Dziś mamy 24 sierpnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

05 lutego 2019

Kwalifikacje wojskowe trwają. Ochotnicy zapoznają się z warunkami służby w WOT

fot.pow

fot.pow

Wszyscy chętni do pełnienia służby w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej# mają kolejną okazję do wstąpienia w jej szeregi.

O przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej  (WOT) w naszym województwie mogą ubiegać się osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową oraz rezerwiści. Podstawowe wymogi to  obywatelstwo polskie, ukończony 18 rok życia i niekaralność.

Kim jest statystyczny ochotnik – Terytorials?

Żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy jest w wieku 35 lat oraz mniej. Ponad 40% żołnierzy posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% wykształcenie humanistyczne.

Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne. Zebrane do tej pory dane wskazują również, że ponad 60% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowę o pracę). Dodatkowo, w formacji ponad 15% żołnierzy to studenci różnych kierunków.

Pielęgniarka Terytorialsem?Tak!

Pielęgniarki i pielęgniarze, którzy wstąpią do WOT mogą rozwijać się zawodowo na wiele sposobów. Poprzez uczestnictwo w bezpłatnych kursach i szkoleniach specjalistycznych, korzystanie z możliwości dofinansowania kosztów studiów, kształcenia podyplomowego zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej na czas pełnienia  Terytorialnej Służby Wojskowej.

Niezwykle istotnym jest również fakt wypłacanego świadczenia finansowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego za każdy dzień spędzony w wojsku. Dodatkowo, żołnierzom WOT przysługuje dodatek za „gotowość bojową” w wysokości 365 zł za każdy miesiąc służby. Kwota ta nie podlega opodatkowaniu.

Gdzie się zgłosić?

Osoby zainteresowane służbą w 8  Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej swoje pierwsze kroki powinni kierować do Wojskowych Komend Uzupełnień w Bydgoszczy, Brodnicy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu i we Włocławku.

Jako pierwszy sformowany został batalion toruński, który do czasu utworzenia kolejnych batalionów, będzie przyjmował chętnych z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Docelowo będzie on liczył około 700 żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową. Około 10% personelu batalionu będą stanowili żołnierze zawodowi. 

Jak wygląda nasz system szkolenia?

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową (TSW)  w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożyły innowacyjny - 3-letni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

Szkolenia podstawowe są skierowane do osób, które wcześniej nie były w wojsku i trwają 16 dni. Priorytetem tego szkolenia są zajęcia z taktyki ogólnej, topografii, SERE, kształcenia obywatelskiego, udzielania pierwszej pomocy oraz szkolenia ogniowego, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. 

Szkolenia wyrównawcze są skierowane do rezerwistów rozpoczynających Terytorialną Służbę Wojskową. Jego celem jest wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych.

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia „Terytorialsów”. Po ich zakończeniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu 3 lat żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej będą uczestniczyć w minimum 124 dniach szkoleniowych, natomiast  kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

materiał: por. dr Diana Warchocka oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Oceń artykuł: 8 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (12)

  fghj, w dniu 05-02-2019 18:27:17 napisał:

  WOT to jak Straż Miejska niby Policja a ch... potrafi i moze

  odpowiedz

  • 11 (15)

  podchorąży, w dniu 05-02-2019 20:48:06 napisał:

  To dopiero jest obciążenie dla budżetu "bidnego", naszego kraju! Zabawa w formację, nikomu chyba niepotrzebną, z punktu widzenia strategii współczesnego pola walki. Tylko dlatego, bo kiedyś, komuś zamarzyli sie sanacyjni ułani! Panie M. weź się Pan....(ogarnij)

  odpowiedz

  • 6 (6)

  krajan, w dniu 05-02-2019 21:18:54 napisał:

