Dziś mamy 29 marca 2023, środa, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2018

Twoja pierwsza umowa o pracę

Nareszcie, udało się! Zdobyłeś pierwszą, wymarzoną pracę w swoim życiu.

Nieważne, czy za pośrednictwem portali, np. Pracuj.pl, czy przez znajomości. Wreszcie będziesz mógł się rozwijać i realizować, ale przed tym – koniecznie podpisz umowę o pracę.

Czym  jest umowa o pracę?

To nic innego jak nawiązanie stosunku pracy. Polega na wspólnych i zgodnych oświadczeniach pracownika oraz pracodawcy. Pracownik, podpisując dokument zobowiązuje się do świadczenia usług w konkretnym miejscu, czasie, zgodnie z ustalonymi warunkami i zasadami. Obowiązkiem pracodawcy jest comiesięczne wynagrodzenie podwładnego ustaloną wcześniej pensją. Pierwsza umowa o pracę to ważne wydarzenie w życiu każdego pracownika, dlatego warto się jej dobrze przyjrzeć, dokładnie przeczytać. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, coś dla ciebie nie jest jasne – pytaj zanim podpiszesz dokument.

Zasady ogólne

Należy sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie wymagane elementy. Na początku warto sprawdzić ilość oraz kolejność poszczególnych stron. W przypadku, kiedy brakuje którejś z nich – umowy nie należy podpisywać pod żadnym warunkiem. Dokument powinien zawierać takie informacje jak: data, miejsce, wymiar czasu pracy oraz warunki, wynagrodzenie i stanowisko pracownika. Umowa powinna zostać sporządzona pisemnie (jest to obustronny rodzaj zabezpieczenia). Każda ze stron powinna otrzymać po jednym jej egzemplarzu.

Co na początek?

Pamiętaj, że pierwsza umowa, jaką zawierasz jest na okres próbny, który wynosi średnio trzy miesiące. Ten okres pozwala pracodawcy na poznanie twoich umiejętności i predyspozycji, a tobie na obserwację tego, jak funkcjonuje dana firma, jaka jest jej struktura. Jeżeli twoja umowa na okres próbny wygasła – należy podpisać nową na czas określony lub nieokreślony. Inną możliwością jest też całkowite zakończenie współpracy.

Jakie przywileje wynikają z umowy o pracę?

Niewątpliwie, umowa o pracę ma kilka zalet. Oto niektóre z nich:

  • Urlop wypoczynkowy
  • Ochrona wynagrodzenia
  • Ochrona czasu pracy
  • Ubezpieczenia społeczne

 Artykuł sponsorowany: Materiał Partnera

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)