Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

fot. powierzone
W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.
W zajęciach uczestniczyło kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju.
- Głównym celem przygotowanego we współpracy z naszymi amerykańskimi partnerami szkolenia była wymiana doświadczeń, a także doskonalenie dotychczas posiadanych umiejętności z zakresu działania obserwatorów na potrzeby wsparcia lotniczego i artylerii – powiedział płk dr Przemysław Żukowski komendant Centrum Szkolenia WOT.
Program szkolenia obejmował m.in. zajęcia z zakresu rozpoznania sprzętu i wyposażenia armii innych państwa, wykorzystania obserwatorów ognia podczas realizacji procedury wsparcia ogniowego pododdziałów, używania specjalistycznej aplikacji ATAK, a także integracji połączonego wsparcia ogniowego.
- Szkolenie było przygotowane bardzo fachowo. Mieliśmy możliwość wymienić doświadczenia zarówno z polskimi jak i amerykańskimi żołnierzami co bardzo poszerzyło naszą dotychczasową wiedzę. Bardzo ciekawym elementem zajęć były tematy związane z wykorzystaniem aplikacji ATAK, która pozwala nam na elektroniczne zarządzenie polem walki – dodał uczestnik szkolenia z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W blisko 2-tygodniowym szkoleniu Critical Knowledge Exchange “Remote Observer” uczestniczyło kilkudziesięciu dotychczasowych absolwentów kursów obserwatorów ognia organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Zajęcia realizowane były we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois, JTAC (Joint Terminal Attack Controller) z Centralnej Grupy Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego oraz instruktorami z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
- Szkolenie było wspaniałe. W jego czasie bardzo wiele się nauczyłem, ale także miałem możliwość doskonalenia wcześniej zdobytej wiedzy i działania w ramach wypracowanych procedur. Nabycie umiejętności zarządzania mnogością informacji jakie w jednej chwili spływają do obserwatora ognia ich wartościowania oraz planowania kilku kroków naprzód to jedno z najcięższych zadań jakie na nas czekało w czasie realizowanych zajęć - podsumował żołnierz z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Materiał: por. Krzysztof Wójcik / Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu
Galeria



Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 22-07-2024 15:28:01 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!