Dziś mamy 27 maja 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 kwietnia 2019

Prace rewitalizacyjne trwają. Zadbano o zabytkowy cmentarz

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

Wychowankowie kcyńskiego zakładu poprawczego kontynuują prace przy rewitalizacji zieleni i # otoczenia zabytkowego cmentarza w Kcyni przy ulicy Nakielskiej.

Prace te rozpoczęliśmy w ubiegłym roku i były one, obok wielu innych inicjatyw, naszym wkładem w rocznicowe obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. Zakres prac został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Bydgoszczy oraz proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła księdzem Tomaszem Kasprzakiem.

Wychowankowie wykonują prace z wielkim zaangażowaniem. Cmentarz ten posiada specyficzną aurę, skupiającą uwagę odwiedzających go na nielicznych pozostałych zabytkowych pomnikach, budzących emocje i wymagających zaangażowania intelektualnego.

Wysiłki byłych władz z okresu minionego systemu, w celu splantowania nekropolii przy pomocy ciężkiego sprzętu budowlanego doprowadziły do zniszczenia wielu pięknych nagrobków. Atmosfera tego cmentarza jest jednak tak silna, obdarzona tak głęboką treścią, że nawet nieudolna próba zmiany przeznaczenia czy destrukcja formy nie potrafiły wymazać jego olbrzymiej siły.

Dlatego podjęliśmy wysiłki, aby przywrócić, choć w niewielkim stopniu, jego niezwykły charakter - poprzez rekompozycję - to jest celowe działanie, polegające na symbolicznej aranżacji założenia układu grobów, przez ustawienie nowych krzyży w miejscach pochówków byłych mieszkańców naszego miasta (zinwentaryzowanych wspólnie z ks. proboszczem Tomaszem Kasprzakiem). Krzyże te (45 sztuk) zaaprobowane przez księdza proboszcza, wychowankowie wykonali za zgodą Pana Dyrektora Zakładu Poprawczego w Kcyni Pawła Dudy, w warsztatach szkolnych, w czasie nauki zawodu ślusarza i stolarza. W naszych działaniach kierujemy się szacunkiem dla kulturowego dziedzictwa i chęcią ocalenia od zapomnienia rzeczy o wyjątkowej wartości.

W minionym czasie podjęliśmy się także wycięcia uszkodzonego drzewa na „nowym” cmentarzu przy ulicy Nakielskiej.

Wymagało to od nas użycia specjalistycznego sprzętu i zastosowania „technik alpinistycznych”. Jednakże doskonała współpraca w zespole pomogła z sukcesem zakończyć zadanie w wyznaczonym czasie. Z chirurgiczną dokładnością wycięliśmy wysoki pień sosny spomiędzy licznych, ciasno ustawionych nagrobków, nie uszkadzając żadnego z nich.

Wychowankowie, między innymi pod opieką Pani Lidii Kozłowskiej-Rusin, kilkakrotnie zbierali rozrzucone na cmentarzu odpady (znicze nagrobne, stare wieńce, doniczki po kwiatach, butelki po napojach, foliowe jednorazówki, opakowania po kosmetykach, zniszczone zabawki, przypadkowy złom, elementy wyposażenia łazienek…).

Zebrane w workach śmieci, każdorazowo zabierali pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej. Wstydliwy charakter tych odpadów jest dowodem, że w podświadomości części mieszkańców naszego miasta zgadzaliśmy się z wyparciem znaczenia tej nekropolii w kształtowaniu tożsamości naszej małej ojczyzny. Dlatego dziękując za okazaną dotychczas pomoc i współpracę, prosimy o wsparcie przy dalszych pracach. Aby duch tego miejsca mógł służyć dalej, jako źródło inspiracji dla naszych działań.

Chroniąc je, powinniśmy zarazem tak je kształtować, aby zachować tak ważny i istotny tutaj nastrój zadumy i powagi, jak i budować uczucia zachwytu, wzniosłości i tajemniczości.

Wymaga to wielkiej kultury, wrażliwości i pokory, by to, co stanowi o istnieniu ducha tego miejsca, nie było zakłócone lub zdominowane przez rzeczy nowe.

materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)