Dziś mamy 22 lutego 2020, sobota, imieniny obchodzą:

10 lutego 2020

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Konferencja prasowa

fot. Adrian Mól

fot. Adrian Mól

Jutro (11.02.2020 r.) przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Już dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie# Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa dotycząca właśnie Numeru 112 w województwie kujawsko-pomorskim.

W konferencji udział wzięli: wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Rafał Rewoliński, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego Radosław Bogusławski oraz operatorzy CPR.

W roku 2019 Centrum Powiadamiania Ratunkowego odebrało 1 346 775 zgłoszeń. Liczba ta nieznaczenie spadła w stosunku do roku 2018. Liczba zgłoszeń fałszywych oraz anulowanych wynosiła w zeszłym roku 947 011, co stanowi ponad 70% wszystkich zgłoszeń. Odnotowano kilkuprocentowy spadek ilości zgłoszeń fałszywych oraz anulowanych w stosunku do roku 2018.

W styczniu 2020 została uruchomiona aplikacja „Alarm112”, której celem jest umożliwienie zgłoszenia zagrożenia bez konieczności łączności głosowej. Wyżej wymieniona funkcjonalność jest szczególnie istotna dla osób niepełnosprawnych. Przeznaczona jest na platformy mobilne zarówno dla systemów Android jak i IOS.„Alarm112”umożliwia również komunikację z Centrum Powiadamiania Ratunkowego za pośrednictwem wiadomości SMS.

Używanie aplikacji „Alarm 112”
Podstawowymi warunkami korzystania z aplikacji jest akceptacja regulaminu oraz podanie podstawowych danych takich jak:
-imię inazwisko,
-PESEL,
-adres e-mail,
-nr telefonu.

Aplikacja posiada czytelne piktogramy ułatwiające wybór odpowiedniej służby lub połączenie się z operatorem numerów alarmowych. Po wybraniu rodzaju służby do której chcemy wysłać zgłoszenie wybieramy rodzaj zagrożenia. Następnie wybieramy lokalizację zdarzenia i potwierdzamy zgłoszenie.

Jak sprawnie powiadomić o zagrożeniu?

1. Powiedz, gdzie się znajdujesz – najistotniejsza informacja w przypadku rozłączenia się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Pamiętaj, że CPR obsługuje przynajmniej teren jednego województwa, więc poinformuj w jakiej znajdujesz się gminie oraz w jakim powiecie.
2. Powiedz, co się stało – powiedz dokładnie oraz możliwie zwięźle o zagrożeniu.
3. Nie rozłączaj się pierwszy – operator może uznać za konieczność połączenia Cię bezpośrednio z daną służbą. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy i słuchaj poleceń operatora.

Nie dzwoń na numer alarmowy 112, gdy nie występuje zagrożenie życia, zdrowia lub mienia

1. Pamiętaj, że numer alarmowy 112 to nie linia informacyjna - nie dzwoń bez potrzeby, ponieważ w tej chwili ktoś inny może potrzebować pomocy.
2. Zabezpiecz telefon – numer 112 jest bardzo prosty do przypadkowego wybrania na klawiaturze. Bardzo dużo połączeń wykonywanych jest przypadkowo.
3. Telefon to nie zabawka – nie dawaj dzieciom telefonu do zabawy. Bardzo często dzieci bawiąc się wielokrotnie wybierają numer alarmowy blokując linię.

Art. 66. Kodeksu Wykroczeń - Bezprawne wywołanie alarmu §1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł. §2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Materiał: Adrian Mól - Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Wow, w dniu 11-02-2020 12:34:16 napisał:

    Europejski Dzień Numery Telefonicznego. Kto to wymyślił?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble młodzieżowe systemowe
Blacharstwo
Botox
Przewóz krajowy
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Stół z blatem szklanym + krzesła
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)