Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 sierpnia 2017

Obowiązuje zakaz wstępu do lasu. "Dla nas, leśników, to bardzo duża tragedia"

fot. MAG

fot. MAG

W wyniku nawałnicy w bardzo dużej mierze ucierpiały lasy Nadleśnictwa #Szubin. Z uwagi na bezpieczeństwo wprowadzono zakaz wstępu. Szkody są bardzo duże.

- Ta burza, która miała miejsce w nocy z piątku na sobotę wyrządziła w całym Nadleśnictwie Szubin kolosalne szkody, wszędzie, gdziekolwiek się wejdzie do lasu są drzewa połamane, poprzewracane, pozawieszane, stąd też od razu następnego dnia rano podjąłem decyzję o wprowadzeniu całkowitego zakazu wejścia do lasu dla dobra naszych mieszkańców. To jest naprawdę duże zagrożenie bezpieczeństwa, życia i dlatego nie miałem innego wyjścia – tłumaczy nadleśniczy Grzegorz Gust. Jak podkreśla, nigdy nie wiadomo, czy któreś z drzew, które ma poderwane korzenie nie przewróci się, dlatego mieszkańcy proszeni są, by nie wchodzili do lasu.

Burza, która trwała zaledwie 30-40 minut wyrządziła w lasach wiele szkód - W skali nadleśnictwa zniknął las na prawie 2 tys. hektarów, został praktycznie całkowicie zniszczony, a tam gdzie jeszcze istnieje, też są drzewa poprzewracane. W sumie 200 000 m sześciennych ponad to są zniszczenia, które w ciągu tych dwóch dni oszacowaliśmy, jest to szacunek ogólny, ale naprawdę takiej sytuacji i takich zniszczeń do tej pory nie mieliśmy – wylicza nadleśniczy - Dla nas, leśników jest to bardzo duża tragedia, my dbamy o ten las, staramy się wypielęgnować, wkładamy całe serducho w to, żeby wyhodować go od sadzonki, od nasionka, pielęgnujemy go przez cały czas i przyszła taka chwila i całych połaci lasu nie ma, to wszystko, co zrobiliśmy w sumie przez kilkadziesiąt lat, uległo zniszczeniu, to jest naprawdę wielka tragedia – podkreśla Grzegorz Gust - W całym nadleśnictwie w roku pozyskiwanych jest około 120 tys. m zgodnie z planem, a teraz przez tą chwilę tak naprawdę półtorej roku „się położyło”, półtorej roku naszej pracy to jest to, co leży, więc to potrwa, w tych najbardziej integralnych częściach naszego lasu to może nawet potrwać parę miesięcy – dodaje.

Cały czas prowadzone są działania mające na celu udrożnienie dróg i uprzątnięcie lasu - W pierwszej kolejności staramy się udrożnić drogi, żeby można było do wiosek dojeżdżać, dużo ludzi jeszcze nawet prądu nie ma, bo drzewa są poprzewracane, to wszystko próbujemy w pierwszej kolejności zrobić. Takiej skali zniszczeń nie da się zrobić z chwili na chwilę, będziemy sukcesywnie uprzątali i udostępniali las naszym mieszkańcom – mówi Gust. W których miejscach las najbardziej ucierpiał? - W okolicach Paterka i Studzienek, tam są największe zniszczenia – dodaje.

Na chwilę obecną zakaz wstępu do lasu obowiązuje do odwołania, ale będzie ograniczany - Będę sukcesywnie ograniczał do tych terenów, gdzie to zagrożenie nadal będzie istniało - tłumaczy Gust.

Ponadto nadleśniczy zwraca się z prośbą do mieszkańców, by nie próbowali udrożniać dróg na własną rękę i podkreśla, że w każdym przypadku drewno, które pochodzi z lasu, pozostaje własnością lasu, więc nie należy go zabierać.

Jeżeli mieszkańcy mają pytania, potrzebują wsparcia mogą kontaktować się z nadleśnictwem pod numerami 52 391 03 10, 52 391 03 37.

Oceń artykuł: 12 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

    • -11 (29)

    Naklo, w dniu 14-08-2017 12:04:27 napisał:

    Jaka tragedia zaraz sprzedacie to drewno. Tragedia jest jak ludzia domy uszkodzilo.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 32 (40)

    Wanda, w dniu 14-08-2017 15:45:30 napisał:

    Trzeba zawiadomić ministra Szyszko. On będzie wiedział, jak najkorzystniej opchnąć drewno. Leśnicy płaczą nad powalonymi lasami gospodarczymi (i tu się z nimi zgadzam, bo szkoda drzew), A nie żal im puszczy i jeszcze pomagają w wycince.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -8 (8)

    Ula, w dniu 16-08-2017 06:57:56 napisał:

    A kto by tam chcial wchodzic?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)