Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 czerwca 2017
Ostrożności nigdy za wiele

Jak nie dać się nabić w butelkę

fot. pow.

fot. pow.

Chcąc powiększyć domowy budżet, coraz częściej inwestujemy# pieniądze na lokatach lub kontach oszczędnościowych. Często jesteśmy wabieni kilkunastoprocentowym zyskiem decydują się oddać pieniądze w ręce finansowych oszustów. Na co jednak zwrócić uwagę przy ich inwestowaniu, by nie dać się nabić w butelkę oszustom?

Niegdyś trzymano oszczędności w przysłowiowej skarpecie, potem popularne stały się konta bankowe, a od kilku lat coraz chętniej lokujemy zaoszczędzone pieniądze w różnych przedsięwzięciach jak akcje, obligacje, lokaty. Wszystko po to, by - zamiast tracić swoją wartość, choćby wskutek inflacji, procentowały. W tym celu, co naturalne, szukamy najkorzystniejszych form lokowania oszczędności, czyli tych przynoszących największe zyski. Ale warto pamiętać, by poważne finansowe decyzje podejmować rozważnie.

Czym jest piramida finansowa?

Z piramidą mamy do czynienia wówczas, gdy zysk danej osoby zależy od wpłat osób stojących w strukturze niżej. Uczestnicy tzw. piramidy finansowej premiowani są przede wszystkim za zwerbowanie do udziału w niej kolejnych osób, a nie za świadczenie rzeczywistych usług. To jedna z nieuczciwych praktyk rynkowych. Nadzór nad przestrzeganiem zakazu tworzenia piramid finansowych sprawuje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawa wydaje się być prosta. Trzeba jednak pamiętać, że na pierwszy rzut oka nie sposób określić, która działalność piramidą finansową jest, a która nie. Zazwyczaj klientów przyciąga się wizją zysku generowanego przez np. inwestowanie w nieruchomości, złoto, itp. W rzeczywistości jednak – w przypadku tej nieuczciwej działalności - zyski, które wykazuje organizator piramidy, mają charakter „papierowy”, pieniądze klientów nie są inwestowane bądź inwestowane są nieudolnie, co przynosi straty, zaś źródłem ewentualnie wypłacanych owych „papierowych” zysków są wpłaty innych klientów. Początkowo, dzięki temu udaje się pozyskiwać nowych uczestników piramidy, nieświadomych faktycznego charakteru przedsięwzięcia. Organizator może zachęcać klientów do pozyskiwania nowych uczestników, często to jednak on (bezpośrednio lub za pośrednictwem osób zatrudnionych) zabiega o nowe osoby. W końcu jednak mechanizm przestaje działać i osoby, które w strukturze stoją najniżej zostają z niczym.

Jak nie dać się nabić w butelkę?

Poszukując miejsca ulokowania swoich oszczędności, należy pamiętać o zasadniczej regule. Podmioty, które oferują usługi finansowe, powinny mieć stosowne zezwolenia wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego, względnie przez jej zagranicznych odpowiedników z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Korzystając z usług podmiotów nadzorowanych, zasadniczo ograniczamy ryzyko padnięcia ofiarą tej nieuczciwej praktyki..

Pierwszym krokiem powinno być zweryfikowanie podmiotu, któremu zamierzamy powierzyć pieniądze, m.in. przez stroną internetową Komisji Nadzoru Finansowego (www.knf.gov.pl), na której znajduje się wyszukiwarka podmiotów, za pomocą której można sprawdzić, czy podmiot, z którego usług zamierzamy skorzystać, jest uprawniony do działania na rynku finansowym. Można też poszukać opinii na temat danej firmy w internecie. Czerwona lampka powinna nam się zapalić również wówczas, gdy ktoś proponuje zdecydowanie wyższe w stosunku do innych obecnych na rynku podmiotów zyski. - Musimy pamiętać, że profesjonalnie wyglądająca strona internetowa nie przesądza o wiarygodności podmiotu. Podobnie nie powinna nas tak zwieść elegancka aranżacja pomieszczenia biurowego, w którym przyjmuje się klientów, czy umiejscowienie siedziby/punktu obsługi klienta w prestiżowej lokalizacji – przestrzega również Komisja Nadzoru Finansowego.

Podejmując jakiekolwiek kroki związane z lokowaniem oszczędności, należy się więc kierować daleko posuniętą ostrożnością i ograniczonym zaufaniem. Jeśli jednak, mimo środków ostrożności i tak damy się „nabić w butelkę” o sprawie należy powiadomić np. policję. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (12)

    Adam T., w dniu 29-06-2017 15:02:12 napisał:

    PiSowski SKOK miał nadzór finansowy i Polska jest 5 MILIARDÓW w plecy. Aber gold to pikus przy tym, tylko w amber nie miał nadzoru BFG i nie nalały się ludziom odszkodowania stąd taka afera, Ale zrobić bank po to aby państwo pokryło straty, gratuluje pomysłu i tajemniczej ręki co prowadziła SKOKIEM

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 1 (1)

    Nika, w dniu 29-06-2017 17:13:18 napisał:

    na jakich lokatach - 0, 5 % . To czysty wyzysk bankierów

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Konstrukcje stalowe
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)