Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

13 lutego 2020

Prace na kcyńskim cmentarzu. Chłopcy byli bardzo zaangażowani

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

6 lutego 2020 r., realizując cele i zadania programu wychowawczego pt. „Archeologia #Żywa”, wzięliśmy udział w pracach renowacyjnych na zabytkowym cmentarzu przy ulicy Nakielskiej w Kcyni.

Pan Dyrektor Zakładu Poprawczego umożliwił wykorzystanie do tych prac narzędzi oraz urządzeń będących na wyposażeniu warsztatów szkolnych. Zakres oraz sposób wykonania tych prac został uzgodniony z pracownikami Wojewódzkiej Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu Delegatura w Bydgoszczy oraz z proboszczem parafii pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni księdzem Zbigniewem Grzegorzewskim.

Pod okiem wykwalifikowanego pracownika naszego zakładu jeden wychowanek pracował przy konserwacji płotu. Zadanie to polegało na pospawaniu elementów, które w wyniku działania czasu i warunków atmosferycznych uległy zniszczeniu, co groziło przewróceniem się całego ogrodzenia. W tym czasie drugi wychowanek, wspólnie z panem wychowawcą oczyszczali zarośnięte wiciokrzewami zabytkowe pomniki. Głęboko zakorzenione, długie pędy oplatały te pomniki szczelną siecią. Aby zachować je dla dalszych pokoleń i nie dopuścić do ich rozkruszenia należało je oczyścić z jakiejkolwiek roślinności. Następnie ustawili oni powywracane elementy innych pomników i tym samym przywrócili pierwotny ich wygląd. Chłopcy pracowali z wielkim zaangażowaniem, co spotkało się z uznaniem i miłymi komentarzami przechodzących i na chwilę zatrzymujących się mieszkańców naszego miasta.

Nasze zaangażowanie w ratowanie tej naszej regionalnej nekropoli ma już kilkuletnią tradycję i dzięki wsparciu ludzi dobrej woli oraz życzliwości instytucji samorządowych oraz placówek oświatowych powoli przywracany jest jej blask i charakter. Cmentarz ten, jak rzadko który na terenie naszej gminy pełny jest symboli budujących poczucie patriotyzmu, jak i tolerancji, przypominając o naszych wielokulturowych korzeniach. Jest on przestrzenią, na której spotkało się dziedzictwo naszej małej ojczyzny. Pochowani tutaj zostali: powstańcy wielkopolscy z 1848 r. oraz z 1919 r., pomordowani przez niemieckiego okupanta mieszkańcy Kcyni i okolic polskiej i żydowskiej narodowości, spolonizowani koloniści niemieccy z XIX wieku, działacze społeczni i naukowcy. Obowiązek dbania o tę nekropolię wynika z wewnętrznej potrzeby, wręcz moralnego obowiązku kultywowania ich pamięci. Istotne jest, aby przechodząc przez bramę cmentarną, zdawać sobie sprawę, że wkraczamy w przestrzeń, która ma odmienne znaczenie i na której obowiązują określone wartości, zachowania ciszy, skupienia, stylu bycia czy modlitwa.

Materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)