Dziś mamy 29 marca 2023, środa, imieniny obchodzą:

Fakty

29 marca 2023 0

"Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”. Nowa odsłona projektu

Krokodylek Tirek od lat uczy najmłodszych, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze.# Grono jego przyjaciół z roku na rok powiększa się. Teraz do jego szkoły dołączy kolejnych 15 tys. uczniów. A to wszystko dzięki wsparciu unijnych funduszy. Projekt „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” uzyskał dofinansowanie, które umożliwi zwiększenie zasięgu oddziaływania projektu, z jego równoczesną rozbudową i unowocześnieniem.

(czytaj więcej)
29 marca 2023 0

Trzy interwencje pszczelarskie. Wnioski od 3 kwietnia

Od 3 do 18 kwietnia 2023 r. będzie można składać wnioski w ramach 3 interwencji pszczelarskich#: Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych; Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół. Dofinansowanie pochodzi z budżetu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Dokumenty będą przyjmowane jedynie za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, przez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE).

(czytaj więcej)
28 marca 2023 2

Zamordowany strzałem w tył głowy. Śladami Józefa Władysława Młodowicza

Kom. Policji Państwowej Józef W. Młodowicz urodził się 30 grudnia 1898 r. w# Bieńkowej-Wiszni. Za życia śladów jego doszukać się możemy w wielu miejscach byłych województw II RP: lwowskiego, stanisławowskiego, małopolskiego, poznańskiego, pomorskiego. Swoje młode życie zakończył tragicznie w Twerze, zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD. Jego ciało zostało nieludzko porzucone i zakopane w dołach śmierci w Miednoje w kwietniu 1940 r.

(czytaj więcej)
28 marca 2023 0

Już ponad 5 mln e-PITów. Rekordowa popularność usługi

Podatnicy złożyli już ponad 5 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację #Skarbową (KAS) w usłudze Twój e-PIT. Urzędy skarbowe zwróciły im łącznie ponad 10 mld zł podatku.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 0

Kontynuacja cyklu szkoleń OSP. Kurs dla przyszłych ratowników

W dniu 25 marca 2023 roku na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Szubinie odbyło się# szkolenie kursu podstawowego strażaków ratowników OSP.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 33

W obronie Jana Pawła II. Stanowisko przyjęte miażdzącą większością głosów

Podczas dzisiejszego (27 marca) posiedzenia sejmik przyjął stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia# św. Jana Pawła II i uchwałę w sprawie tegorocznych dotacji na restaurację zabytków.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 0

Proces rekrutacji zamknięty. Duże zainteresowanie zajęciami mediateki

W związku z liczbą osób zainteresowanych udziałem w zajęciach mediateki w Paterku, przewyższającą możliwości #organizacyjne i finansowe Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk", proces rekrutacji dla mieszkańców gminy Nakło nad Notecią został zamknięty w dn. 27.03.2023 r. (poniedziałek) o godz. 9.30.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 18

Ćwiczenia wodne. Sprawdzano dyspozycyjność oraz gotowość strażaków

25 marca br. o godzinie 17-00 w trakcie wykonywania zajęć logistycznych na terenie bazy#, ratowników od spraw bieżących oderwał dźwięk syreny. Decyzją dowódcy JOT zostały zarządzone ćwiczenia wodne, aby sprawdzić dyspozycyjność oraz gotowość strażaków o fakcie tym wiedziało bardzo wąskie grono wtajemniczonych.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 0

Ostatnie umowy podpisane. Udzielono dotacji na 69 projektów

W miniony piątek zakończyło się oficjalne podpisywanie umów na dofinansowanie realizacji zadań publicznych# związanych z realizacją zadań powiatu nakielskiego w 2023 r. Umowy dotacyjne z ramienia Powiatu Nakielskiego podpisali: starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta Tomasz Miłowski oraz skarbnik Irena Pilarska.

(czytaj więcej)
27 marca 2023 2

"Kto wie, czy nie pojawi się pozew do sądu”. Oczyszczalnia droższa o 10%

Budowa oczyszczalni w Kcyni jest praktycznie na finiszu. Cała inwestycja z pewnością nie była #prosta w realizacji, o czym kilkukrotnie informował już sam burmistrz Marek Szaruga. Okazuje się, że koszty inwestycji będą o 10% wyższe od kwoty zapisanej pierwotnie w umowie z wykonawcą. Jaki jest tego powód?

(czytaj więcej)
26 marca 2023 0

Dziękczynna modlitwa w katedrze. 19. rocznica powołania diecezji bydgoskiej

Katedra św. Marcina i Mikołaja w grodzie nad Brdą była miejscem obchodów# 19. rocznicy powołania przez Jana Pawła II diecezji bydgoskiej.

(czytaj więcej)
26 marca 2023 5

”Niektórym przez okno zagląda kot, a u nas bocian”. Ptak przezimował w Paterku

Ale gratka! Jest bocian z Paterka, który tak sobie upodobał nasze gospodarstwo# i okoliczne łąki, że po prostu z braku chęci albo dobrobytu został całą zimę w Paterku.

(czytaj więcej)
26 marca 2023 2

Ruch budowlany w 2022 roku. Spadek liczby wydanych pozwoleń

W 2022 roku wydano ogółem 162 388 decyzji o pozwoleniu na budowę dla# 206 187 obiektów budowlanych, podczas gdy w 2021 r. wydano 219 986 pozwoleń dla 269 291 obiektów, a w 2020 r. wydano 200 541 pozwoleń dla 236 190 obiektów.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 1

III Seminarium w Urzędzie Wojewódzkim. "Życie jako wartość”

24 marca w Narodowym Dniu Życia odbyło się III Seminarium z cyklu „O jakość i trwałość rodziny” pt.# „Życie jako wartość”. W wydarzeniu, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim wziął udział m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 0

Osadzeni wzięli udział w akcji sprzątania wsi. Resocjalizacja poprzez pracę

W ramach wykonywania obowiązków pracowniczych osadzeni pod nadzorem funkcjonariuszy SW rozpoczęli #realizację cyklicznych akcji sprzątania terenu Potulic ze śmieci.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 13

Wieża widokowa została otwarta. Piękne widoki i ciekawa wystawa

25 marca, po dość długiej przerwie otwarta dla zwiedzających została wieża widokowa usytuowana #w Parku Jana III Sobieskiego. Każdy, kto chce odwiedzić wieżę, ma na to czas tylko do godz. 17.00.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 1

Dyrektywa rodzicielska i work-life balance. Nowelizacja Kodeksu pracy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą dwie unijne dyrektywy# – tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. – To odpowiedź na zmieniające się trendy na rynku pracy, a także wprowadzenie rozwiązań ułatwiających pracującym rodzicom godzenie życia zawodowego z rodzinnym – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 7

Przypieczętowano projekty. Beneficjenci z powiatu nakielskiego

Umowy o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich #oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze perspektywy 2014-2020 o łącznej wartości 14 milionów złotych przekazano dzisiaj (24 marca) beneficjentom marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Finansujemy rozbudowę sieci wodociągowych i sanitarnych, tworzenie integrujących mieszkańców wiejskich centrów aktywności lokalnej, budowę i wyposażanie miejsc rekreacji, dedykowane zajęcia i warsztaty, a także przedsięwzięcia biznesowe.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)