Dziś mamy 6 maja 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 września 2017

Dzielenie chleba, przemówienia, występy. Zobacz, co działo się na dożynkach

fot. DW

fot. DW

Dożynki gminy Kcynia już za nami. Po Mszy św. dziękczynnej w Ludwikowie #rozpoczęły się przemówienia, a potem występy.

Relacja z pierwszej części obchodów dostępna jest tutaj. Po Mszy św. wszystkich gości powitała Renata Gaj-Kowalska – Drodzy Rolnicy, jesteśmy wdzięczni za wasz trud i razem z wami chcemy dziś cieszyć się tegorocznymi plonami. Pragniemy podziękować wam za ogrom waszej pracy i, za to, że nie zabraknie chleba na polskich stołach – mówiła. W święcie plonów uczestniczyli burmistrz Kcyni Marek Szaruga, przewodniczący rady miejskiej Zbigniew Witczak, dyrektor GCKiB w Kcyni Ilona Kurdelska, sołtys wsi Ludwikowo Dorota Tecław wraz z rada sołecką, wicestarosta powiatu nakielskiego Andrzej Kinderman, wiceprzewodniczący rady powiatu Ryszard Bagnerowski, radny rady powiatu Jacek Panek, radni Rady Miejskiej w Kcyni, sołtysi, dyrektorzy szkół, dyrektorzy i kierownicy jednostek podległych UM w Kcyni, przedstawiciele stowarzyszeń działających na terenie gminy Kcynia, przedstawiciele jednostek OSP oraz rolnicy.

Chleb z tegorocznym plonów na ręce burmistrza Marka Szarugi przekazali starostowie dożynek Lilianna Wilk i Mariusz Augustyn, a następnie został rozdany zebranym - W naszym kraju chleb to szczególny symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania, to nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem – mówiła Renata Gaj-Kowalska.

Głos zabrał także burmistrz Szaruga, który również powitał wszystkich uczestników oraz podkreślił, jak ważna jest praca rolników  – Zgodnie ze staropolskim obyczajem, wieńczące żniwa uroczystości dożynkowe są najlepszą okazją do podziękowań rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony. Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości, podkreśla takie wartości jak przywiązanie do zawodu, szacunek dla przyrody, wolę kontynuowania zwyczajów ojca – mówił – Z wdzięcznością i szacunkiem należy pochylić głowę przed tym, którzy ziemię uprawiali, uprawiają i zapewne uprawiać będą. Rzadko też zdarza się taki rok, by pogoda w pełni sprzyjała rolnikom, często musicie się zmagać z suszą albo zbyt obfitymi opadami, a także z katastrofalnymi burzami – dodał. Wspomniał o nawałnicy, która przeszła przez powiat w nocy z 11 na 12 sierpnia – Przyszło nam się zmierzyć chyba z najbardziej tragiczną w skutkach nawałnicą, jakiej nie pamiętają najstarsi mieszkańcy naszej gminy. Zniszczone zostały nie tylko całoroczne plony, ale również wiele domów i gospodarstw. Powalone zostały drzewa, zerwane linie energetyczne, brak było łączności telefonicznej – wyliczał. Pochwalił w tym momencie strażaków z wszystkich jednostek OSP oraz samych mieszkańców, którzy pomagali sobie nawzajem – Ogromną rolę w tak tragicznej nocy odegrali strażacy ze wszystkich jednostek ochotniczej straży pożarnej gminy Kcynia niosąc pomoc w wielu zakątkach naszej gminy – mówił. Burmistrz podziękował wszystkim strażakom, mieszkańcom, radnym, sołtysom, pracownikom MGOPS w Kcyni, pracownikom UM w Kcyni -  Za trud, zaangażowanie, poświęcenie i ogromny wysiłek, z jakim przyszło nam się zmagać, bardzo serdecznie, z całego serca dziękuję – mówił. Podziękował także m.in. sołtysowi Ludwikowa Dorocie Tecław za organizację dożynek. Kilka słów zebranym przekazał również wicestarosta Andrzej Kinderman. 

W dalszej części przyszła pora na występy lokalnych zespołów. Zaprezentował się Zespół Regionalny „Pałuki”, zagrały orkiestra dęta OSP w Kcyni pod dyrygenturą Mariusza Skotnickiego oraz kapela ze Żnina. Ponadto wystąpił kabaret z Rozstrzębowa.

W międzyczasie rozstrzygnięto konkursy na zagrodę, ozdobę i wieniec dożynkowy.

Oceń artykuł: 6 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Budowa magazynów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

W upały nie zapominaj o piciu wody. Szczególnie potrzebują jej seniorzy

Niedobory wody u osób po 65 roku życia występują znacznie częściej niż# są rozpoznawane. Postępujące wraz z wiekiem pogorszenie funkcji narządów sprawia, że nawet niewielkie zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą inicjować proces chorobowy lub prowadzić do zaostrzenia chorób współistniejących.

(czytaj więcej)