Dziś mamy 29 marca 2023, środa, imieniny obchodzą:

Aktualności

28 marca 2023 0

Wsparcie na przezimowanie rodzin pszczelich. Stawka wzrosła o 50 zł

Od 1 kwietnia 2023 r. będzie można składać wnioski o dofinasowanie do #przezimowanych rodzin pszczelich. To już trzeci taki nabór realizowany przez ARiMR. W bieżącym roku stawka płatności wzrosła do 50 zł. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

(czytaj więcej)
28 marca 2023 23

Wypadek dwóch samochodów ciężarowych. Są osoby poszkodowane

We wtorek, 28 marca na skrzyżowaniu ulicy Olszewskiej z DK 10 w Nakle doszło do wypadku# z udziałem dwóch samochodów ciężarowych. Są osoby poszkodowane.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 0

Kontynuacja cyklu szkoleń OSP. Kurs dla przyszłych ratowników

W dniu 25 marca 2023 roku na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Szubinie odbyło się# szkolenie kursu podstawowego strażaków ratowników OSP.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 33

W obronie Jana Pawła II. Stanowisko przyjęte miażdzącą większością głosów

Podczas dzisiejszego (27 marca) posiedzenia sejmik przyjął stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia# św. Jana Pawła II i uchwałę w sprawie tegorocznych dotacji na restaurację zabytków.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 0

Kontrole ruszą w kwietniu. Weryfikacja przydomowych kompostowników

Informujemy, że od miesiąca kwietnia bieżącego roku na terenie Gminy Kcynia rozpocznie się kontrola# przydomowych kompostowników celem weryfikacji faktycznego posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów. Kontrole będą dotyczyć wyłącznie osób, które zadeklarowały posiadanie kompostownika.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 0

Sukces Marcina Wilka. Uczeń finalistą konkursu kuratoryjnego z historii

W dniu 8 marca 2023 roku Marcin Wilk, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej im. bł. Marii Karłowskiej w Dobieszewie#, uczestniczył w etapie wojewódzkim konkursu kuratoryjnego z historii.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 3

Uszkodzili auta i uciekli. Policja prosi świadków o kontakt

Świadków poniżej opisanych zdarzeń drogowych prosimy o kontakt.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 1

Uwaga, może być ślisko! Prognozowane jest oblodzenie dróg i chodników

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią informuje, że od dnia #27.03.2023 r. od godz. 21:00 do dnia 28.03.2023 r. do godz. 09:00 prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -5°C do -3°C, temperatura minimalna przy gruncie około -6°C.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 2

Kierowca opla stracił prawo jazdy. Pędził w terenie zabudowanym

Mieszkaniec Bydgoszczy, po spotkaniu z nakielską „drogówką”#, na trzy miesiące stracił prawo jazdy. Wszystko przez to, że w obszarze zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o 55 km/h. Za popełnione wykroczenie kierowca otrzymał też wysoki mandat i punkty karne.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 0

Zlekceważył postanowienie sądu. 41-latek wyruszył w trasę bez prawa jazdy

Nawet 5 lat pozbawienia wolności grozi 41-latkowi, którego nakielscy patrolowcy zatrzymali po tym, jak# lekceważąc postanowienia sądu wsiadł za kierownicę opla i wyruszył w trasę.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 10

38-latek wymyślił kradzież. Radiowóz chciał wykorzystać jako taksówkę

Sąd oceni zachowanie mieszkańca nakielskiej gminy, których wymyślił, że został mu skradziony rower# po to, by wykorzystać przybyłych na miejsce policjantów, jako darmową taksówkę. 38-latek poniesie konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 0

Proces rekrutacji zamknięty. Duże zainteresowanie zajęciami mediateki

W związku z liczbą osób zainteresowanych udziałem w zajęciach mediateki w Paterku, przewyższającą możliwości #organizacyjne i finansowe Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk", proces rekrutacji dla mieszkańców gminy Nakło nad Notecią został zamknięty w dn. 27.03.2023 r. (poniedziałek) o godz. 9.30.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 0

Konkurs "Od technika do logistyka". Sukces Kajetana Solety z Żeglugi

W czwartek, 23 marca 2023 r. w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B. Romanowskiego# w Nakle nad Notecią odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu Logistycznego „Od technika do logistyka".

(czytaj więcej)
27 marca 2023 18

Ćwiczenia wodne. Sprawdzano dyspozycyjność oraz gotowość strażaków

25 marca br. o godzinie 17-00 w trakcie wykonywania zajęć logistycznych na terenie bazy#, ratowników od spraw bieżących oderwał dźwięk syreny. Decyzją dowódcy JOT zostały zarządzone ćwiczenia wodne, aby sprawdzić dyspozycyjność oraz gotowość strażaków o fakcie tym wiedziało bardzo wąskie grono wtajemniczonych.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 0

Przy gruncie nawet -9°C. Synoptycy ostrzegają przed przymrozkami

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią informuje, że od dnia# 27.03.2023 r. od godz. 21:00 do dnia 29.03.2023 r. do godz. 10:00 prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej 0°C. Temperatura minimalna w nocy od -6°C do -4°C, przy gruncie od -9°C do -5°C. Temperatura maksymalna we wtorek od 0°C do 3°C.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 0

Ostatnie umowy podpisane. Udzielono dotacji na 69 projektów

W miniony piątek zakończyło się oficjalne podpisywanie umów na dofinansowanie realizacji zadań publicznych# związanych z realizacją zadań powiatu nakielskiego w 2023 r. Umowy dotacyjne z ramienia Powiatu Nakielskiego podpisali: starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta Tomasz Miłowski oraz skarbnik Irena Pilarska.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 0

Dla kogo emerytura kapitałowa? Nawet kilkaset złotych więcej

Niektóre kobiety pobierające okresową emeryturę kapitałową po osiągnięciu męskiego wieku emerytalnego#, wynoszącego 65 lat będą miały z urzędu przeliczone świadczenie. Inne muszą złożyć wniosek. Na przeliczeniu mogą zyskać miesięcznie nawet kilkaset złotych.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 1

"Biopreparaty w procesie uprawy roślin". Alternatywa dla środków chemicznych?

Drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa #Andrzej Chodkowski uczestniczył jako ekspert w panelu „Biopreparaty w procesie uprawy roślin. Czy preparaty mikrobiologiczne i nawozy pochodzenia naturalnego mogą zastąpić środki chemiczne?”. Paneliści próbowali odpowiedzieć na istotne dla rolników pytanie, czy wdrożenie założeń Zielonego Ładu wsparte premiowaniem stosowania preparatów biologicznych umożliwi zastąpienie środków chemicznych bez szkody dla efektywności rolnictwa.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)