Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

19 stycznia 2019

Jak rozwiązać problemy alkoholowe? 185 tysięcy na walkę z uzależnieniami

fot. arch

fot. arch

To do gminy należy prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów # alkoholowych, przeciwdziałanie narkomanii oraz integracja społeczna osób uzależnionych od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Z uwagi na to, radni corocznie uchwalają Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Jakie zapisy on zawiera?

Gmina Kcynia prowadzi szereg działań ukierunkowanych na aktywne przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom społecznym oraz minimalizowanie tych, które już występują. Celem jest niwelowanie skutków społecznych, do jakich prowadzi uzależnienie, głównie od alkoholu i narkotyków. W ostatnich latach ważnym problemem stało się, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, zażywanie dopalaczy, które są łatwo dostępne.

Działania komisji, która przeciwdziała uzależnieniom wspierają: punkt konsultacyjny prowadzony przez psychologa w ramach procedury przymusowego leczenia uzależnienia od alkoholu; Nakielski Ośrodek Terapii Uzależnień „Koliber” w Nakle nad Notecią; Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie; grupa wsparcia dla współuzależnionych; kuratorzy Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Szubinie; pedagodzy i nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych działających na terenie gminy; pracownicy socjalni Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej; specjalista pracy z rodziną Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, funkcjonariusze policji; grupa samopomocowa „AA Feniks”.

Zarówno celów, jak i zadań programu jest wiele. Wśród tych pierwszych jest m.in. próba zapobiegania powstawaniu nowych problemów alkoholowych, próba podjęcia zmniejszenia problemów aktualnie występujących, podejmowanie działań na rzecz zmniejszania spożycia napojów alkoholowych przez zwiększenie dostępności oferty dla uzależnionych i ich rodzin, ograniczenie dostępności alkoholu dla młodzieży i osób nietrzeźwych, rozwijanie i popieranie działalności informacyjnej, wspieranie osób i rodzin dotkniętych lub zagrożonych problemem narkomanii poprzez kompleksowe poradnictwo i oddziaływania profilaktyczne.

Z kolei do zadań należy, m.in. przeprowadzanie szkoleń, wystosowanie pouczeń dla przedsiębiorców oraz podejmowanie interwencji wobec sprzedawców napojów alkoholowych łamiących zakaz sprzedaży alkoholu nieletnim i osobom będącym pod wpływem alkoholu; współpraca z placówkami oświatowymi mająca na celu roztoczenie opieki nad dzieckiem w rodzinie alkoholowej, oferowanie profesjonalnej pomocy psychologicznej, prawnej i społecznej uzależnionym i ich rodzinom; realizowanie programów profilaktycznych, kampanii i wsparcie finansowe potrzebne do ich realizacji; budowanie lokalnej koalicji osób, służb, instytucji i organizacji w sprawie przeciwdziałania przemocy.

Na terenie gminy Kcynia grupy opiekuńczo – wychowawcze działają przy placówkach oświatowych. Uczestnikami zajęć są dzieci i młodzież ucząca się w danej placówce, a wychowawcami nauczyciele posiadający przygotowanie w kierunku realizacji programów profilaktycznych.

Zadaniami grupy opiekuńczo – wychowawczej są: stała, systematyczna praca z dzieckiem i współpraca z jego rodziną; rozpoznanie sytuacji dziecka w kontekście jego sytuacji rodzinnej; organizacja czasu wolnego, prowadzenie zajęć tematycznych; prowadzenie dokumentacji pracy z grupą i dzieckiem; dożywianie dzieci; pomoc dziecku w radzeniu sobie z życiowymi problemami, kryzysami (rodzinnymi, związanymi z relacjami z rówieśnikami, szkolnymi, itp.).

W 2019 roku zaplanowano kontynuowanie pracy grupy socjoterapeutycznej dla dzieci, której zajęcia odbywać się będą w Szkole Podstawowej w Kcyni. Zajęcia poprowadzi pedagog, która ukończyła podyplomowe studia z zakresu socjoterapii. Zaplanowano środki na wynagrodzenie dla prowadzącej i dożywianie dzieci uczestniczących w zajęciach.

W cyklu zajęć socjoterapeutycznych jednorazowo może uczestniczyć maksymalnie 12 dzieci. Socjoterapia to świadoma aktywność profesjonalna polegająca na operowaniu środkami psychologicznymi. Zalicza się ją do procesów korekcyjnych o charakterze leczniczym, adresowanych do dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania, zaburzeniami emocjonalnymi lub innymi kłopotliwymi zachowaniami.

Źródłem finansowania zadań Gminnego Programu są środki finansowe budżetu gminy pozyskane z opłat za wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Na 2019 rok na realizację zadań zaplanowano kwotę w wysokości 185 tys. zł.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    Pytam tylko, w dniu 19-01-2019 22:19:05 napisał:

    A czy pijacy mogą się starać o rentę ,,pijacką,,?,

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 5 (5)

    obserwator, w dniu 20-01-2019 10:12:59 napisał:

    Niech się zabiorą za pijaków , a nie dzieci mają terpię .Dla alkoholików terapią jest zapomoga i talony na żywność .

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Antek, w dniu 22-01-2019 09:38:54 napisał:

    A kto przyznaje pracę w komisji tzn.kto mianował te panie na te stanowisko?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (2)

    g, w dniu 22-01-2019 17:59:03 napisał:

    No niestety to kcyńskie żulostwo spod Merkurego, Biedronki, bram,pijące na rampie za Merkurym żyje z naszych podatków! To tam powinny działać te panie! A nadzór nad tym powinny sprawować osoby NIESKAZITELNE!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Budowa hal
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)