Mikołaj dotarł na szachy w Kcyni

fot. Piotr Szybowicz
Szósty dzień grudnia cieszy nie tylko dzieci ale i dorosłych. Najmłodsi czekają na sympatycznego starszego pana, roznoszącego po kryjomu prezenty, którego jedyną wadą jest to, że ustami rodziców każe czyścić buty.
Działalność sympatycznego starszego pana jest widoczna nie tylko o świcie, ale również w późniejszych godzinach. W sobotni poranek dotarł do Kcyni, gdzie Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej zorganizowało Mikołajkowy Turniej Szachowy. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 20 szachistów z takich miejscowości jak chociażby Nakło nad Notecią, Szubin, Bydgoszcz, Palmierowo i oczywiście z Kcyni. Zawody podzielono na dwie grupy: seniorów i juniorów.
Klasyfikacja końcowa dodatkowo obejmowała uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Obie grupy grały tempem 10 minut + 5 sekund za ruch dla zawodnika, co dodawało nieco adrenaliny. Ceremonii otwarcia turnieju dokonała dyrektor GCKiB – Iloną Kurdelska, której towarzyszyły urocze asystentki św. Mikołaja. Z pewnością takie „elfice” mile widziane byłyby pod świąteczną choinką przez męską część wierzących w sympatycznego grubasa o białej brodzie i czerwonym płaszczu.
W kategorii juniorów prym wiódł Mariusz Matczyński z UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz, który w tym dniu czuł się bardzo pewnie, co udowadniał w każdej z wygranych partii. Na jego drodze po ostateczny triumf „większymi” przeszkodami byli jedynie Radosław Bańka, Wiktor Wiśniewski czy jego siostra Weronika z NOK Nakło, jednak młody bydgoszczanin wykorzystywał bezlitośnie otrzymywane „prezenty” (błędy rywali). Komplet zwycięstw mówi sam za siebie, więc puchar stanowiący 1/3 wzrostu zawodnika, zasłużenie trafił w ręce bydgoszczanina.
Drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych trafił do Wiktora Wiśniewskiego z NOK Nakło (uczęszczającego na co dzień do SP w Występie), dla którego zdobyty puchar był już 30-tym w domowej kolekcji. Pierwszym takim trofeum na domowej półce był z pewnością puchar za trzecie miejsce, który trafił do rąk Kacpra Janika z Szubina, którego przygoda z szachami trwa od około roku. Przetarcie w pierwszym w życiu turnieju szachowym z pewnością przydało się młodziutkim zawodnikom z Kcyni i okolic (bracia Olaf i Alan Jagodzińscy, Filip Pyszczyński, Szymon Wrzyszcz), którzy zadeklarowali, że w szachy z chęcią pograją również w kolejnych turniejach. Wśród gimnazjalistów puchary otrzymali Radosław Bańka (Bydgoszcz), Weronika Wiśniewska (Występ) oraz Laura Gierej (Nakło nad Notecią), którzy reprezentują klub szachowy NOK Nakło.
W turnieju dorosłych udział wzięło 9 zawodników (Kcynia, Szubin, Bydgoszcz i Nakło nad Notecią), którzy zagrali systemem kołowym (każdy z każdym), również z czasem 10 + 5 s. na partie. W zmaganiach tych również dominował jeden zawodnik – Jarosław Wiśniewski – który w 8 partiach oddał tylko pół punktu w przyjacielskim remisie z kolegą z NOK Nakło, Jackiem Michalakiem. Dla kapitana NOK Nakło był to 4 z rzędu zwycięski turniej, w którym startuje (wcześniej Sępólno Kraj., Sadki, Szubin), czym potwierdza dobrą formę i dominację w regionie w końcówce roku.
Szczególnie miła dla oka była partia z Piotrem Szybowiczem, w której nakielanin ofiarował dwie wieże zmuszając rywala do oddania hetmana i dalej naciskał na słabą obronę króla, która ułożyła dalszą rywalizację w turnieju. Same zawody z kolei tak się ułożyły, że czołówka faworytów grała ze sobą w pierwszych rundach, a dalej można było jedynie liczyć na potknięcia liderów tabeli.
Nic takiego jednak się nie wydarzyło i podium podzielili pomiędzy siebie medaliści niedawnych Mistrzostw Powiatu Nakielskiego w następującej kolejności: Jarosław Wiśniewski (NOK Nakło), Piotr Szybowicz (UKS Szachowa Dwójka Szubin) oraz Gromosław Kroczka (grający na co dzień w UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz). Tuż poza podium znalazł się Jacek Michalak z NOK Nakło i Jerzy Białas z Szubina, a jedyną uczestniczką płci żeńskiej była Anna Marciniak z Szubina, która starała się dotrzymać kroku męskiej koalicji.
Wręczenia nagród dokonała pani Reneata Gaj-Kowalska, która każdemu z uczestników wręczyła słodkie upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Dodała, że kolejne turnieje szachowe w przyszłym roku z pewnością zagoszczą w Kcyni, podobnie jak zajęcia szachowe, które od nowego roku prowadzone będą w piątkowe popołudnia w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej.
Klasyfikacja końcowa w turnieju szkół podstawowych:
1. Mariusz Matczyński (Bydgoszcz) – 7 pkt. / 7 możliwych
2. Wiśniewski Wiktor (Występ) – 5
3. Janik Kacper (Szubin) – 4
4. Jagodziński Olaf (Palierowo) – 4
5. Wrzyszcz Szymon (Kcynia) – 3
6. Pyszczyński Filip (Kcynia) – 3
7. Jagodziński Alan (Palmierowo) – 2
8. Szczepański Franciszek (Kcynia) – 1.
Klasyfikacja końcowa w kategorii gimnazjum:
1. Radosław Bańka
2. Weronika Wiśniewska
3. Laura Gierej.
Klasyfikacja końcowa w turnieju seniorów:
1. Jarosław Wiśniewski (NOK Nakło) – 7,5 pkt. / 8
2. Piotr Szybowicz (UKS Szachowa Dwójka Szubin) – 7
3. Gromosław Kroczka (UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz) - 6
4. Jacek Michalak – (NOK Nakło) – 5,5
5. Jerzy Białas – (UKS Szachowa Dwójka Szubin) – 4
6. Arkadiusz Matczyński (Bydgoszcz) – 2
7. Anna Marciniak (UKS Szachowa Dwójka Szubin) – 2
8. Mateusz Boniecki (NOK Nakło) – 1
9. Krzysztof Michalski (Kcynia) – 1.
Materiał: Jarosław Wiśniewski
Galeria















Czytaj również
- XII Festiwal Szachowo - Warcabowy. Uroczyste otwarcie
- Rozgrywki w szachach klasycznych. Wystartowały dwie drużyny z Mroczy
- Kolejna runda Mistrzostw Regionu. Zacięte pojedynki szachistów
- Szachowe mistrzostwa rozegrane. Wręczono puchary i nagrody
- Mistrzostwa województwa w szachach. Zawodnicy rozpoczęli zmagania
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Krzysztof Kroczka, w dniu 07-12-2014 17:07:57 napisał:
odpowiedz
Jarosław Wiśniewski, w dniu 07-12-2014 19:20:50 napisał:
odpowiedz
Ola, w dniu 08-12-2014 08:13:52 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!