Dziś mamy 1 grudnia 2021, środa, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

01 grudnia 2021 0

Kolejna „Ciekawość Świata” za nami. Gościem była Monika Białkowska

23 listopada br. odbyło się listopadowe spotkanie# Ciekawych świata. Naszym gościem była Monika Białkowska - teolożka, dziennikarka "Przewodnika Katolickiego", autorka internetowego programu "Reportaż z wycinków świata".

(czytaj więcej)
29 listopada 2021 0

Komisja wyłoniła laureatów. Do konkursu zgłoszono ponad 120 prac

„Grzybobranie bez pomyłek”, to jeden z# podstawowych celów XIII edycji konkursu Jesień w lesie grzyby niesie. Tegoroczna odsłona konkursu zwróciła także uwagę na ogromne znaczenie lasów dla zdrowia człowieka oraz całej przyrody - ukazanie walorów lasu w naturalnym środowisku poprzez kształtowanie umiejętności obserwacji i fotografowania natury.

(czytaj więcej)
27 listopada 2021 0

Jubileusz Jesiennego Kwiatu. Świętowano 20 lat zespołu

Wczoraj, 26 listopada 2021 r. odbył się koncert jubileuszowy# Jesiennego Kwiatu w Szubińskim Domu Kultury. Atmosfera wydarzenia i zaśpiewane piosenki przeniosły słuchaczy w przeszłość 20 lat wstecz, do początków istnienia zespołu.

(czytaj więcej)
26 listopada 2021 0

Brak pomysłów na weekend? Zobacz, jakie wydarzenia zaplanowano

Wspomnienia, nie zawsze miłe, ale# z reguły okraszone wachlarzem różnych emocji. To coś dla czego warto żyć. Dziś (26 listopada) na deskach Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu odbędzie się premiera spektaklu „September Songs”, w reżyserii Agnieszki Castellanos-Pawlak. Marszałkowskie instytucje kultury zapraszają w najbliższy weekend do udziału w atrakcyjnych wydarzeniach miłośników teatru, muzyki i sztuki.

(czytaj więcej)
26 listopada 2021 0

Bez nich nie odbędą się tradycyjne dożynki. Najciekawsze witacze nagrodzone

Słomiane scenografie przy drogach i na skwerach to# wspaniała tradycja aktywizująca mieszkańców wsi do wspólnego działania. 23 sołectwa z naszego województwa wzięły udział w konkursie ,,Pomysłowy witacz dożynkowy 2021”. Wczoraj (25 listopada) w Pałacu Dąmbskich w Toruniu odbyło się podsumowanie wyników. Nagrody wręczył przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Pawlak.

(czytaj więcej)
24 listopada 2021 2

Spotkanie z Krzysztofem Gawkowskim. Akcja kryminału dzieje się w regionie

We wtorek 23 listopada w szubińskiej bibliotece odbyło się# spotkanie autorskie z Krzysztofem Gawkowskim liderem „Nowej Lewicy”, posłem na Sejm RP ale też autorem publikacji naukowych i…. kryminałów.

(czytaj więcej)
13 listopada 2021 4

Wielkie świętowanie. Wspólne odśpiewanie hymnu i wejście do wody

11 listopada 2021 - 103 rocznica odzyskania wolności przez Nasz Kraj i Narodowe Święto Niepodległości.

(czytaj więcej)
12 listopada 2021 0

Szopki bożonarodzeniowe z zapałek. Wystawę prac obejrzysz w bibliotece

Przemysław Kozłowski jest malarzem, artystą, rzeźbiarzem, a# przede wszystkim twórcą szopek bożonarodzeniowych wykonanych z zapałek.

(czytaj więcej)
09 listopada 2021 0

Bój o cukrownię. Ciekawe widowisko historyczno-rekonstrukcyjne

6 listopada 2021 roku udaliśmy się do Żnina by# wziąć udział w widowisku historyczno-rekonstrukcyjnym nawiązującym do wydarzeń, jakie miały miejsce w roku 1918 w Żninie.

(czytaj więcej)
05 listopada 2021 0

Powieść Anny Szafrańskiej. "Jeden błąd" czy to błąd...

Anna Szafrańska swoją przygodę z pisaniem zaczęła# w trzynastym roku życia. Do dziś przechowuje stare zeszyty z pierwszymi powieściami. Pod pseudonimem Anna Scott opublikowała w internecie : „Widmo grzechu”, „Grzech pierworodny”, "Właśnie tak”.

