Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

16 stycznia 2019

OSP Mieczkowo. To już 90 lat od założenia

fot. pow

fot. pow

W bieżącym roku mija 90 lat, odkąd powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Mieczkowie.

. Do jej powstania przyczynili się powstańcy wielkopolscy, z których to inicjatywy w roku 1929 została powołana. Pierwszym naczelnikiem był Władysław Heleniak, a prezesem Stanisław Tecław.

Straż prowadziła działalność do wybuchu II wojny światowej. W czasie wojny działalność została zawieszona. W 1945 r. po zakończeniu wojny i odtworzeniu jednostki naczelnikiem został Alojzy Hein, a prezesem Franciszek Kujawski. To oni w 1957 r. postarali się o ręczną pompę i sprzęt potrzebny do gaszenia pożarów. W tym też roku wybuchły dwa większe pożary w naszej okolicy. Jeden u pana Lewandowskiego, drugi zaś u pana Józefa Miętkiewicza. Trzy lata później w 1960 r. naczelnikiem  został Feliks Frąckowiak. To właśnie za jego kadencji straż otrzymała pierwszy samochód. Była to amerykańska "doczka" (DODGE) z wyposażeniem i motopompą 400. W tym samym czasie Komendantem Powiatowym Straży był Jan Rosikiewicz, który to w 1963 r. zapoczątkował budowę remizy strażackiej w Mieczkowie wraz ze świetlicą.

Obiekt ten zbudowano na gruncie podarowanym przez Bronisława Madeckiego. Budowa została zakończona w 1966 r. i doczka została zamieniona na samochód marki Lublin. Kierowcą obydwóch pojazdów był Kornel Hein, z dwuletnią przerwą, gdy kierowcą był Stanisław Trojanowski. Najgroźniejszymi pożarami w roku 1964 był pożar domu pana Stałowskiego i rok później u tego samego gospodarza pożar stodoły. Po wyborach w 1966 r. naczelnikiem został Franciszek Szarwark, a prezesem Franciszek Kujawski. Od 1974 r. naczelnikiem był Kazimierz Kroll, a prezesem Franciszek Szarwark: za ich rządów Lublin został zamieniony na samochód marki Żuk. W 1980 r. Kroll Kazimierz zostaje prezesem, a naczelnikiem Zdzisław Bączkowski. W 1985 r. prezesem zostaje Andrzej Spieker, a naczelnikiem Szarwark Wiesław.

 W tym samym czasie stworzona zostaje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której opiekunem zostaje druh Kazimierz Łepek. Po jego odejściu w 1997 r. opiekunem MDP zostaje Jarosław Kurtysiak wraz z druhem Andrzejem Kamińskim. W roku 1992 OSP w Mieczkowie gasiła pożar stodoły u pana Kazimierza Kroll.  W roku 1993 świniarnię u pana Wiesława Czai, natomiast w 1995 stodołę u pana Pozorskiego. W 1995 r. w wyborach zmienia się naczelnik i zostaje nim ponownie Kazimierz Kroll. W 2001 r. po śmierci pana Krolla naczelnikiem zostaje Andrzej Jankowski, a zastępcą Władysław Rola. W 2002 r. po odejściu pana Jarosława Kurtysiaka opiekunem MDP zostaje Andrzej Kamiński.

W 2005 r. Andrzej Hein rezygnuje z funkcji, nowym kierowcą i mechanikiem zostaje Radzisław Bączkowski. Z większych pożarów w ostatnich latach wymienić należy pożar samochodu-wywrotki Kamaz, pożar zboża i słomy w Chwaliszewie, pożar przyczep z sianem pana Siwiakowskiego, pożar samochodu wywrotki Scania pana Królaka. Jednostka wyjeżdżała także do licznych podpaleń łąk i nieużytków.

W tym czasie wyremontowano świetlicę i remizę, położono blachodachówkę na dach, wymieniono w świetlicy wszystkie okna i drzwi, pobudowano sanitariaty w świetlicy, wyremontowano stoliki i dokupiono krzesła. Opiekunem i gospodarzem remizy jest Radzisław Bączkowski, natomiast świetlicy Władysław Rola i Wojciech Kroll. Jednostka wymieniła także samochód – z wysłużonego Żuka na WW Transportera.

W roku 2014 powstał Społeczny Komitet ufundowania sztandaru dla Jednostki OSP Mieczkowo. Koordynatorem zostaje druh Andrzej Kamiński a przewodniczącym Leszek Roszek.

Rok 2016 r. był niezwykle ważny w historii jednostki. W tym to roku odbyła się podniosła uroczystość nadania sztandaru OSP Mieczkowo. W dniu 4 czerwca 2016 r. odbyła się polowa msza św. odprawiona przez ks. Andrzeja Gierszyńskiego, proboszcza parafii Smogulec. Następnie nastąpiło nadanie i poświęcenie sztandaru. W uroczystościach udział wzięły delegacje straży pożarnych z gminy i okolic. W czasie uroczystości dokonano także otwarcia wyremontowanej strażnicy. W ceremonii udział wzięli: Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, Zastępca Burmistrza Bogna Adamska, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nakle st. bryg. Roman Kłos.

W tym też roku Prezesem został druh Andrzej Kamiński.

Jednostka liczy 46 członków, w tym 8 honorowych, 18 z MDP oraz 20 członków czynnych. 

materiał:  Justyna Makarewicz (Dźwiękowe Archiwum Kcyni)

Przy opracowaniu artykułu korzystałam z Kroniki OSP Mieczkowo
Wszystkie zdjęcia i dokumenty wykorzystane w artykule pochodzą z archiwum OSP Mieczkowo. 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)