Dziś mamy 1 grudnia 2021, środa, imieniny obchodzą:

10 października 2021

Ostatnia niedziela sierpnia 1939. Widowisko jak żywe!

fot. LZ

fot. LZ

Za sprawą historycznego widowiska, mieszkańcy# Kcyni mogli w minioną sobotę przenieść się w czasy poprzedzające dosłownie kilka godzin wybuch II wojny światowej.

Widowisko historyczno – rekonstrukcyjne na rynku w Kcyni nawiązywało do wydarzeń ostatniej sierpniowej niedzieli z roku 1939. Przez kilka godzin można było brać udział w rekonstrukcjach historycznych wojskowych i cywilnych oraz warsztatach historycznych związanych z wybuchem II wojny światowej, a bezpośrednio nawiązujących do wydarzeń ostatniej sierpniowej niedzieli z roku 1939. Warsztaty tematyczne dotyczyły przedwojennych zawodów rzemieślniczych, życia codziennego i wojska wraz ze wspólnym śpiewaniem piosenek, nauką tańca, a wszystko połączone było z epizodami przygotowań (władz cywilnych i wojskowych) do wybuchu wojny. Dostępna była także wystawa lalek z epoki.

Widowisko prowadzone i utrzymane było w stylu retro – scenografia rynku, oświetlenie, ubiory, postacie, muzyka, piosenki i tańce – wszystko nawiązywało do dawnych lat. Ci mieszkańcy Kcyni, którzy przyszli na Rynek w strojach stylizowanych na retro, mogli wziąć bezpośredni i czynny udział w widowisku. Pozostali byli widzami.

Organizatorami wydarzenia byli ZHR Bydgoszcz, Towarzystwo Historyczne w Kcyni i gmina Kcynia.

Oceń artykuł: 1 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (7)

  Fanaberie , w dniu 10-10-2021 12:38:20 napisał:

  Ile mnie jako podatnika w gminie ta szopka kosztowała? W jakiej wysokości ze środków publicznych pieniądze na to poszły?

  odpowiedz

  • 0 (6)

  Jan, w dniu 10-10-2021 16:23:46 napisał:

  Piękne widowisko dlaczego nie było młodzieży szkolnej,

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Strażak kcynia, w dniu 11-10-2021 01:42:58 napisał:

  Zabrakło czepkowozu

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Hanka, w dniu 11-10-2021 10:52:13 napisał:

  Jaka promocja takie show. Beznadzieja

  odpowiedz

  • 2 (2)

  fff, w dniu 11-10-2021 10:59:57 napisał:

  ale czy hałas nie przeszkadzał tak jak w Kowalewku? Panie Kurant co Pan na to? może ograniczyć takie wystrzały w centrum niby miasta? Jakieś sankcje albo kary? Może zwołać nadzwyczajną radę niech się tęgie głowy pochylą nad problemem....

  odpowiedz

  • 1 (1)

  harcerz, w dniu 11-10-2021 15:49:37 napisał:

  Jedna wileka LIPA

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)