Dziś mamy 29 lipca 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2020

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

fot. pow.

fot. pow.

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

Coraz częściej we współczesnych łazienkach spotkać można kabinę prysznicową bez widocznego brodzika. To rozwiązanie posiadające szereg zalet – zarówno wizualnych, jak i tych funkcjonalnych. Dzięki zrównaniu wysokości brodzika z podłogą uzyskujemy jeden poziom w łazience, tworząc niczym nie zaburzoną, minimalistyczną i jednocześnie przestronną przestrzeń aranżacyjną. To również bezpieczna opcja dla dzieci i osób starszych. Bez wysokich progów wchodzenie i wychodzenie spod prysznica jest łatwe i możliwe nawet dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową lub dla tych poruszających się na wózku inwalidzkim. Warto jednak pamiętać, że gdy brodzika nie widać, całość jego konstrukcji, czyli to, co najważniejsze, ukryte jest pod podłogą. Warto zatem wiedzieć jakie rozwiązania technologiczne oferuje rynek, by stworzyć bezpieczną, solidną i wytrzymałą strefę prysznicową na lata.

Czas na wagę złota
Jednym z elementów wymagających rozważenia podczas podejmowania decyzji dotyczącej wyboru brodzika podpłytkowego lub odpływu liniowego jest czas montażu. Remont łazienki to sytuacja, która przysparza mieszkańcom najwięcej kłopotów – z mieszkania, w którym przeprowadzane są prace remontowe w łazience zwyczajnie nie da się korzystać. Zwykle korzystamy w tym czasie z uprzejmości rodziny i przyjaciół lub wynajmujemy pokój w hotelu, by móc spokojnie skorzystać z łazienki, kiedy tego potrzebujemy. Dlatego też wybór rozwiązań, które znacznie skracają czas prac jest kwestią kluczową. – Specjalista zdecydowanie szybciej zamontuje brodzik podpłytkowy niż odpływ liniowy. Wynika to z faktu, iż w przypadku odpływu liniowego konstrukcję z odpowiednim spadem, zabezpieczeniem przed wilgocią, a także uszczelnieniem z rynną odpływową instalator wykonuje samodzielnie na miejscu montując odpływ. W przypadku brodzika podpłytkowego monter posiada już fabrycznie zintegrowany z płytą spadkową odpływ liniowy, który jest odpowiednio zabezpieczony, uszczelniony i wzmocniony konstrukcyjnie, dzięki czemu montaż trwa stosunkowo krótko, dając jednocześnie większą pewność poprawnie zamontowanego systemu odprowadzania wody. Obrazując zagadnienie – czas pracy podczas montażu brodzika podpłytkowego wynosi 3 godziny, podczas gdy zamontowanie odpływu liniowego może potrwać nawet 10 godzin, nie licząc oczywiście przestojów technologicznych, które w przypadku montażu odpływu mogą potrwać nawet do 11 dni – radzi Piotr Fuhrmann, ekspert firmy Schedpol, producenta zaawansowanych technologicznie brodzików, wanien, odpływów liniowych i nośników stabilizujących.

Pewność bezpiecznej i solidnej konstrukcji
Zarówno brodzik podpłytkowy, jak i odpływ liniowy, to rozwiązania bezpieczne i solidne pod warunkiem, że są profesjonalnie zamontowane przez specjalistę z wiedzą i doświadczeniem. Niemniej jednak, przez wzgląd na większe prawdopodobieństwo wystąpienia błędu podczas montażu to konstrukcje z odpływem liniowym narażone są na częstsze usterki i awarie. – Brodziki podpłytkowe to wykonane fabrycznie konstrukcje z gwarancją szczelności, zachowania 2% spadku oraz zgodnie z nowoczesnymi standardami prac glazurniczych w Europie Zachodniej. W przypadku odpływów liniowych istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia takich uszkodzeń jak pęknięcia w miejscu połączeń materiałowych, odspajanie się zapraw cementowych od powierzchni odpływów, a także rozszczelnienia warstw. Wszystko to prowadzi do nieszczelności konstrukcji, a tym samym do zawilgocenia strefy prysznica, co w konsekwencji przyczynia się do rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów – radzi ekspert firmy Schedpol.

Cena, która ma znaczenie
Przez wzgląd na większą pracę, którą musi włożyć monter w zamontowanie odpływu liniowego, właśnie to rozwiązanie konstrukcyjne brodzika wiąże się z większymi kosztami dla klienta. Przykładowo – koszt zamontowana odpływu liniowego wraz z materiałami to ok. 1150 zł, podczas gdy całkowity koszt materiałów i robocizny przy wyborze brodzika podpłytkowego wykonanego w technologii Stabilsound® to około 964 zł.

Materiał: Dominika Dróżdż

Oceń artykuł: 6 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    Stary Wiarus., w dniu 25-06-2020 12:26:11 napisał:

    Ja !!! zamontuj to w bloku gdzie odpływ powyżej posadzki. żeby to zamontować dziura w suficie i burdel u sąsiada niżej.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprzedaż opon
Konstrukcje stalowe
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Meble młodzieżowe systemowe
0

Pandemia ma też pozytywne strony? Wyniki badania mogą szokować

Czwarta fala zakażeń Covid-19 stoi u drzwi, coraz więcej# państw prośbą i groźbą stara się przekonywać opierających się przed szczepieniami obywateli. Może opór to po części efekt przekonania, że pandemia nie jest taka straszna? W badaniu zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor co szósty Polak mówi, że nie doświadczył żadnych negatywnych skutków pandemii. Według co czwartej dorosłej osoby pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych, są też nieliczni, którzy dostrzegają więcej plusów sytuacji. Inaczej uważa połowa społeczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Martwisz się o swoje dziecko w sieci? Najważniejsza jest rozmowa

Co zrobi rodzic, żeby zapewnić swojemu dziecku# bezpieczeństwo? Odpowiedź jest prosta – wszystko. Tak samo powinno być w internecie. A jak najlepiej ochronić najmłodszych przed zagrożeniami w sieci? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Polacy nie chcą rezygnować z mięsa dla dobra klimatu. Zmiana jest konieczna

Zdaniem ekspertów ograniczenie spożycia mięsa i nabiału to# jedno z kluczowych działań, jakie możemy podjąć, by przeciwdziałać zmianie klimatu. Tymczasem, tylko niewielu z nas byłoby skłonnych do podjęcia takiego kroku w trosce o planetę – pokazują to wyniki najnowszego badania „Zmiana klimatu a produkcja żywności – badanie świadomości mieszkańców Polski” przeprowadzonego przez Upfield.

(czytaj więcej)
0

Ceny w górę, wydatki w dół. Oszczędzamy na przyjemnościach

Z danych GUS wynika, że w porównaniu z# pierwszą połową ub.r. inflacja w pierwszym półroczu 2021 r. wyniosła 3,6 proc. Najbardziej wzrosły koszty transportu, utrzymania mieszkania i łączności czy edukacji. Znacząco zdrożała też oferta restauracji i hoteli oraz rekreacji i kultury. Ceny rosną, ale równolegle ponad 40 proc. Polaków, pod wpływem pandemii, chce ograniczać wydatki. Oszczędzamy głównie na przyjemnościach – książkach, kinie, usługach fryzjerskich czy jedzeniu na mieście. Tylko 3 proc. osób uświadomiło sobie w czasie pandemii, że trzeba korzystać z życia i mniej przejmować się pieniędzmi – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)