  Tylko wojsko zawodowe na miarę XXI wieku,OC już była,w szkołach ponadgimnazjalnych przywrócić PO i obowiązkowe obozy szkoleniowe dla młodzieży. Jak były katastrofy w 2017 w tucholskim i chojnickim to OTK miało wolne.Zwiększyć ilość OSO,płacic im tak samo jak OTK i problem rozwiązany.

  odpowiedz

  • 8 (10)

  Dr, w dniu 05-02-2019 21:38:49 napisał:

  Kasa wyrzucona w błoto.Byłem w wojsku 18 mscy i uważam że to za długo ale roczna służba bez mamy i taty by się wszystkim przydała. Te kursy weekendowe niczego Ich nie naucza

  odpowiedz

  • -1 (7)

  Sama_prawda, w dniu 05-02-2019 21:46:34 napisał:

  Juz lepiej ta kase przekazaliby aktywnym dzialaczom OSP co wyjezdzaja do wezwan reguralnie (okreslic min i tyle) niekiedy nie ma komu jechac albo jada w 3 no chetnych brak. Młodzież woli isc na piwo albo pograc w gierki a jak wiadomo w psp jest 7 chlopa na zmianie z czego do dzialan jeżdżą w 3 gora 4 ma dodatek keden to dowodca i jeden kierowca, bo reszta zostaje w jednostce na wypadek innego zdarzenia w tym samym czasie. Tu jest problem, a nie jakies WOT nikomu niepotrzebne. Dzisiaj wojna to nie partyzantka z karabinem w lesie. Kto tak robi to tylko dlatego ze zależy mu na destablizacji tego kraju w celach zarabkowych, lecz ze wzgledu na nasza pozycję geopolityczna i terytorialna takie rzeczy nam nie straszne jak w gruzji czy na ukrainie. Ludzie należy wlaczyc myślenie. W czasach rakiet latających miedzy kontynentami, bronią wodorowa, chemiczna i wszelkiej masci inna w tym cyber wojna zadne zielone ludziki nam niepotrzebne... Mniej telewizorni wiecej myslenia. Zajecia obycia z brania na PO uczyć i zabrac na szczelnice a nie takie cos...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  zaat, w dniu 05-02-2019 23:13:00 napisał:

  w 2019 ten wot to moze być skuteczny tylko i WYŁĄCZNIE jako obrona przed własnymi obywatelami. Tak jak całe to wojsko. A tarczy antyrakietowej jak nie ma tak nie ma

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Porazka, w dniu 06-02-2019 07:31:10 napisał:

  To będą siły pacyfikujace ewentualne protesty antyrządowe. Zobaczycie

  odpowiedz

  • 2 (6)

  lolo, w dniu 06-02-2019 12:05:10 napisał:

  To nie bedzie wojsko tylko typowe Ormo będą podpierd.....lać tylko sąsiadów jak było w latach 80 tych.Wspomnicie te słowa to wielka samowolka Macierka i Pisu.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  lolo, w dniu 06-02-2019 12:28:24 napisał:

  Wyjdziemy na ulice zeby cos zaprotestowac i bedziemy tłumieni przez takich lewaków.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  optymista, w dniu 07-02-2019 23:44:05 napisał:

  USA, Wielka Brytania, Szwecja, Estonia, Łotwa, Litwa itd to państwa gdzie formacje jak WOT działają od lat i jakoś nikt nikogo tam nie pacyfikuje Panie "lolo". Wręcz przeciwnie. Społeczeństwo docenia fakt, że swoim dobrowolnym zaangażowaniem tacy ludzie będą mogli w mniejszym lub większym stopniu wspomóc zarówno wojsko zawodowe jak i ludność cywilną w różnego rodzaju chwilach kryzysu. Zawsze to o wiele więcej od przysłowiowego "siedzienia na dupie", obrzucania innych błotem i ciągłego narzekania.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

MEBLE PIOTR PASIEKA
Makijaż na każdą okazję
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Botox
Pieczątki Colop
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Zabiegi dla panów
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
0

Mała architektura. Niewielkie elementy o dużym znaczeniu

Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w# przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)