Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

17 maja 2023

Michał Wójcik gościem "Ciekawości świata". Liczny udział młodzieży

fot. Justyna Makarewicz, Dorota Reiwer

fot. Justyna Makarewicz, Dorota Reiwer

11 maja 2023 r. gościem "Ciekawości świata" był Michał Wójcik, historyk, dziennikarz, #pisarz, badacz wydarzeń z okresu II wojny światowej, autor wywiadów-rzek z takimi osobami jak Stanisław Aronson, Stanisław Likiernik czy Zofia Posmysz lub Wanda Traczyk-Stawska.

Spotkaliśmy się, by porozmawiać o jego najnowszej książce, zatytułowanej Polki, które zabijały dla sprawy. Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy. Pozycja ukazała się w wydawnictwie Znak i dzięki współpracy z księgarnią "Biss" Mariusza Piaseckiego można ją było zakupić w trakcie spotkania w promocyjnej cenie.

Co warto odnotować z dużym zadowoleniem, w spotkaniu wzięła udział spora grupa młodzieży - uczniów ostatnich klas Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, z nauczycielką historii panią Natalią Żychlińską-Nowakowską. Obecni byli także wychowankowie Zakładu Poprawczego w Kcyni z nauczycielką języka polskiego Lidią Kozłowską-Rusin. Jest to już kolejne spotkanie, w którym uczestniczą młodzi ludzie - trzeba mieć nadzieję, że opowiadane w trakcie "Ciekawości świata" historie zainspirują uczniów do zadawania pytań, lub może choćby do rozmowy z bliskimi na temat rodzinnych losów.

W trakcie rozmowy, którą prowadziła Justyna Makarewicz, poruszone zostały następujące wątki:

- herstoryczność - po latach pisania historii z męskiej perspektywy od kilku lat trwa proces przywracania roli kobiet zaangażowanych w wydarzenia z przeszłości. Nasz gość przekazał uczestnikom spotkania, że materiały na temat udziału kobiet w wielu akcjach w czasie I czy II wojny światowej są dostępne w archiwach. Byłem zdziwiony - stwierdził - że te materiały są, trzeba tylko po nie sięgnąć i specyficznie czytać. Przywołał historię Anny Rewskiej, która wymyśliła zamach na Kutcherę, a której rola została zawłaszczona przez dowódcę jej oddziału w AK.
- na pytanie, czy Michał Wójcik postrzega swoje działania jako przywracanie pamięci o roli tych kobiet nasz Gość odpowiedział, że widzi to raczej jako przywracanie proporcji. Czytając wspomnienia o Piłsudskim pióra Aleksandry Szczerbińskiej widać, jak fantastycznie feministyczne są te wspomnienia, jak bardzo żona Piłsudskiego pisała je z innej perspektywy niż perspektywa "na kolanach" obecna w ówczesnym przedstawianiu Marszałka. Jak trafne miała spostrzeżenia na jego temat.
- kobiety udające mężczyzn, by walczyć - ok. 100 kobiet w Legionach Józefa Piłsudskiego udawało mężczyzn. Wychowane w tradycji walki niepodległościowej urodzone jako kobiety, nie wyobrażały sobie nie brać udziału w walce, skoro ojciec i dziadek walczyli w powstaniach. Również Wanda Traczyk-Stawska w pierwszych dniach powstania warszawskiego udawała chłopaka;
- przeciwdziałanie 'upupianiu' kobiet - zdrobnienia, lekceważenie, Aleksander Prystor pisał "nasza Oleńka" o Szczerbińskiej, drugiej żonie marszałka Piłsudskiego; czasy PRL jako okres "upupiania" - goździk, rajstopy, uśmiechy i akademie;
- silne kobiety, silne osobowości- w jaki sposób wybiera Pan bohaterów swoich książek?
- powojenna droga życiowa opisywanych kobiet - jak się układała?
- z kuchni autora - jak wyglądały spotkania z Bohaterami wywiadów-rzek? jak one wpłynęły na Pana?
- raporty przygotowywane przez kobiety - pracowniczki wywiadu i kontrwywiadu

Rozmowa była bardzo ciekawa i nie koncentrowała się tylko na zagadnieniach związanych z ostatnim wydawnictwem Michała Wójcika. Również uczestnicy spotkania przygotowali pytania do pisarza. Rozmawialiśmy o cenie, jaką płacili młodzi ludzie - dzieci - działający jako zabójcy na zlecenie Armii Krajowej. Nasz gość stwierdził, że jeszcze wiele historii czeka na odkrycie.

Materiał: Justyna Makarewicz / Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)