przygotowały 38.466 miejsc.  O przyjęcie do tych szkół ubiegało się 37.232 osoby. Z tego jasno wynika, że nadwyżka jest znacząca bo jest to więcej o 1.234 więcej miejsc niż liczby uczniów ubiegających się o przyjęcie do szkół prowadzonych przez samorządy. Oznacza to, że zarówno samorządy, jak i dyrektorzy szkół byli przygotowani do tej trudnej akcji związanej z rekrutacją."

Największe trudności pojawiły się w dużych aglomeracjach miejskich. W mieście Bydgoszcz liczba niezakwalifikowanych, to 1.011 osób, wolnych miejsc pozostaje nadal 1.386. Liczba osób niezakwalifikowanych jest procentowo porównywalna do tej z ubiegłego roku, kiedy to na pierwszym etapie rekrutacji do najbardziej obleganych liceów i niektórych techników, osób nieprzyjętych było 550. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tym roku rekrutacji podlegają dwa roczniki, okazuje się, że liczba osób nieprzyjętych jest procentowo porównywalna z ubiegłym rokiem.

Wykaz wolnych miejsc w szkołach średnich województwa znajdują się w załączniku. 

materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki/Kuratorium Oświaty/red

Oceń artykuł: 4 4
Pliki do pobrania
zal_00008875_01_06.xlsx
zal_00008875_01_04.xlsx
zal_00008875_01_05.xlsx
zal_00008875_01_03.xlsx
zal_00008875_01_02.xlsx
zal_00008875_01_01.xlsx

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (18)

  NakNadNot, w dniu 19-07-2019 17:52:25 napisał:

  Jest kilka spraw. 1. Szkoły z pewnością będą przepełnione, będzie niedobór nauczycieli, a ucierpią na tym uczniowie. 2. Nie każdy musi kończyć liceum, czy technikum. Zwłaszcza jak ma mieć słabe oceny i przez to stwarzać opóźnienia w nauce uczniów choćby przeciętnych. 3. Mam przeczucie, że ten podwójny rocznik wyniesie mniej z nauki, niż uczniowie z klas, gdzie nie było przepełnienia, a do domu wracało się w normalnych godzinach. 4. Zastąpiono nieudaną reformę kolejną nieudaną, która stanowi powrót do czegoś, co było równie nieudane jak gimnazja. Po co było na to wydawać grube pieniądze? Nie lepiej było przemyśleć tą reformę, albo wydać te pieniądze na unowocześnienie szkół, sprzętu i na dokształcenie nauczycieli w nowoczesnych technikach nauczania?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  Maja, w dniu 21-07-2019 16:23:14 napisał:

  Pierdu pierdu!Ja się pytam gdzie są te miejsca wolne bo jak do tej pory nie znalazłam dla córki a niby mają być,dramat

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  Tatuś, w dniu 21-07-2019 21:56:36 napisał:

  Dajcie namiary na lek.medycyny pracy bo do Bydgoszczy nie idzie się dodzwonić......

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Mig, w dniu 22-07-2019 09:01:38 napisał:

  Kogo z Bydgoszczy interesuje że są miejsca wolne w Nakle, Radziejowie czy Chełmży? Jakie znaczenie ma to że jest zapas do szkoły zawodowej jak oni chcą skończyć np. technikum elektroniczne czy gastronomiczne?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Sprawdzanie geometrii kół
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Test amortyzatorów
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
0

Czekasz na paczkę od Mikołaja? Odbierz ją z mObywatelem

W emocjach i przedświątecznej gorączce można zapomnieć o wielu sprawach, a na pewno o # dowodzie osobistym. Pamiętajcie: idąc na pocztę po odbiór paczek z prezentami wystarczy telefon z aplikacją mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Niedziele handlowe w grudniu i 2020 roku. Kiedy sklepy będą otwarte?

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie są gotowi jeszcze na święta. Grudzień to wyjątkowy #miesiąc ze względu na to, że sklepy otwarte będą w trzy niedziele!

(czytaj więcej)
0

Świąteczny szał zakupów. Przez internet czy tradycyjnie? (sonda)

Świąteczny szał zakupowy trwa. W grudniu w sklepach panuje oblężenie, dlatego wiele #osób woli kupić np. prezenty bez wychodzenia z domu, czyli za pomocą internetu. Obie te formy mają swoje plusy i minusy. Jakie zakupy wybieracie?

(czytaj więcej)
0

Święta z kredytem lub pożyczką? Na co warto zwrócić uwagę

Okres świąteczno-noworoczny oznacza dla wielu osób spotkania z # rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

(czytaj więcej)