Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 stycznia 2017

Wieczór autorski Eligiusza Kwiatkowskiego. Przybyło wiele osób zainteresowanych historią

fot. LK

fot. LK

W piątkowy wieczór w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej #w Kcyni odbyło się spotkanie autorskie z kmdr. por. Eligiuszem Kwiatkowskim – autorem książki „Żniński Batalion Obrony Narodowej 1939”. Na spotkanie przybyło wielu mieszkańców Kcyni zainteresowanych historią.

Kmdr. por. Eligiusz Kwiatkowski urodził się w 1966 roku w Żninie. Skończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkołę Podchorążych Rezerwy przy Wyższej Szkole Oficerskiej Inżynierii Wojskowej we Wrocławiu. Rozpoczął zawodową służbę wojskową w Marynarce Wojennej, którą pełni do dziś od 1990 roku. Jest założycielem i do 2010 roku był członkiem Stowarzyszenia „Grupa Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża”. W 2006 roku ukończył podyplomowe studia w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Uczestniczył w wielu rekonstrukcjach historycznych walk z 1939 roku, m.in. nad Bzurą, Mławą, na Westerplatte. Pracę nad monografią o Żnińskim Batalionie Obrony Narodowej rozpoczął 11 lat temu. Książka została wydana w 2014 roku z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Autor książki stworzył monografię w oparciu o ośmioletnią pracę, popartą kwerendami w Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie, Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz licznymi kontaktami z rodzinami żołnierzy ŻBON, w tym z Jerzym Wultańskim, synem dowódcy Batalionu Obrony Narodowej majora Stanisława Wultańskiego.

Publikacja nie jest jedynie historią zapomnianej już żnińskiej formacji wojskowej. To także praca opisująca m.in. wydarzenia poprzedzające wybuch wojny, przypominająca jednostki wojskowe stacjonujące na Pałukach oraz historię budowy żnińskich fortyfikacji, zawiera również biogramy żołnierzy tytułowego batalionu.

Żniński Batalion Obrony Narodowej, czyli Batalion ON "Żnin" był pododdziałem piechoty Wojska Polskiego II RP. Sformowano go wiosną 1939. Jednostką administracyjną i mobilizującą dla Żnińskiego Batalionu ON był 62 Pułk Piechoty w Bydgoszczy. W trakcie organizacji pododdziału zakładano, że wraz z wągrowieckim i bydgoskim batalionem ON utworzy Kujawską Brygadę ON. W kampanii wrześniowej jednostka walczyła w składzie 26 Dywizji Piechoty, a od 9 września w składzie Zgrupowania płk. Stanisława Siudy (Poznańska Brygada ON). 

Oceń artykuł: 41 119

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 9 (15)

    xyz, w dniu 14-01-2017 17:48:36 napisał:

    No rzeczywiście wielu. Miejsc nie starczyło.

    odpowiedz

    • -11 (15)

    xyz, w dniu 14-01-2017 17:52:48 napisał:

    Ten Pan to przynajmniej mówił z sensem o ważnych sprawach historycznych a nie jakieś farmazony o pobycie w Rumuni jak P. W. Panie daj sobie Pan spokój z tymi spotkaniami na które i tak nikt nie przychodzi,nie licząc kilku znajomych i rodziny.

    odpowiedz

    • 13 (15)

    zyx, w dniu 14-01-2017 18:18:29 napisał:

    Skąd ta zawiść u ludzi się bierze. Po mojemu taki ktoś musi być chodzącym złem. Oj, nie chciałbym z takim mieć kontaktu.

    odpowiedz

    • 13 (13)

    abc, w dniu 14-01-2017 20:47:03 napisał:

    A je byłem na spotkaniu o Rumunii w czwartek, w piątek byłem na wieczorze autorski. Pierwsze i drugie spotkanie bardzo ciekawe. I czekam na kolejne spotkanie z panem Wyczańskim, bo bardzo ciekawie opowiada.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)