Dziś mamy 1 grudnia 2021, środa, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

29 listopada 2021 2

Jazda na suwak. Nie tylko uprzejmość, ale też obowiązek!

Jazda na suwak jest normą w# wielu krajach Europy zachodniej. Od 6 grudnia 2019 roku stała się także obowiązkiem na terenie Polski. Niestety z obserwacji policjantów wynika, że nie wszyscy wiedzą jak prawidłowo stosować tę metodę i często zamiast ułatwiać płynność przejazdu powodują korki i utrudniają ruch innym. Są też tacy kierujący, którzy specjalnie blokują pas ruchu, aby uniemożliwić innym przejazd.

(czytaj więcej)
27 listopada 2021 26

Rząd złagodzi skutki inflacji. Sprawdź, co Ty zyskasz na tarczy antyinflacyjnej!

Jednym z głównych założeń rządu jest poprawianie sytuacji finansowej# obywateli. W tym celu realizujemy wiele programów, a także wprowadzamy historyczną obniżkę podatków.

(czytaj więcej)
26 listopada 2021 1

Zmień styl jazdy z letniego na zimowy. Zadbaj o auto przed zimą

Zbliżająca się zimowa aura, zapowiadana na# najbliższe dni przez synoptyków powinna zmobilizować wszystkich do odpowiedniego przygotowania pojazdu do najtrudniejszego okresu w roku do jazdy samochodem. Śliska nawierzchnia, śnieg i gołoledź – z takimi warunkami musi liczyć się każdy kierowca podróżujący w tym czasie. Bez odpowiedniego przygotowania pojazdu i wiedzy wyruszanie w trasę może być niebezpieczne.

(czytaj więcej)
25 listopada 2021 0

Emerycie i rencisto! Poinformuj ZUS o zmianie adresu i rachunku bankowego

O zmianie adresu zamieszkania czy zmianie numeru# rachunku bankowego należy jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niedopełnienie formalności może mieć wpływ na wypłatę emerytury czy renty.

(czytaj więcej)
24 listopada 2021 0

Działkowcu nie daj się okraść. Zabezpiecz swoje mienie przed zimą

Trwający sezon jesienno-zimowy sprawia, że# rzadziej odwiedzamy swoje ogródki działkowe. Mniejszy ruch w ich okolicach, szczególnie wieczorami, to okres uaktywnienia się złodziei, którzy chcą pozbawić nas naszej własności. Pamiętajmy o zabezpieczaniu swojego mienia na czas zawieszenia prac na swoich działkach. Policjanci przypominają działkowcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

(czytaj więcej)
24 listopada 2021 0

Bezpieczne zakupy w sieci. Zachowajmy czujność, aby nie paść ofiarą oszustów

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas zakupów w# Internecie. Niestety pomysłowość i chciwość przestępców "nie zna granic". Płatności pobraniowe dokonywane powinny być tylko z zaufanych źródeł. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać nieznanych nam linków, ponieważ mimo braku jakichkolwiek "objawów" w naszym komputerze zainstalowane zostaje oprogramowanie szpiegujące, którym wykraść można hasła do naszego konta bankowego itp. Przed zalogowaniem się zawsze zwracajmy uwagę czy dana witryna jest zaufana, a w pasku adresu znajduje się ikonka zamkniętej kłódki.

(czytaj więcej)
22 listopada 2021 4

Dobre wieści dla seniorów. Będzie można dorobić więcej do świadczenia

Od 1 grudnia zmienia się kwota, jaką mogą dorobić do# świadczeń pracujący renciści i emeryci, którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Limity będą wyższe niż w poprzednim kwartale.

(czytaj więcej)
22 listopada 2021 0

Black Friday, Cyber Monday. Łap okazje, ale uważaj na pułapki

Wyprzedaże - okazje czy pułapki? Jak kupować mądrze? Na co# zwrócić uwagę podczas zakupowego szaleństwa? – przypomina Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

(czytaj więcej)
22 listopada 2021 14

Unijny Certyfikat COVID ważny dłużej. Sprawdź szczegóły!

Twój Unijny Certyfikat COVID będzie ważny przez# rok od daty przyjęcia przypominającej dawki szczepionki.

(czytaj więcej)
22 listopada 2021 0

Oszuści znają różne metody. Tych zasad musisz przestrzegać!

