Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

31 stycznia 2020

Pierwsze spotkanie w Nowym Roku. Rozmawiano o akcji POLENAKTION

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

Pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "Ciekawość świata" odbyło się # 30 stycznia w kcyńskim urzędzie. Przypomnijmy - cykl odbywa się od 6 lat. Jego organizatorem jest Dźwiękowe Archiwum Kcyni. Patronatem medialnym w tym roku objęło go Radio Nakło 107,5 FM.

Naszym gościem był Wojciech Olejniczak - prezes fundacji Tres ze Zbąszynia. To właśnie o wydarzeniach z tego nadgranicznego miasteczka z października 1938 roku opowiedział nam nasz prelegent. Opowieści towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego "Do zobaczenia za rok w Jerozolimie", promocja albumu o tym samym tytule oraz prezentacja bieżących działań fundacji.

Spotkanie przybliżyło bezpośrednie okoliczności, które doprowadziły do deportacji kilku tysięcy obywateli polskich narodowości żydowskiej z terenu Niemiec do Zbąszynia. Wojciech Olejniczak, posiłkując się archiwalnymi fotografiami przedstawił warunki, w jakich przyszło funkcjonować przesiedlonym Żydom i sposoby radzenia sobie z zastaną, jak się wydawać mogło, tymczasową sytuacją.

Omówił także wprowadzoną 31 marca 1938 roku ustawę o pozbawianiu obywatelstwa, stanowiącą, że kto przebywa nieprzerwanie za granicą przez okres 5 lat po powstaniu Państwa Polskiego i utracił kontakt z państwowością polską, zostanie pozbawiony obywatelstwa. Obowiązywała wówczas zasada, że obywatelstwo nadaje się od miejsca urodzenia.

W wyniku POLENAKTION, akcji przesiedleńczej polegającej na deportacji w dniu 24 i 25 października 1938 roku obywateli polskich z terenu Niemiec, do Zbąszynia, liczącego 4, 5 tys. mieszkańców, dotarło przeszło 8 tysięcy Żydów.

Byli to Żydzi - obywatele polscy. Mieszkali w Berlinie, Frankfurcie, Lipsku, Hamburgu. Docierali do Zbąszynia w nocy, w zimne październikowe dni, zziębnięci i niepewni swojego losu. Przebywali w mieście przez 10 miesięcy, aż do wybuchu wojny. Zostali zakwaterowani w sali gimnastycznej, byłych koszarach wojskowych, we młynie i w stajniach.

Ci, którym nie udało się w pierwszych dniach wyjechać, najczęściej trafili do gett. Władze po kilku dniach wprowadziły całkowity zakaz opuszczania miasta przez Żydów. Społeczność przybyła do miasta próbowała z pomocą mieszkańców i żydowskich komitetów jakoś się zorganizować, powstawały kursy, jadłodajnie, rozwinęła się poczta, umożliwiająca kontakt z bliskimi w innych częściach kraju.

Co warte podkreślenia, zachowała się lista Żydów, która zawiera przeszło 5 tys. rekordów. Obecnie na stronie www.zbaszyn1938.pl można skorzystać z wyszukiwarki, która umożliwia przejrzenie tego rejestru. 

Wojciech Olejniczak w barwny sposób opowiedział nam także o spotkaniach, powrotach, powojennych wydarzeniach, które sprawiły, że kontakty zbąszynian z potomkami tych, którym pomagali stawały się intensywne i pełne wzruszeń.

Na koniec spotkania Justyna Makarewicz zaprosiła na najbliższe zaplanowane wykłady. Najbliższa okazja za miesiąc, 27 lutego. Wówczas Jurek Napierała przedstawi temat: Żydzie dzikich zwierząt w okolicy Kcyni. 

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 10 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)