Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

14 stycznia 2017

Wieczór autorski Eligiusza Kwiatkowskiego. Przybyło wiele osób zainteresowanych historią

fot. LK

fot. LK

W piątkowy wieczór w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej #w Kcyni odbyło się spotkanie autorskie z kmdr. por. Eligiuszem Kwiatkowskim – autorem książki „Żniński Batalion Obrony Narodowej 1939”. Na spotkanie przybyło wielu mieszkańców Kcyni zainteresowanych historią.

Kmdr. por. Eligiusz Kwiatkowski urodził się w 1966 roku w Żninie. Skończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkołę Podchorążych Rezerwy przy Wyższej Szkole Oficerskiej Inżynierii Wojskowej we Wrocławiu. Rozpoczął zawodową służbę wojskową w Marynarce Wojennej, którą pełni do dziś od 1990 roku. Jest założycielem i do 2010 roku był członkiem Stowarzyszenia „Grupa Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża”. W 2006 roku ukończył podyplomowe studia w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Uczestniczył w wielu rekonstrukcjach historycznych walk z 1939 roku, m.in. nad Bzurą, Mławą, na Westerplatte. Pracę nad monografią o Żnińskim Batalionie Obrony Narodowej rozpoczął 11 lat temu. Książka została wydana w 2014 roku z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Autor książki stworzył monografię w oparciu o ośmioletnią pracę, popartą kwerendami w Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie, Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz licznymi kontaktami z rodzinami żołnierzy ŻBON, w tym z Jerzym Wultańskim, synem dowódcy Batalionu Obrony Narodowej majora Stanisława Wultańskiego.

Publikacja nie jest jedynie historią zapomnianej już żnińskiej formacji wojskowej. To także praca opisująca m.in. wydarzenia poprzedzające wybuch wojny, przypominająca jednostki wojskowe stacjonujące na Pałukach oraz historię budowy żnińskich fortyfikacji, zawiera również biogramy żołnierzy tytułowego batalionu.

Żniński Batalion Obrony Narodowej, czyli Batalion ON "Żnin" był pododdziałem piechoty Wojska Polskiego II RP. Sformowano go wiosną 1939. Jednostką administracyjną i mobilizującą dla Żnińskiego Batalionu ON był 62 Pułk Piechoty w Bydgoszczy. W trakcie organizacji pododdziału zakładano, że wraz z wągrowieckim i bydgoskim batalionem ON utworzy Kujawską Brygadę ON. W kampanii wrześniowej jednostka walczyła w składzie 26 Dywizji Piechoty, a od 9 września w składzie Zgrupowania płk. Stanisława Siudy (Poznańska Brygada ON). 

Oceń artykuł: 41 119

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 9 (15)

    xyz, w dniu 14-01-2017 17:48:36 napisał:

    No rzeczywiście wielu. Miejsc nie starczyło.

    odpowiedz

    • -11 (15)

    xyz, w dniu 14-01-2017 17:52:48 napisał:

    Ten Pan to przynajmniej mówił z sensem o ważnych sprawach historycznych a nie jakieś farmazony o pobycie w Rumuni jak P. W. Panie daj sobie Pan spokój z tymi spotkaniami na które i tak nikt nie przychodzi,nie licząc kilku znajomych i rodziny.

    odpowiedz

    • 13 (15)

    zyx, w dniu 14-01-2017 18:18:29 napisał:

    Skąd ta zawiść u ludzi się bierze. Po mojemu taki ktoś musi być chodzącym złem. Oj, nie chciałbym z takim mieć kontaktu.

    odpowiedz

    • 13 (13)

    abc, w dniu 14-01-2017 20:47:03 napisał:

    A je byłem na spotkaniu o Rumunii w czwartek, w piątek byłem na wieczorze autorski. Pierwsze i drugie spotkanie bardzo ciekawe. I czekam na kolejne spotkanie z panem Wyczańskim, bo bardzo ciekawie opowiada.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)