Dziś mamy 30 maja 2020, sobota, imieniny obchodzą:

20 kwietnia 2017

Laureat nagrody Nobla odwiedził miasto Jana Czochralskiego

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

Na zaproszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni Michała #Poczobutta Kcynię odwiedziła wyjątkowa osoba - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, prof. Klaus von Klitzing wraz z małżonką Renate.

Towarzyszył im prorektor ds. współpracy międzynarodowej UT-P w Bydgoszczy prof. dr hab. inż. Adam Gadomski. Noblista najpierw zwiedził Izbę Pamięci prof. Jana Czochralskiego znajdującą się w szkole podstawowej, gdzie dokonał wpisu w księdze pamiątkowej. Następnie gościom pokazano dom, w którym urodził się prof. Czochralski oraz willę Margowo, w której mieszkał do końca swojego życia. Ostatnim punktem wizyty było spotkanie w gabinecie Burmistrza Kcyni Marka Szarugi. Podczas tego spotkania Pan Profesor opowiadał o swoich zainteresowaniach, karierze naukowej oraz odkryciu kwantowego efektu Halla, za które w roku 1985 przyznano mu nagrodę Nobla. Panu Profesorowi bardzo zależało na odwiedzeniu miasta światowej sławy naukowca, jakim był Jan Czochralski. Ciekawostką jest fakt, że prof. Klitzing urodził się w Środzie Wielkopolskiej. Na pamiątkę spotkania w Kcyni goście otrzymali publikacje związane z Kcynią.

Już dzisiaj, 20 kwietnia odbędzie się Międzynarodowe Seminarium z udziałem prof. Klausa von Klitzinga, na które zaprasza Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz Urząd Miejski w Kcyni. Zainicjuje ono powstanie „RCI – Przestrzeni Innowacyjnych Technologii Jana Czochralskiego”. Powołanie do życia „RCI – Przestrzeń Innowacyjnych Technologii Jana Czochralskiego” stanowi ważny krok, otwierający drogę w kierunku nadania właściwego kontekstu do działań proinnowacyjnych na uczelni. Jest niewiele postaci z obszaru nauki i techniki oraz badań stosowanych (np., patentowych), które swoimi działaniami dawałyby bezpośredni i naturalny przykład, wskazujący na synergię badań stosowanych oraz ich zastosowań innowacyjno-technologicznych w praktyce i życiu codziennym. Zaprezentowany zostanie m.in. autentyczny metalograf, czyli mikroskop pozostający w zbiorach uczelni, przekazany po wojnie do uniwersytetu przez rodzinę prof. Czochralskiego.

Seminarium rozpocznie się o godz. 10.00 w Auditorium Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy przy ul. Al. Kaliskiego 7. Wstęp jest bezpłatny.

RCI – JAN CZOCHRALSKI INNOVATION AND TECHNOLOGY SPACE
Międzynarodowe Seminarium inicjujące powstanie RCI - Przestrzeń Jana Czochralskiego

Data: 20 kwietnia 2017, godzina: 10.00 – 14.00

Miejsce: AUDITORIUM NOVUM UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNO-PRZYRODNICZY im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Al. prof. S. Kaliskiego 7, 85-796 Bydgoszcz

Tematyka:
1. Wykład inauguracyjny - „A New Kilogram in 2018: The Biggest Revolution in Metrology since the French Revolution\"– PROF. KLAUS VON KLITZING – Instytut Maxa Plancka w Stuttgarcie, LAUREAT NAGRODY NOBLA Z 1985 R. W DZIEDZINIE FIZYKI.

2. „The importance of monocrystalline silicon spheres in redefinition of the unit of mass” – prof. Andrzej Zięba – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

3. „Novel functional materials produced by crystal growth methods” – prof. Dorota Pawlak - Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych Warszawa.

4. „Czochralski method of crystal growth in the scientific literature: an informetric study” – prof. Keshra Sangwal - Politechnika Lubelska.

5. „Introduction and concluding address on „The RCI – Jan Czochralski Innovation and Technology Space” – prof. Adam Gadomski – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy._

Patronat: Prezydent Miasta Bydgoszcz; współpraca z UM Kcynia.

Organizator: UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNO-PRZYRODNICZY im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

materiał zred: Anna Duda-Nowicka

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)