Dziś mamy 31 marca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

12 lutego 2020

Promocja zdrowia. Przeprowadzono badania podoskopowe stóp

fot. Ewa Hałas/ UM Kcynia

fot. Ewa Hałas/ UM Kcynia

Dziś w Szkole Podstawowej w Rozstrzębowie przeprowadzone zostały badania #podoskopowe stóp.

Akcja w ramach promocji zdrowia, zrealizowana została we współpracy ze Stowarzyszeniem „Flandria”, z którym Gmina Kcynia od 2014 roku podpisaną ma umowę partnerską. W badaniach uczestniczyła przedstawicielka Flandrii – p. Agnieszka Ruczyńska. Badania dzieci przeprowadzała p. Paulina fizjoterapeutka z Bydgoszczy. U wielu przebadanych dzieci stwierdzono wady stóp i postawy. Otrzymały one pisemne wskazówki dla Rodziców co do dalszego postępowania zdrowotnego.

W sumie przebadanych zostało ok. 40 dzieci klas 0 – 4. Badania podoskopowe to niepowtarzalna możliwość sprawdzenia stanu zdrowia swoich pociech, tym bardziej, iż nie ma możliwości ich wykonania bez skierowania do ortopedy. Badanie podoskopowe to statyczna i dynamiczna ocena stabilności stóp. Podoskop pozwala ocenić dolny staw skokowy i jego stabilność. Badanie można wykonać u dzieci w wieku powyżej 2 lat oraz u dorosłych.

Na podstawie odbicia stóp, ocenie kształtu stóp, ich funkcji w czasie obciążania, uzyskujemy informacje przydatne przy leczeniu następujących schorzeń:

1. Wady postawy.
2. Bóle stawów kolanowych i podudzia
3. Bóle dolnego stawu skokowego.
4. Chondromalacji rzepki.
5. Zapaleniu ścięgna Achillesa.
6. Dolegliwościach bólowych stawów biodrowych.
7. Bólach kręgosłupa.
8. Dysfunkcjach stawów krzyżowo-biodrowych.

Dziękujemy Flandrii za przyjazd, przeprowadzenie badań i kolejną akcję zdrowotną w naszej gminie. Już wkrótce zaprosimy mieszkańców na bezpłatne warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej, badania w kierunku wykrywania WZW B i C, jak również na spotkania z lekarzami specjalistami.

materiał: Ewa Hałas/ UM Kcynia

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Co robić w czasie kwarantanny? Mamy dla Was kilka propozycji

Minęło już kilka tygodni odkąd ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W tym# czasie wielu z nas pozostaje w domach. Co robić żeby nie zwariować? Jak wypełnić sobie czas w przysłowiowych "czterech ścianach"?

(czytaj więcej)