Dziś mamy 10 lipca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

29 czerwca 2020

COVID-19 w Urzędzie Marszałkowskim. Komunikat marszałka Piotra Całbeckiego

Komunikat marszałka Piotra Całbeckiego z dnia 29 czerwca 2020 roku o sytuacji epidemiologicznej #w Urzędzie Marszałkowskim. Treść poniżej.

Potwierdzone zostały cztery przypadki zakażenia koronawirusem u pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, o których stacja sanitarno-epidemiologiczna poinformowała odpowiednio: 

- w czwartek 18 czerwca – jeden przypadek;

- w sobotę 20 czerwca – jeden przypadek;

- w czwartek 25 czerwca – dwa przypadki.

(także w czwartek 25 czerwca Sanepid informował o piątym przypadku covid w Urzędzie Marszałkowskim, jednak dziś już wiemy, że ten przypadek od początku był tzw. wynikiem wątpliwym i dlatego został dwukrotnie powtórzony. W obu przypadkach był ujemny).

Wszystkie cztery zakażenia to osoby objęte kwarantanną stacji sanitarno-epidemiologicznej i są to pracownicy jednego departamentu UM. 

W sumie w kwarantannie przebywało 21 osób. Pracownicy urzędu, którzy przebywali na kwarantannie,  mieli dwukrotnie przeprowadzone testy na obecność coronawirusa, 17 z nich miało dwa kolejne negatywne wyniki i w sobotę 27 czerwca  Sanepid zdecydował o zakończeniu ich kwarantanny. 

Już w sobotę, 20 czerwca wykonaliśmy dodatkowo 47 badań u osób mogących mieć potencjalny kontakt z pierwszym zakażonym pracownikiem, a których do badań nie zakwalifikował Sanepid.  W poniedziałek, 22 czerwca podjąłem decyzję, aby od 23 czerwca (wtorku) do 26 czerwca (piątku) dwa szpitale: Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy i Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy (próbki pobierane w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu) oraz Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy przebadały – na zlecenie i koszt Urzędu Marszałkowskiego - 1011 osób, w tym: wszystkich etatowych pracowników Urzędu Marszałkowskiego oraz stałych współpracowników urzędu, niektórych radnych województwa i inne osoby, które miały bezpośredni bliski kontakt z urzędem. Wszystkie testy dały wynik ujemny. W kolejnych dniach będziemy kierować na badania pracowników, którzy przebywali na urlopach lub różnych formach opieki nad dzieckiem i nie było ich w związku z tym w pracy w ostatnim tygodniu.

Od piątku, 19 czerwca wdrażamy procedury, do których zobowiązała nas stacja sanitarno-epidemiologiczna oraz nasze własne dodatkowe obostrzenia. Błyskawiczne odizolowanie pracowników zakażonych nastąpiło w wyniku realizacji wcześniej przyjętych w Urzędzie Marszałkowskim procedur. Każdy z pracowników, który udawał się danego dnia na pobranie wymazu w kierunku covid, udawał się następnie do domu i pracował zdalnie. Wprowadziliśmy takie rozwiązanie aby ograniczyć kontakt między pracownikami do minimum. Do pracy w urzędzie pracownicy wracali dopiero po otrzymaniu informacji o ujemnym wyniku testu. W dalszym ciągu utrzymujemy pracę zdalną części pracowników.

W ostatni weekend  (jak co tydzień, już od początku kwietnia) przeprowadziliśmy dezynfekcję urzędu, tzw. zmgławianie pomieszczeń środkami wirusobójczymi i bakteriobójczymi. Ponadto utrzymujemy wszystkie obostrzenia, które od marca obowiązują w Urzędzie Marszałkowskim. Dodatkowo wprowadziliśmy obowiązek noszenia masek ochronnych lub przyłbicy na terenie całego urzędu (dotąd urząd podzielony był na strefy i maskę/przyłbicę należało nosić przemieszczając się między poszczególnymi strefami).

Materiał: Beata Krzemińska

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usta - powiekszanie
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Lakiernictwo
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Budowa domu pod klucz
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)