Dziś mamy 20 września 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

10 lutego 2020

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Konferencja prasowa

fot. Adrian Mól

fot. Adrian Mól

Jutro (11.02.2020 r.) przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Już dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie# Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa dotycząca właśnie Numeru 112 w województwie kujawsko-pomorskim.

W konferencji udział wzięli: wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Rafał Rewoliński, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego Radosław Bogusławski oraz operatorzy CPR.

W roku 2019 Centrum Powiadamiania Ratunkowego odebrało 1 346 775 zgłoszeń. Liczba ta nieznaczenie spadła w stosunku do roku 2018. Liczba zgłoszeń fałszywych oraz anulowanych wynosiła w zeszłym roku 947 011, co stanowi ponad 70% wszystkich zgłoszeń. Odnotowano kilkuprocentowy spadek ilości zgłoszeń fałszywych oraz anulowanych w stosunku do roku 2018.

W styczniu 2020 została uruchomiona aplikacja „Alarm112”, której celem jest umożliwienie zgłoszenia zagrożenia bez konieczności łączności głosowej. Wyżej wymieniona funkcjonalność jest szczególnie istotna dla osób niepełnosprawnych. Przeznaczona jest na platformy mobilne zarówno dla systemów Android jak i IOS.„Alarm112”umożliwia również komunikację z Centrum Powiadamiania Ratunkowego za pośrednictwem wiadomości SMS.

Używanie aplikacji „Alarm 112”
Podstawowymi warunkami korzystania z aplikacji jest akceptacja regulaminu oraz podanie podstawowych danych takich jak:
-imię inazwisko,
-PESEL,
-adres e-mail,
-nr telefonu.

Aplikacja posiada czytelne piktogramy ułatwiające wybór odpowiedniej służby lub połączenie się z operatorem numerów alarmowych. Po wybraniu rodzaju służby do której chcemy wysłać zgłoszenie wybieramy rodzaj zagrożenia. Następnie wybieramy lokalizację zdarzenia i potwierdzamy zgłoszenie.

Jak sprawnie powiadomić o zagrożeniu?

1. Powiedz, gdzie się znajdujesz – najistotniejsza informacja w przypadku rozłączenia się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Pamiętaj, że CPR obsługuje przynajmniej teren jednego województwa, więc poinformuj w jakiej znajdujesz się gminie oraz w jakim powiecie.
2. Powiedz, co się stało – powiedz dokładnie oraz możliwie zwięźle o zagrożeniu.
3. Nie rozłączaj się pierwszy – operator może uznać za konieczność połączenia Cię bezpośrednio z daną służbą. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy i słuchaj poleceń operatora.

Nie dzwoń na numer alarmowy 112, gdy nie występuje zagrożenie życia, zdrowia lub mienia

1. Pamiętaj, że numer alarmowy 112 to nie linia informacyjna - nie dzwoń bez potrzeby, ponieważ w tej chwili ktoś inny może potrzebować pomocy.
2. Zabezpiecz telefon – numer 112 jest bardzo prosty do przypadkowego wybrania na klawiaturze. Bardzo dużo połączeń wykonywanych jest przypadkowo.
3. Telefon to nie zabawka – nie dawaj dzieciom telefonu do zabawy. Bardzo często dzieci bawiąc się wielokrotnie wybierają numer alarmowy blokując linię.

Art. 66. Kodeksu Wykroczeń - Bezprawne wywołanie alarmu §1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł. §2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Materiał: Adrian Mól - Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 7 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Wow, w dniu 11-02-2020 12:34:16 napisał:

    Europejski Dzień Numery Telefonicznego. Kto to wymyślił?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
Drukarki kodów kreskowych
899PLN 499PLN
Bon upominkowy
Kasa fiskalna ONLINE FAREX PRO300
1299PLN PROMOCJAPLN
Sprawdzanie skuteczności hamowania
MEBLE PIOTR PASIEKA
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)