Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

26 listopada 2019

Delegacja na uroczystościach. Marszałkowi towarzyszyli radni

fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oficjalna delegacja województwa kujawsko-pomorskiego, pod przewodnictwem #marszałka Piotra Całbeckiego, złożyła oficjalną wizytę w hrabstwie Fife w Szkocji, gdzie uczestniczyła w uroczystościach związanych z odsłonięciem nagrobka generała Mikołaja Osikowskiego, bohatera wojny bolszewickiej, obrońcy Włocławka w 1920 roku. Generał Osikowski został pośmiertnie odznaczony najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Jest jednym z zapomnianych bohaterów polskiej drogi do niepodległości. Urodził się w 1873 roku w Skierniewicach. Przed 1917 rokiem był oficerem armii rosyjskiej, w 1918 wstąpił do sformowanej we Francji Błękitnej Armii generała Hallera. Podczas wojny bolszewickiej 1920 roku został dowódcą Grupy Dolnej Wisły, która broniła kraju na linii Wisły od Wyszogrodu do Torunia. Po zakończeniu wojny został dowódcą 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej, a następnie 29 Dywizji Piechoty w Grodnie. W 1923 roku został przeniesiony w stan spoczynku i osiadł w majątku Karaciszki niedaleko Wilna, a potem w Wilnie.

Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 zdołał przedostać się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu działań wojennych, jak wielu innych polskich żołnierzy i oficerów na zachodzie, nie mógł wrócić do kraju. Zamieszkał w Szkocji, w Dysart w rejonie Kirkcaldy w hrabstwie Fife. Zmarł w 1950 roku, został pochowany w nieoznaczonym grobie.

Postawienie nowego kamiennego nagrobka i tablicy z nazwiskiem generała na cmentarzu w Kirkcaldy sfinansował Instytut Pamięci Narodowej. Organizatorami uroczystości - w których wzięli też udział m.in. ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki i oficjalny przedstawiciel brytyjskiej królowej w Fife Robert Balfour – byli polski konsul w Edynburgu Ireneusz Truszkowski i przewodniczący rady hrabstwa Fife Jim Leishman.

Marszałkowi Całbeckiemu towarzyszyli w Fife radni województwa Marek Domżała, Robert Malinowski i Rafał Sobolewski.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    komentator, w dniu 28-11-2019 08:22:48 napisał:

    słabo mi jak widzę tych wszystkich urzędasów siedzących w pierwszych ławkach w Kościele. Proponuję, żeby zamienili się miejscami z ministrantami, co by bliżej Boga byli.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
MEBLE PIOTR PASIEKA
Usługi transportowe
Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Pomoc drogowa
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)