Dziś mamy 21 czerwca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

20 czerwca 2024 0

Redukcja nauczania lekcji religii. Stanowczy sprzeciw komisji

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji #przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 1

Konwent Wójtów Gmin Wiejskich. Co omawiano na spotkaniu?

W Sąsiecznie odbyło się posiedzenie# Konwentu Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 1

Opinia w kwestii wspólnej polityki rolnej. Marszałek w Brukseli

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy w Brukseli# w dwudniowym (19-20 czerwca) posiedzeniu plenarnym Europejskiego Komitetu Regionów. Podczas wczorajszych obrad została przyjęta opinia na temat zasad funkcjonowania unijnej wspólnej polityki rolnej po 2027 roku. Dokument, przygotowany wspólnie przez gospodarza naszego województwa i wybraną w ostatnich wyborach do Paramentu Europejskiego Portugalkę Isildę Gomes, ma istotne znacznie dla europejskiej debaty w tej kwestii i dla przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 0

Inwestycje na drogach wojewódzkich. Przebudowa skrzyżowań

Zakończyły się prace przy budowie nowego ronda #w Sępólnie Krajeńskim w ciągu drogi wojewódzkiej nr 241. Wkrótce ruszy budowa sygnalizacji świetlnej w Bysławiu (powiat tucholski). W najbliższych latach w ramach programu likwidacji miejsc niebezpiecznych przebudujemy łącznie 23 skrzyżowania. Samorząd województwa przeznacza na ten cel 72 miliony złotych.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 0

Wnioski o świadczenia rehabilitacyjne. Kiedy należy je złożyć?

Gdy kończy się zasiłek chorobowy, a lekarz w dalszym ciągu #uznaje, że stan zdrowia pacjenta nie kwalifikuje się do powrotu do pracy, warto pamiętać o tym, że leczenie może zostać przedłużone. Taką sposobność daje świadczenie rehabilitacyjne. ZUS nie wypłaca go jednak z urzędu. Konieczny jest wniosek. Warto złożyć go co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem pobierania zasiłku chorobowego. Zapewni to ciągłość wypłaty świadczeń.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 2

Nie dajmy szans włamywaczom! Przed wyjazdem zabezpiecz dom

W dniu 19 czerwca 2024 r. obchodzimy# Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Przy okazji tego wydarzenia, już po raz szósty, Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wspólnie z Europolem, Komisją Europejską oraz z 23 krajami europejskimi rusza z kampanią „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2024 0

Spotkanie dotyczące "Ustawy Kamilka". Przybyli proboszczowie z 11 dekanatów

Bydgoszcz i Górka Klasztorna to dwa miejsca w diecezji #bydgoskiej, w których zaplanowano spotkania w sprawie wytycznych, dotyczących tzw. „Ustawy Kamilka”.

(czytaj więcej)
19 czerwca 2024 0

Kandydaci na katechistów zakończyli rok formacji. Dzień skupienia

W miniony weekend kandydaci na katechistów #Szkoły św. Pawła Diecezji Bydgoskiej dniem skupienia w Kościele Rektorskim Ducha Świętego w Bydgoszczy zakończyli rok formacji.

(czytaj więcej)
19 czerwca 2024 0

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Pompy ciepła z listy ZUM

Obowiązek wyboru pomp ciepła z listy #zielonych urządzeń i materiałów (tzw. listy ZUM) oraz wykonania audytu energetycznego – to najważniejsze zmiany, które dotyczą beneficjentów programu „Czyste Powietrze” od 14 czerwca 2024 r. Rozwiązania te mają zapewnić osobom korzystającym z programu możliwość odpowiedniego wyboru urządzeń grzewczych, właściwych dla danego domu, a także uchronić użytkowników pomp ciepła przed zawyżonymi rachunkami za energię.

(czytaj więcej)
19 czerwca 2024 2

Truskawki pod kontrolą państwowej inspekcji. Przebadano 73 próbki

Jednym z zadań realizowanym przez Państwową Inspekcję #Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest sprawowanie nadzoru nad stosowaniem środków ochrony roślin przez użytkowników profesjonalnych. Corocznie inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykonują ponad 21 000 kontroli w powyższym zakresie, a w ramach prowadzonego monitoringu prawidłowości stosowania środków ochrony roślin w produkcji pierwotnej żywności pochodzenia roślinnego pobierają około 4000 próbek do badania pod kątem pozostałości substancji czynnych.

(czytaj więcej)
18 czerwca 2024 1

Kujawsko-Pomorskie przygotowane. Więcej pieniędzy na bezpieczeństwo

Na dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami służb oraz mediów,# Wojewoda Michał Sztybel podsumował działania prowadzone w ramach zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym mieszkańcom naszego województwa podczas wakacji. W 2024r. zdecydowano o przeznaczeniu 500 tys. zł na zwiększenie bezpieczeństwa nad wodą. Z wypoczynku w różnych formach skorzysta ok. 50 tysięcy dzieci.

(czytaj więcej)
17 czerwca 2024 3

Sejmik udzielił zarządowi wotum zaufania. Nie wszyscy jednogłośni

Głosowanie nad wotum zaufania dla zarządu województwa #poprzedziło wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego, który zreferował wymagany ustawowo aktualny raport o stanie województwa.

(czytaj więcej)
17 czerwca 2024 0

Dorabianie do nauczycielskiego świadczenia. Na jakich zasadach?

Przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne# nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale pod pewnymi warunkami, aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia.

(czytaj więcej)
17 czerwca 2024 0

Umieszczono symbol Ducha Świętego. Na zakończenie nabożeństwo zawierzenia

„Bądźmy pielgrzymami nadziei, z nią idźmy przez codzienność” #– mówił w Bydgoszczy abp Adrian Galbas. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Szensztackiego przewodniczył Mszy św., po której w Sanktuarium Zawierzenia umieszczony został symbol Ducha Świętego.

(czytaj więcej)
16 czerwca 2024 4

Podwyżka płacy minimalnej od stycznia. Ile wynosi proponowana kwota?

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej #Agnieszka Dziemianowicz-Bąk proponuje, żeby od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 4626 zł brutto. W przyszłym roku wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych – od 1 stycznia wynosiłaby 30,20 zł. Rada Ministrów przychyliła się do tej propozycji i do 15 czerwca przedstawi ją Radzie Dialogu Społecznego.

(czytaj więcej)
15 czerwca 2024 0

Pielgrzymka młodych diecezji bydgoskiej. Pątnicy wyruszyli rano

Trwa pielgrzymka młodych diecezji bydgoskiej do #Górki Klasztornej.

(czytaj więcej)
15 czerwca 2024 3

Ostrzeżenie przed podróżami do Rosji. Ewakuacja może okazać się niemożliwa

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie przypomina# o obowiązującym ostrzeżeniu dla podróżujących do Rosji, wprowadzonym w marcu 2022 roku po wybuchu wojny na Ukrainie.

(czytaj więcej)
14 czerwca 2024 0

Kolejna zbiórka krwi. Kto może zostać dawcą?

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć# substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. W czwartek (20 czerwca) specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Podczas naszych comiesięcznych akcji tylko w tym roku krew oddało blisko sto osób.

(czytaj więcej)
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Zbliża się czas odpoczynku. Nie zapominaj o bezpieczeństwie na drogach

Już w najbliższy piątek zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego wakacyjnego weekendu #i pierwszych wakacyjnych wyjazdów. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)