Dziś mamy 14 sierpnia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

28 czerwca 2022

Posiedzenie sejmiku województwa. O wsparciu dla Ukraińców i planie dotyczącym szpitali

fot. UMWKP

fot. UMWKP

Sejmik zdecydował w poniedziałek, 27 czerwca o udzieleniu # pomocy humanitarnej Obwodowi Chmielnickiemu na Ukrainie - naszym ukraińskim przyjaciołom wyślemy specjalistyczną odzież pożarniczą oraz gotowe racje żywnościowe do użycia w warunkach polowych - i przyjął stanowisko, w którym stanowczo sprzeciwia się konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich.


Raport oceniający zasoby pomocy społecznej przedstawił na dzisiejszym posiedzeniu dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Adam Szponka. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o problemach związanych ze starzeniem się populacji i rosnącą liczbą niesamodzielnych osób starszych, do których musimy adresować naszą ofertę opiekuńczą. Wskazał także na trafione projekty ROPS w tej dziedzinie, w tym system teleopiekuńczy uzupełniony przez wolontariat sąsiedzki. Raport został dołączony do porządku obrad. Sejmik uchwalił też Strategię Polityki Społecznej Województwa do roku 2030 i wprowadził zmiany do uchwały o powołaniu ROPS, które umożliwią tej instytucji nowe działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz aktywne reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

Drugi ważny blok temat dotyczył inwestycji drogowych. Radni wysłuchali informacji o stanie realizacji tego rodzaju przedsięwzięć w naszym województwie i zaakceptowali pomoc finansową samorządu województwa dla samorządów lokalnych z przeznaczeniem na dofinansowania remontów dróg. Środki otrzymają powiat świecki, miasto i gmina Jabłonowo Pomorskie oraz gmina Unisław.

 Sejmik zaakceptował zmiany w budżecie województwa 2022 (związane z umieszczeniem w nim m.in. wydatków na zakup nowego taboru kolejowego i regulację wynagrodzeń w kluczowych wojewódzkich instytucjach kultury), a także dofinansowanie przez samorząd województwa tegorocznej edycji Festiwalu Nova Muzyka i Architektura w Toruniu (muzyka klasyczna) oraz promocji Parku Kulturowego w Wietrzychowicach w powiecie włocławskim.

"Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego z niepokojem i dezaprobatą przyjmuje informacje o projektowanych działaniach na rzecz konsolidacji szpitali uniwersyteckich nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza oraz nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, co w konsekwencji doprowadzi do likwidacji Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 (...). Nie ma (...) społecznych oraz medycznych przesłanek do nieakceptowanych działań [wobec tej placówki]. (...) Nie ma zgody na powyższe działania" - czytamy w przyjętym dziś stanowisku w sprawie planowej fuzji bydgoskich szpitali uniwersyteckich. Dokument zostanie skierowany do ministra zdrowia, wojewody kujawsko-pomorskiego i władz rektorskich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, do którego należą obie lecznice.

Sejmik nadał  Nagrodę Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego twórcy potęgi bydgoskiego klubu wioślarskiego Lotto Bydgostia Zygfrydowi Żurawskiemu, który kierował klubem przez ostatnie 31 lat, a na początku czerwca przekazał ster następcy, a samej Lotto Bydgostia wyróżnienie Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae. Na wniosek marszałka Piotra Całbeckiego wyróżnienie Stella Copernicana otrzyma też Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza.

Gościem obrad była przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego pierwszej kadencji Izabela Kożuch. W swoim wystąpieniu podziękowała za powołanie sejmiku młodych i zapewniła o woli współpracy tego gremium z sejmikiem województwa.

materiał: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 0 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • 13 (15)

  Kraj Pl, w dniu 28-06-2022 10:39:50 napisał:

  Do cholery ciągle wsparcie dla Ukrainy?! To są pieniądze a jak Polak jest bez pracy to pomocy nie ma!! Gdzie jest ta Polska? Ważny kraj co?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (8)
  • 7 (13)

  Szumski, w dniu 28-06-2022 11:30:27 napisał:

  Gdzie macie pomoc dla Polskich dzieci i samotnych matek?? Gdzie się pytam???? Ten miesieczny ochlap co dajecie nie starczy generujacy najwieksza inflacje w historii, to jest wasza pomoc???? 9 mld wydało panstwo na ukraincow a oni przyjezdzaja i sie smieja z nas!! ze my chodzimy do pracy zapier... a oni siedza i czekaja na pieniadze. Juz niedlugo skonczy sie ta polinska paranoja. Przejmiemy legalnie władze w wyborach i rozliczymy wszsytkich, jeden po drugim. Zaczniemy dbac o Polske i POLAKOW! nie polsko-jezycznych!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (9)

  Włościanka, w dniu 28-06-2022 12:59:00 napisał:

  Jak Polak biedny to mu MOPStapo wywozi na zsyłkę przemocą dziecko lub starca i obciąża kosztami wynoszącymi ponad średnią krajową. I jeszcze z jego podatków dotuje wszelkie obce nacje; cyganów, żydów, teraz upaińców. Obleśne-obłudne mopsice to największa zaraza tocząca nasz naród! Tu jest piekło dla Polaka i raj dla obcych. Plugawe to państwo Polin!

  odpowiedz

  • 5 (11)

  Mieszkaniec, w dniu 28-06-2022 14:09:52 napisał:

  A może by tak ludzi spytać się czy z naszych pieniędzy można dawać.Ile dzieci naszych chorych,na miejscu tych rodziców co walczą o każdą złotówkę pozwałbym rząd za te rozdawnictwo ukraińcą którzy naprawdę nie są biedni co widać po autach,i zakupach.Ludzie obudźcie się.Mam dosyć tej szopki

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Ja, w dniu 29-06-2022 08:10:31 napisał:

  Panie prezydencie tu niema polin tylko POLSKA

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Bong, w dniu 29-06-2022 22:11:43 napisał:

  Ten prostacki rząd jest tak głupi że sam się wpuścił w maliny. Jak wybuchła wojna to Polacy (zwykli ludzie) ruszyli z pomocą. Nie neguje tego bo sam nie chciałbym znaleźć się na Ich miejscu. Każdy z Polaków indywidualnie podszedł do tematu, jeden dał mieszkanie, drugi kupił ciuchy czy jedzenie a jeszcze inny dał kasę. Nie wnikam w to bo to są indywidualne wybory każdego z nas. Słyszałem że w Bydgoszczy lekarze prywatni przyjmowali uchodzcow za darmo. Mogli?, jasne że mogli!, to ich sprawa. Nie rozumiem tylko tych idiotow z rządu, przecież Ci debile pomyśleli że jak każdy Polak daje to my też damy! I takim oto sposobem każdy z nas pomógł że swojej kasy uszczuplając rodzinny budżet a jeb... PiS zajeb... Nam jeszcze więcej na uchodzcow w podatkach. Bo jasne jest ze my za to zapłacimy! Dlatego mam nadzieję że te kur... utraca władze w najbliższych wyborach.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)