Dziś mamy 19 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

Fakty

18 maja 2022 1

W przyszłym tygodniu egzamin ósmoklasisty. Niewiele czasu na powtórki

W przyszłym tygodniu absolwenci szkół podstawowych w# całej Polsce rozpoczną egzaminacyjny maraton. Potrwa on trzy dni.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

Wychowawca więzienny w oku kamery. Materiał zobaczysz w TVP Bydgoszcz

Kim jest wychowawca w zakładzie karnym? Jakie są# jego główne obowiązki? Z czym musi się mierzyć podczas więziennej codzienności? Czy łatwo pracować z drugim człowiekiem mając świadomość jakie przestępstwo popełnił? Czy każdy zasługuje na drugą szansę? Na te i inne pytania odpowiedział starszy wychowawca Zakładu Karnego w Potulicach, por. Krzysztof Jurek.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

Szkolenia dla ratowników w regionie. Kto może wziąć udział w kursie?

Trwają przygotowania do sezonu letniego i# szkolenie nowej kadry. Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czekają na mieszkańców regionu, którzy chcą wziąć udział w kursach zawodowych dla ratowników, sterników motorowodnych lub płetwonurków i uzyskać certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy. Projekt zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ruszają kolejne nabory.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 4

Zmiany w budżecie gminy. 20 tys. zł na rewitalizację stawu

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kcyni radni dokonali# zmian w budżecie gminy.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 3

Nagrody dla dwóch OSP z powiatu nakielskiego. Rząd zorganizował konkurs

Nie tylko koła gospodyń wiejskich były# zaangażowane w 2021 roku w propagowanie Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi. W akcji brały również udział jednostki OSP, które pomagały w transportach na szczepienia. Rząd zorganizował dla nich konkurs. Są laureaci z OSP w powiecie nakielskim.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

Powstało ponad 100 budek lęgowych. Współpraca trwa już kilka lat

Wczoraj odbyło się spotkanie Dyrektora Zakładu Karnego w# Potulicach, mjr. Piotra Kijewskiego z Nadleśniczym Grzegorzem Gustem, które było efektem trwającej współpracy.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 16

Wezwano 450 osób. Jaki był poziom stawiennictwa?

17 maja w sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski dokonano# podsumowania tegorocznej kwalifikacji wojskowej.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

Ochrona przyrody w lasach. Wiedzą podzielili się praktycy i znawcy

W ostatnim tygodniu na terenie Nadleśnictwa odbyło się# szkolenie z rozpoznawania roślin chronionych, siedlisk przyrodniczych oraz ptaków zamieszkujących okoliczne lasy

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

Mjr Piotr Kijewski powołany na dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach

Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen.# Jacek Kitliński powołał mjr. Piotra Kijewskiego na stanowisko Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 9

W Polsce zniesiono stan epidemii. Obowiązywał od marca 2020 roku

Dziś, 16 maja weszło w życie rozporządzenie, które# zmienia stan epidemii na stan zagrożenia epidemicznego.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Przyznano nagrody w kilku kategoriach. Znamy laureatów!

W miniony weekend w Minikowie odbyły się# targi Lato na Wsi – Święto Smaku i Tradycji. Za organizację tego wydarzenia odpowiadał Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Na odwiedzających czekało całkiem sporo atrakcji. Poznaliśmy też laureatów w kilku kategoriach. Poniżej zamieszczamy listę wyróżnionych.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 1

Lokalne przysmaki na nasze stoły. Wracamy do sprzedaży

Domowe drożdżówki z lokalnymi dodatkami i# sery podpuszczkowe z rodzinnego gospodarstwa – to nowości, które pojawią się już od przyszłego poniedziałku (23 maja) w sklepie internetowym Lokalna Żywność. W ofercie także swojskie wędliny, przetwory owocowe i warzywne oraz miody. Okienko zakupowe będzie otwarte od 23 do 30 maja. Odbiór 2 czerwca w trzech toruńskich lokalizacjach.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 1

Więcej zajęć dla Ukraińców w e-Szkole. Początek codziennie o godzinie 10.20

Do 25 lekcji tygodniowo wzrosła oferta# Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Wśród zajęć dla ukraińskich dzieci i młodzieży m.in. matematyka, informatyka i geografia, a dla najmłodszych – edukacja wczesnoszkolna. Kontynuujemy także lekcje języka polskiego dla dorosłych. Początek codziennie o godzinie 10.20. Wszystkie zajęcia są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, można do nich wracać także poza godzinami emisji.

(czytaj więcej)
15 maja 2022 11

Lato na Wsi. Słoneczny drugi dzień targów w Minikowie

Ponad 300 wystawców – najlepsi ogrodnicy, pyszne kulinaria, twórczość ludowa, stare ciągniki i wozy strażackie oraz zwierzaki to wszystko czekało na odwiedzających Minikowo.

(czytaj więcej)
15 maja 2022 0

Komunia św. w kcyńskiej Farze. Dzieci po raz pierwszy przyjęły Ciało Chrystusa

Kolejne dzieci z gminy Kcynia przystąpiły w tym roku do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.

(czytaj więcej)
15 maja 2022 14

Wróci pociąg! Z Poznania do Bydgoszczy przez Kcynię

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z firmą Databout z Warszawy# umowę na opracowanie dokumentacji przyszłych prac na liniach kolejowych 356 i 281 w województwie kujawsko-pomorskim. Inwestycje pozwolą na przywrócenie kursowania pociągów z Poznania przez Kcynię do Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
15 maja 2022 10

Wąsosz czeka na plażowiczów. Małymi kroczkami do lata

Niebawem rozpocznie się lato, a wraz z nim sezon kąpielowy nad jeziorem# w Wąsoszu. Na to przez cały rok czekają rzesze mieszkańców nie tylko gminy Szubin, ale całego regionu. Do Wąsosza zjeżdżają ludzie nawet z okolic Bydgoszczy! O wizytówkę gminy trzeba więc odpowiednio dbać.

(czytaj więcej)
14 maja 2022 4

Nowa droga już do remontu? Na problem zwrócił uwagę radny

Niespełna rok minął od przebudowy drogi w# Rzemieniewicach, a pojawiają się głosy, że już wymaga ona naprawy. Na problem zwrócił uwagę Mateusz Stachowiak, radny z Rzemieniewic. Czy rzeczywiście nową drogę trzeba już naprawić?

(czytaj więcej)
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)