Dziś mamy 3 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

01 czerwca 2023 1

Rusza nabór wniosków. Wsparcie na posadzenie drzew lub krzewów

Od 1 czerwca do 31 lipca 2023 roku potrwają nabory wniosków w ramach czterech interwencji #dotyczących inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych. Są one finansowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Wnioski o pomoc można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

(czytaj więcej)
01 czerwca 2023 3

Użytkownicy nieświadomie zainstalowali wirusa. Eksperci z ARiMR ostrzegają

Eksperci z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odkryli, że ok. 3 tys. haseł użytkowników #naszych systemów informatycznych jest ogólnie dostępnych w sieci. Stało się tak z powodu zapewne nieświadomego zainstalowania przez użytkowników na ich prywatnych komputerach niebezpiecznego wirusa, który przejął informacje o danych znajdujących się na tym sprzęcie, nie tylko związanych z komunikacją z Agencją, ale np. z bankami.

(czytaj więcej)
31 maja 2023 3

"Krajowy Plan Odbudowy". Trzy nabory wniosków na początku czerwca

1 czerwca 2023 roku rusza nabór wniosków# o: wsparcie centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych oraz rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz pomoc organizacjom zajmującym się redystrybucją żywności na cele społeczne.

(czytaj więcej)
29 maja 2023 1

Pomoc do przezimowanych rodzin pszczelich. Wnioski do środy

Tylko do 31 maja można ubiegać się o wsparcie z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis# w rolnictwie do przezimowanych rodzin pszczelich. To już kolejny nabór wniosków o to dofinansowanie. W tym roku stawka płatności znacząco wzrosła i wynosi 50 zł. Dotychczas Agencja zarejestrowała blisko 38 tys. wniosków.

(czytaj więcej)
28 maja 2023 1

Modernizacja gospodarstw rolnych. Można starać się o dofinansowanie

Od 5 czerwca do 5 lipca 2023 r. rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane# m.in. z racjonalizacją produkcji, wprowadzaniem innowacji czy zmianą profilu swojego gospodarstwa będą mogli starać się o dofinansowanie. Wsparcie finansowane będzie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

(czytaj więcej)
27 maja 2023 5

Pomoc w sektorze zbóż i nasion oleistych. Kiedy rusza nabór wniosków?

Od 1 czerwca do 14 lipca 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła# nabór wniosków od rolników działających w sektorze zbóż i nasion oleistych, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem ziarna z Ukrainy. Pomoc można otrzymać do następujących gatunków: kukurydza, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR.

(czytaj więcej)
26 maja 2023 0

Dopłaty do materiału siewnego. Do kiedy można składać wnioski?

Od 25 maja do 25 czerwca 2023 r. można ubiegać się o przyznanie dopłat z tytułu #zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Od tego roku wprowadzone zostały odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

(czytaj więcej)
25 maja 2023 2

Wsparcie dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki. Nowe wyższe stawki

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o pomoc finansową #dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Rozporządzenie Rady Ministrów, które zmienia zasady przyznawania tego wsparcia, weszło w życie. Wprowadzone zmiany wymagają zgody Komisji Europejskiej.

(czytaj więcej)
24 maja 2023 1

"Zarządzanie ryzykiem”. Od dzisiaj kolejny nabór wniosków

24 maja rozpoczął się kolejny nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach #działania „Zarządzanie ryzykiem”, realizowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. O wsparcie mogą się ubiegać rolnicy, którzy ubezpieczają zwierzęta wybranych gatunków na wypadek wystąpienia salmonellozy.

(czytaj więcej)
20 maja 2023 0

20 maja - Światowy Dzień Pszczół. Owady ważnym elementem ekosystemu

W dniu 20 maja br. na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Dzień ten został #ustanowiony w 2017 r. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin Antona Janša (ur. 20 maja 1734) słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa.

(czytaj więcej)
19 maja 2023 28

Międzynarodowy Dzień Rzepaku. Odbyła się debata ekspercka

Już po raz piąty w Minikowie odbył się Międzynarodowy Dzień Rzepaku Eurorzepak 2023. Uczestniczył w nim# sekretarz stanu Janusz Kowalski.

(czytaj więcej)
18 maja 2023 6

Pomoc dla rolników. Rada Ministrów przyjęła dwa rozporządzenia

Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje dotyczące pomocy rolnikom, którzy utracili swoje dochody w #związku z wojną na Ukrainie – przyjęła rozporządzenie wprowadzające zmiany w uruchomionych programach pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy. Ponadto Rząd przeznacza dodatkowe wsparcie dla producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku, w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy.

(czytaj więcej)
17 maja 2023 4

Kupuj Świadomie Produkt Polski. Kolejna edycja kampanii

– Produkt Polski to najbardziej rozpoznawalny znak MRiRW, tak wynika z badań rynku #– stwierdził sekretarz stanu Rafał Romanowski podczas konferencji inaugurującej kolejną edycję kampanii Kupuj Świadomie Produkt Polski.

(czytaj więcej)
16 maja 2023 2

Nowe rozporządzenie. Wydłużony termin składania wniosków

12 maja 2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie #określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2023 r.

(czytaj więcej)
14 maja 2023 3

Zagrożenia dla pszczół. Stosuj środki ochrony roślin odpowiednio

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną częścią ekosystemu oraz #jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)
11 maja 2023 1

Wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich. Już ponad 25 tys. wniosków

Jeszcze tylko do 31 maja można ubiegać się o wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich z #budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. W bieżącym roku stawka płatności wynosi 50 zł. Dotychczas do placówek ARiMR wpłynęło ponad 25 tys. wniosków.

(czytaj więcej)
10 maja 2023 3

Chów świń na własny użytek. Od dzisiaj uproszczenia dla rolników

Zgodnie z zapowiedzią minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus 8 maja 2023 r. podpisał #rozporządzenie, dzięki któremu zostaną obniżone wymagania dotyczące chowu świń utrzymywanych w celu produkcji mięsa na własny użytek, tj. na własne potrzeby, w tym chowu loch. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2023 r.

(czytaj więcej)
09 maja 2023 1

Zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt . Wnioski od 24 maja

Od 24 maja hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach# szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie. Wsparcie to realizowane jest w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

(czytaj więcej)
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)