Dziś mamy 19 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

15 maja 2022 0

Aktywny majowy weekend. Członkowie zespołu wzięli udział w warsztatach folklorystyczne

Zespół Regionalny PAŁUKI bardzo aktywnie spędza majowy weekend

(czytaj więcej)
15 maja 2022 0

V edycja Nocy Muzeów za nami. W tym roku poświęcona czasom PRL

Za nami piąta edycja Nocy Muzeów w Kcyni, która od początku# odbywa się z inicjatywy Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Co roku to inny temat przewodni.

(czytaj więcej)
15 maja 2022 0

Zakończenie tygodnia bibliotek. Spotkanie DKK z Janem Englertem i Kamilą Drecką

Uwieńczeniem Tygodnia Bibliotek było spotkanie# Dyskusyjnego Klubu Książki z Janem Englertem i Kamilą Drecką autorką biografii Jana Englerta „ Bez oklasków”.

(czytaj więcej)
14 maja 2022 0

Rozmawiały o przeczytanej książce. Kolejne spotkanie w czerwcu

9 maja podczas comiesięcznego spotkania# Dyskusyjnego Klubu Książki omawiano książkę Kenta Harufa „Nasze dusze nocą”.

(czytaj więcej)
13 maja 2022 0

Warsztaty, rozmowy i nie tylko. Aktywna Kcynia realizowała kolejny projekt

Dbaj o siebie i o innych to kolejny projekt dofinansowany przez# Zarząd Powiatu Nakielskiego.

(czytaj więcej)
13 maja 2022 0

Spotkanie z Jerzym Brukwickim. Uczestnicy obejrzeli ciekawą prezentację

Nasz gość, Jerzy Brukwicki przedstawił sylwetki najważniejszych# przedstawicieli nurtu art brut w sztuce, artystów osobnych, którzy tworzą po to, by wyrazić siebie, swoje emocje, dodać komentarz do otaczającego ich świata.

(czytaj więcej)
12 maja 2022 0

Rysowanie piaskiem na szkle. Zapraszamy do obejrzenia pokazu lokalnej artystki

Trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, program mający na celu szeroko pojętą promocję czytelnictwa.

(czytaj więcej)
10 maja 2022 0

Piknik astronomiczny w Niedźwiadach. Frekwencja dopisała

W sobotę, 7 maja w obserwatorium astronomicznym w# Niedźwiadach odbył się piknik naukowy. Mimo niekorzystnej aury impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem. Nie wszyscy chętni pomieścili się na sali wykładowej. Piknik rozpoczął się od wykładu Przemysława Mazura pt. „Astronomia w Niedźwiadach” ilustrowanego zdjęciami, wykonanymi właśnie w Niedźwiadach.

(czytaj więcej)
10 maja 2022 0

Przemysław Kossakowski odwiedził Kcynię. Mieszkańcy miło spędzili czas

Tydzień bibliotek w Kcyni rozpoczęto spotkaniem z# Przemkiem Kossakowskim.

(czytaj więcej)
08 maja 2022 0

Rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Dlaczego warto czytać?

W dniach od 8 do 15 maja obchodzimy XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Święto to, jest corocznie # organizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich po to, by promować czytelnictwo oraz biblioteki i bibliotekarzy Pierwszy raz obchodzono je w 2004 roku. W tym roku jego hasło przewodnie brzmi: „ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU”. Nadarza się więc szczególna okazja by wyruszyć w fascynującą podróż po bibliotece, wybrać książkę i zatopić się w historii ukrytej na jej kartach.

(czytaj więcej)
04 maja 2022 0

3 maja. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja!

3 maja w Kcyni to tradycyjnie patriotyczny przemarsz z udziałem delegacji i Orkiestry Dętej OSP Kcynia.

(czytaj więcej)
03 maja 2022 15

Na góralską nutę! Zespół Baciary rozgrzał nakielską publikę

3 maja w sali widowiskowo-kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury odbył się# koncert podhalańskiego zespołu Baciary.

(czytaj więcej)
02 maja 2022 0

Mieszkańcy DPS-u zobaczyli wystawy. O tradycja opowiedziała Anna Sergott

27 i 29 kwietnia 2022 roku Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej zawitali# na Rynku by zwiedzić wystawy plenerowe „Wielkanoc. Tradycje i obrzędy” oraz „Pisanki” przygotowane przez Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

(czytaj więcej)
02 maja 2022 5

Majowa SzuFLA, czyli Stand–up Comedy Show. Wystąpił Adam Van Bendler

1 maja w Szubińskim Domu Kultury odbyła się# kolejna odsłona wydarzenia pt. „Szubiński Festiwal Lekkiego Absurdu” znanego szerzej jako SzuFLA. Tym razem przed publicznością wystąpił jeden z najbardziej znanych stand–uperów w Polsce – Adam Van Bendler.

(czytaj więcej)
02 maja 2022 0

Wyjazd integracyjno-edukacyjny do Torunia. Było aktywnie i kolorowo

Klub Młodzieżowy „Akademia sportu” aktywnie uczestniczył w# kolejnych zajęciach zorganizowanych przez Tomasza Kwiatkowskiego i Ośrodek Szkolenia Kierowców TOP Kwiatkowscy.

(czytaj więcej)
01 maja 2022 0

Wycieczka do Solca Kujawskiego. Uczestnicy byli zachwyceni

Uczestnicy projektów współfinansowanych ze# środków Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk" z gminy Szubin, Mrocza, Kcynia i Sadki mieli okazję odwiedzić Solec Kujawski i zachwycić się urokiem miasta.

(czytaj więcej)
01 maja 2022 6

Majówkowe atrakcje w Kcyni. Frekwencja dopisała!

Majówka na sportowo w Kcyni to# także I Gminne Zmagania KGW.

(czytaj więcej)
01 maja 2022 2

Bieg z okazji 760-lecia Kcyni. Na najlepszych czekały medale

Pogoda dopisała, więc sobotnia majówka w Kcyni również# zalicza się do tych bardzo udanych. Atrakcji było sporo, mieszkańcy również nie zawiedli.

(czytaj więcej)
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)