Książka o rolniczej "Solidarności". Można pomóc w jej tworzeniu

fot. powierzone (z archiwum Wojciecha Gonery)
18 maja 2023 r. w Urzędzie Miejskim w Kcyni odbyło się spotkanie poświęcone historii rolniczej #„Solidarności” w naszym regionie. Wzięli w nim udział Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant, Justyna Makarewicz (Referat Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury) oraz reprezentanci rolniczego związku Mirosław Fołda, Waldemar Majda, Bronisław Babula i Stanisław Zientara, a także syn Stanisława Szczurka, Andrzej Szczurek.
Podczas rozmowy inowrocławski historyk i działacz NSZZ „Solidarność” Wojciech Gonera przedstawił swój pomysł napisania książki poświęconej dziejom niezależnego chłopskiego ruchu związkowego w województwie bydgoskim w latach 1980-1989. W pracy znajdą się informacje na temat początków rolniczej „Solidarności”, akcjach protestacyjnych organizowanych przez mieszkańców wsi, a także losów przedstawicieli środowiska wiejskiego w stanie wojennym i drugiej połowie lat 80. XX w. Co istotne, jednym z celów badawczych jest również prezentacja sylwetek lokalnych liderów związku oraz scharakteryzowanie najważniejszych wydarzeń z historii gminnych struktur NSZZ RI „Solidarność”.
Na zdjęciu powyżej: dożynki na Jasnej Górze w 1983 r. Z archiwum Wojciecha Gonery
W związku z tym zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc i zaangażowanie w projekt badawczy, którego głównym założeniem jest opracowanie monografii poświęconej naszej wspólnej historii. Jeżeli posiadacie Państwo dokumenty historyczne (protokoły posiedzeń, listy członkowskie, rejestry, gazety związkowe, korespondencję, druki ulotne, zdjęcia, legitymacje, odznaczenia, mandaty delegatów) prosimy o ich przekazanie lub udostępnienie kopii materiałów Oddziałowi w Inowrocławiu Polskiego Towarzystwa Historycznego, które sprawuje nadzór merytoryczny nad badaniami Wojciecha Gonery. Dla zainteresowanych zamieszczamy poniżej dwa arkusze pytań dotyczące dziejów NSZZ RI „Solidarność”, w których znajdą Państwo informacje o tym, gdzie można przesłać odpowiedzi oraz dokumenty ze zbiorów rodzinnych. Arkusze w formie elektronicznej można pobrać w dolnej części artykułu.
Tekst: Wojciech Gonera
Materiał: Justyna Makarewicz / Urząd Miejski w Kcyni
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
- Pliki do pobrania
- Pytania do działaczy NSZZ RI Solidarność.pdf
- PYTANIA-BIOGRAM.pdf
Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)