Dziś mamy 9 grudnia 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 sierpnia 2019

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych. Porównanie z zeszłym rokiem

fot. archiwum

fot. archiwum

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. utrzymały się przeciętnie na # poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 0,6% i spadku cen towarów – o 0,2%). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9% (w tym usług – o 4,2% i towarów – o 2,4%).

Wpływ zmian cen na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem

W lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,4%), rekreacji i kultury (o 1,2%) oraz żywności (o 0,3%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., 0,08 p. proc i 0,07 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5%) oraz w zakresie transportu (o 1,0%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,17 p. proc i 0,11 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 7,3%), mieszkania (o 1,7%), restauracji i hoteli (o 4,4%) oraz rekreacji i kultury (o 3,0%) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,64 p. proc., 0,42 p. proc., 0,27 p. proc i 0,20 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,5%) oraz w zakresie łączności (o 1,1%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 p. proc. i 0,05 p. proc.

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. oraz wpływ zmian cen wybranych grup towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. (zmiana w p. proc. do okresu poprzedniego) przedstawiamy w załączniku. 

materiał: Michał Cabański - Zespół do spraw obsługi mediów Kujawsko-Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych/red

Oceń artykuł: 0 6
Pliki do pobrania
wskazniki_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnych_w_lipcu_2019_r..pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (5)

  prestidigitator, w dniu 14-08-2019 15:52:38 napisał:

  Ceny masła na świecie spadły kilka miesięcy temu ale u nas producenci udają że o niczym nie słyszeli i nadal sprzedają w zawyżonych cenach

  odpowiedz

  • 0 (2)

  gta, w dniu 15-08-2019 14:01:49 napisał:

  to jest efekt 500 +

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Masaż leczniczy
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Sprawdzanie świateł
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Gimnastyka korekcyjna
Elewacje
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Sezon grzewczy trwa. Jak ograniczyć wpływ smogu na zdrowie?

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba # nieekologicznych „kopciuchów” z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)