Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe

fot. gov.pl
Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.
Bilans zdrowia to bezpłatny przegląd zdrowia wykonywany kilkanaście razy w życiu dziecka. Badanie przeprowadza lekarz rodzinny, pediatra lub pielęgniarka.
Czy bilans jest obowiązkowy?
Bilanse nie są obowiązkowymi badaniami. Są jednak zalecane przez lekarzy i Ministerstwo Zdrowia. Dlatego nie warto ich pomijać.
Dlaczego warto robić bilanse?
Bilanse zdrowia pozwalają wykryć wady rozwoju i choroby na wczesnym etapie. Daje to szansę na skuteczne leczenie. Pozwalają także sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i nie ma:
- wad wzroku
- wad słuchu
- wad postawy (np. skoliozy, płaskostopia)
- zaburzeń ciśnienia tętniczego
- zaburzeń wzrostu (np. niskorosłości)
- problemów w rozwoju psychicznym
- zaburzeń psychosomatycznych
-niedowagi lub otyłości.
Bilanse pozwalają także określić:
- u sześciolatków – czy dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki
- u młodzieży – czy proces dojrzewania płciowego przebiega prawidłowo
- u uczniów szkół ponadpodstawowych – czy są zdolni do dalszego kształcenia lub nauki wybranego zawodu
Kiedy pierwszy bilans?
Pierwszy bilans zdrowia dziecka to tak zwany „bilans zero”. Badanie przeprowadza się zaraz po urodzeniu dziecka – jeszcze w szpitalu. Lekarz sprawdza budowę i zachowanie noworodka. Wykonuje także badania przesiewowe pozwalające wykryć:
- wrodzoną niedoczynność tarczycy
- mukowiscydozę
- fenyloketonurię
- dysplazję stawów biodrowych
- problemy ze słuchem.
Kiedy kolejne bilanse?
Kolejne bilanse zdrowia dziecka wykonywane są w wieku:
1–4 tygodnia
2–6 miesięcy
9 miesięcy
12 miesięcy
2 lat
4 lat
5 lat
9–10 lat
13–14 lat
16–17 lat
do ukończenia 19 roku życia.
Jak się przygotować?
Na bilans zarezerwuj około godziny. Wcześniej umów z lekarzem lub pielęgniarką termin badania.
Do przychodni zabierz ze sobą:
- książeczkę zdrowia dziecka
- dokumentację medyczną dziecka
- karty z leczenia szpitalnego, wyniki badań i inną dokumentację medyczną – jeśli dziecko ma takie dokumenty
- listę z pytaniami do lekarza.
Dziecku, które nie ukończyło 16 lat, na badaniach musi towarzyszyć rodzic lub opiekun prawny. Wyjaśnij mu, dlaczego idziecie do lekarza. Dziecko starsze może odbyć wizytę u lekarza samo.
Jak przebiega badanie?
Wizyta u lekarza zaczyna się rozmową z rodzicem i sprawdzeniem dokumentów medycznych. Potem dziecko jest badane, mierzone i ważone.
Wyniki pomiarów wzrostu i wagi dziecka są nanoszone na tzw. siatki centylowe. Są na nich zaznaczone dane statystyczne dotyczących polskich dzieci. Dzięki temu przez porównanie wyników lekarz może określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Wnioski z badania bilansowego wpisywane są do książeczki zdrowia dziecka i do jego dokumentacji medycznej. Na kolejnym bilansie lekarz porównuje, jakie zmiany nastąpiły od ostatniego badania.
Bilans zdrowia dziecka to także dobry moment na zadawanie pytań.
Bilanse zdrowia wykonuje się, kiedy dziecko jest zdrowe.
Materiał: pacjent.gov.pl
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Międzynarodowe zawody strzeleckie. Żołnierz CSWOT zwycięzcą

W dniach od 23 do 25 maja br. na Łotwie zorganizowane zostały międzynarodowe #zawody „Baltic Sea Shooting Competition”, w których udział wzięły reprezentacje sześciu krajów nadbałtyckich. W wyniku zaciętej rywalizacji żołnierz CSWOT zajął pierwsze miejsce w kwalifikacji indywidualnej, a wystawiona przez Wojska Obrony Terytorialnej reprezentacja 3 miejsce w klasyfikacji zespołowej.
(czytaj więcej)Pociąg na Hel. Pasażerowie nadali mu nazwę

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do # rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.
(czytaj więcej)Sto lat, dwie kobiety, tysiące wspomnień. Dwa jubileusze urodzin

Dwie kobiety, sto lat życia i niezliczone historie. Anna Musiał z # Jadwigowa (powiat nakielski) i Helena Łukaszewska z Wituni (powiat sępoleński) świętują setne urodziny. Jedna wychowała siedmioro dzieci, druga jeszcze kilka lat temu ćwiczyła na siłowni plenerowej. Obie przetrwały wojnę, ciężko pracowały i dziś, otoczone rodziną, z sentymentem wspominają dawne czasy.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Aldona, w dniu 06-08-2022 10:38:48 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!