(czytaj więcej)
05 listopada 2021 0

Nie masz planów na weekend? Zobacz, jakie atrakcje zaplanowano w regionie

Koncert z okazji urodzin Ignacego Jana Paderewskiego w# Filharmonii Pomorskiej, balet na motywach baśni braci Grimm w Operze Nova, zajęcia z ceramiki i warsztaty umuzykalniające dla najmłodszych. Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez marszałkowskie instytucje kultury. W ofercie na najbliższy weekend także spektakle i spotkania poświęcone lokalnym twórcom.

(czytaj więcej)
04 listopada 2021 0

Otwarcie wystawy „Siła kobiety”. Inspiracją był film „Avatar”

Nowotwór – z taką diagnozą mierzy się każdego dnia wiele# kobiet. Ich determinacja i walka, jaką toczą na drodze do zdrowia, są niezwykłe. Dwanaście z nich, mieszkanek naszego regionu, zmagających się z chorobą nowotworową, stanęło przed obiektywem artystów Madame Miko i Marcina Urzędowskiego. Efektem współpracy jest wystawa plenerowa „Siła kobieTy”, którą wczoraj (3 listopada) przed Urzędem Marszałkowskim otworzyli marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i bohaterki sesji zdjęciowej.

(czytaj więcej)
29 października 2021 0

"Zanurzony w Pięknie". Wystawa już dostępna w Kcyni

Do Kcyni dotarła wystawa "Zanurzony w Pięknie", poświęcona życiu# i twórczości o. Efrema Marii z Kcyni. Przypomnijmy - ten znany w świecie artysta przyszedł na świat w Kcyni w 1894 r. Z jego biografią można zapoznać się klikając w link.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Jerzy Brukwicki gościem „Ciekawości świata”. Wysłuchali wykład

21 października br. odbyło się kolejne spotkanie z# cyklu "Ciekawość świata". Gościliśmy Jerzego Brukwickiego - krytyka sztuki, kuratora wystaw, dziennikarza, wieloletniego szefa Galerii Krytyków Pokaz. Nasz gość przedstawił temat "Poznański Czerwiec, Polski Październik 1956". Wysłuchaliśmy ciekawej prezentacji na temat tego wydarzenia z powojennej historii Polski, które okazało się przełomowe - po raz pierwszy na taką skalę robotnicy sprzeciwili się władzy. Rok 1956 był wyjątkowym czasem w dziejach PRL-u - stwierdził Jerzy Brukwicki. Po śmierci Stalina i odwilży politycznej zaczęła się zmieniać polska codzienność, życie społeczne, kultura, moda. Do Polski zaczęły docierać światowe trendy, choćby w muzyce - Polacy odkryli jazz, zaczęli organizować jazzowe festiwale i przeglądy, do kraju przyjeżdżali muzycy jazzowi z Zachodu.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Złote Pasmo dla chóru „Akatyst” z Kcyni. Nie był to jedyny sukces

XIII Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce# Chełmińskiej Jesieni odbył się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie. Przewodniczącym komisji konkursowej był prof. dr hab. Andrzej Ryłko, a członkami: prof. dr hab. Arkadiusz Kaczyński,prof. dr hab. Monika Bachowska i Michał Rajewski.

(czytaj więcej)
25 października 2021 3

Nocne zajęcia terenowe. Dla większości była to niezapomniana przygoda

W minioną sobotę uczniowie klas mundurowych, którzy# uczestniczą w realizacji programu szkoleń prowadzonego przez Jednostkę Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku, wzięli udział w zajęciach dotyczących tzw. terenoznastwa.

(czytaj więcej)
22 października 2021 0

Frekwencja dopisała. Za nami kolejne spotkanie słuchaczy UTW

Za nami kolejne spotkanie słuchaczy# Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy GCKiB w Kcyni.

(czytaj więcej)
20 października 2021 0

Wspólnie posadzili 3000 krokusów. Wiosną będą cieszyć oko mieszkańców

Na miniony piątek i sobotę „Stowarzyszenie Razem dla Dziewierzewa” #zaprosiło chętnych do posadzenia krokusów na terenie Szkoły Podstawowej im. ppor. M. Uleryka w Dziewierzewie. Projekt „ Krokusy na Chochołowskiej- oczywiste, Chochołowska w Dziewierzewie - czemu nie? „ dofinansowany został przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią w ramach Powiatowej Odnowy Wsi.

(czytaj więcej)
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)