Dziś mamy 17 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

19 stycznia 2020

101. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Oficjalne uroczystości w Kcyni

fot. Anna Duda-Nowicka/UM w Kcyni

fot. Anna Duda-Nowicka/UM w Kcyni

W piątek,17 stycznia odbyły się oficjalne uroczystości w związku z # 101. rocznicą Powstania Wielkopolskiego.

Rozpoczęto je tradycyjnie od Mszy św. w kościele pw. WNMP w Kcyni sprawowanej przez ks. kan. Michała Kosteckiego. Licznie zgromadzone poczty sztandarowe do kościoła wprowadził Komendant uroczystości druh Damian Łyszczarz.

Następnie uczestnicy zgromadzili się przy pomniku-mogile Powstańców Wielkopolskich na nowym cmentarzu, przy którym wartę pełnili członkowie Towarzystwa Historycznego. Po powitaniu gości przez prowadzącą Annę Duda-Nowicką uczniowie ZST w Kcyni odczytali apel pamięci.

Następie głos zabrał Burmistrz Kcyni Marek Szaruga. „Świadków zdarzeń z przełomu lat 1918 i 1919 nie ma z nami od dawna. Czas pędzi nieubłagalnie. Często bywa bezlitosny. Na szczęście ratuje nas historia odświeżająca pamięć o bohaterstwie tysięcy osób, które bez oglądania się za siebie poświęciły swoje życie dla swojej Ojczyzny. Dlatego też dziś, w 101. rocznicę wydarzeń Powstania Wielkopolskiego, gromadzimy się wspólnie i z wiarą w sercach zapewniamy: Pamiętamy o Was, Bohaterowie, i wytrwamy w przekazywaniu następnym pokoleniom, wieści o Waszym wielkim zwycięstwie!. Dziś składamy kwiaty przy pomniku-mogile poświęconym ofiarom zrywu – zjednoczeni bez względu na reprezentowane przez nas organizacje, instytucje, dzielące nas często poglądy” - mówił Burmistrz Kcyni Marek Szaruga. 

List Wojewody Kujawsko-Pomorskiego odczytał Marek Kornalewicz radny powiatu nakielskiego. W uroczystościach wziął udział m.in. Starosta Nakielski Tadeusz Sobol, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant, radny powiatowy Ryszard Bagnerowski, a także przedstawiciele straży, policji, stowarzyszeń, szkół i innych placówek. Przed tablicą umieszczoną na pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze. 

materiał: Anna Duda-Nowicka/UM w Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)