Cyberprzestępcy wykorzystują wszelkie możliwości, by wyłudzić# od nas pieniądze. Coraz popularniejsze staje się oszustwo polegające na wysyłaniu wiadomości, które w swojej treści zawierają linki do stron internetowych. Oszuści podają się za firmy kurierskie, operatorów telefonii komórkowej, organy administracji państwowej bądź dostawców rożnego rodzaju usług. Wchodząc w link podany w treści wiadomości możemy stracić wszystkie nasze oszczędności.

(czytaj więcej)
21 listopada 2021 0

Wchodzisz na przejście? Odłóż telefon!

Każdego dnia obserwujemy osoby, które są tak bardzo# zaabsorbowane ekranem swojego smartfona, że nie zwracają uwagi na to co się dzieje dookoła, a nawet podczas wchodzenia na przejście dla pieszych.

(czytaj więcej)
21 listopada 2021 2

Potrzebujesz pomocy medycznej w weekend? Zobacz, czym jest TPK!

Szukasz pomocy medycznej w godzinach wieczornych i# nocnych, w weekend lub święto? Zadzwoń na 800 137 200 lub wypełnij formularz i skorzystaj z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK)

(czytaj więcej)
20 listopada 2021 0

Bezdomność - nie bądź obojętny. Często wystarczy jeden telefon

Ruszyła społeczna kampania świadomościowa dotycząca# problematyki bezdomności, przygotowana przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach akcji Zima 2021/2022. Eksperci podkreślają, że bezdomność nie jest wyborem, a społecznicy dowodzą, iż przekonanie, że jeśli ktoś trafił na ulicę, to sobie na to zasłużył, jest błędne.

(czytaj więcej)
20 listopada 2021 2

Bądź widoczny na drodze. Odblaskowy element może uratować życie!

Bez względu na pogodę oraz warunki drogowe wielu z# nas, każdego dnia przemierza ulice, ścieżki rowerowe oraz chodniki naszych miast. Doskonale wiemy, że jesienią często zmieniają się warunki atmosferyczne, a dzień staje się coraz krótszy. Dlatego, by zadbać o swoje bezpieczeństwo, należy pamiętać o korzystaniu z elementów odblaskowych, które zdecydowanie poprawiają naszą widoczność na drodze. Warto nosić odblaski niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze, bo dzięki temu wspólnie możemy zapobiec niejednej tragedii.

(czytaj więcej)
19 listopada 2021 3

Kolejne czternastki w portfelach emerytów. Komu przysługuje?

Większość emerytów i rencistów otrzymała już dodatkowy# „zastrzyk” gotówki w postaci czternastej emerytury. W listopadzie na czternastkę czekają jeszcze osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada na 25 dzień miesiąca. Ostanie czternastki otrzymają osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, które na wypłatę muszą poczekać do 1 grudnia.

(czytaj więcej)
18 listopada 2021 3

Ostatni dzwonek na wniosek o „Dobry Start”. Złożysz tylko do końca listopada

Rodzice uczniów, którzy jeszcze do tej pory nie złożyli# wniosku o świadczenie „Dobry start”, mają już niecałe dwa tygodnie by to zrobić. Wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną można składać tylko do 30 listopada. – Złożenie wniosku to nic trudnego, jednak przypominam, że od tego roku można to zrobić tylko online. Inaczej świadczenie przepadnie – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

(czytaj więcej)
17 listopada 2021 1

Ruszyła 21. edycja Szlachetnej Paczki! Rodziny czekają na pomoc

W sobotę 13 listopada o godzinie 8:00 nastąpiło# długo wyczekiwane Otwarcie Bazy Rodzin Szlachetnej Paczki. Od tego dnia przez najbliższe cztery tygodnie każdy może wybrać z bazy rodzinę, której chce pomóc. Darczyńcą może zostać każdy, wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wspólnie z bliskimi, kolegami z pracy czy szkoły przygotować Paczkę dla wybranej rodziny.

(czytaj więcej)
15 listopada 2021 7

Kiedy zmienić opony na zimowe? O tym nie mogą zapomnieć kierowcy!

Chociaż w Polsce nadal w przeciwieństwie do większości krajów europejskich nie# obowiązuje odgórny nakaz sezonowej zmiany opon, to gdy temperatury spadają policjanci zachęcają do zmiany ogumienia letniego na zimowe. Kiedy zmienić opony na zimowe?

(czytaj więcej)
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)