Dziś mamy 19 maja 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 maja 2025

Uczniowie Czwórki i Żeglugi w Berlinie. Pobyt w stolicy Niemiec

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

16 maja br. uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 oraz Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej #w Nakle udali się do Berlina.

Pobyt w stolicy Niemiec rozpoczęliśmy od Ku’ dammu, gdzie odwiedziliśmy Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma z zachowaną starą częścią z przepięknymi mozaikami przedstawiającymi motywy biblijne, dzieje Prus i Rzeszy Niemieckiej w tym rodu Hohenzollernów. W nowej części, do której światło słoneczne wpada przez niebieskie okienka zobaczyliśmy kopię obrazu Stalingradzka Madonna autorstwa niemieckiego pastora Kurta Reubera, który w noc wigilijną 1942 roku na mapie wojskowej namalował obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

W tej części Berlina zobaczyliśmy również Zegar Wodny w Europa Center, pomnik przywołujący historię podziału powojennego Berlina na cztery strefy okupacyjne oraz upamiętnienie obozów koncentracyjnych i obozów zagłady III Rzeszy.

Deszcz cały czas wisiał w powietrzu i nie kazał długo na siebie czekać. Po krótkiej przerwie w galerii handlowej udaliśmy się do budynku Reichstagu. Z wielką bryłą niemieckiego parlamentu kontrastuje mały pomnik upamiętniających parlamentarzystów głównie partii lewicowych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych w czasach III Rzeszy.

Po szczegółowej kontroli wjechaliśmy na kopułę Reichstagu i punkt widokowy wg projektu Normana Fostera. Oprócz widoku na Berlin mieliśmy również widok na nadciągającą burzę, która zatrzymała nas na pół godziny pod filarami Reichstagu. Była ulewa i grad sporych rozmiarów, który stał się również obiektem fotograficznym. Na szczęście nikt nie zmókł. Szybkie zdjęcie pod Bramą Brandenburską i metrem dotarliśmy na Alexanderplatz na kolejny czas wolny. Tutaj już było ciepło i słonecznie. Na szczęście tak już zostało do końca wycieczki.

Głównym celem piątkowego wyjazdu do Berlina były jednak Gärten der Welt – Ogrody świata., do których  dotarliśmy kolejką linową .

Położony na obrzeżach Berlina w dzielnicy Marzahn kompleks prezentuje oryginalne przykłady sztuki ogrodowej z Azji, Orientu i Europy.

„Ogrody świata“ zostały zaprojektowane i wykonane przez rodzimych projektantów ogrodów. Sprowadzono również rodzime rośliny, kamienie i materiał budowlany. Jako pierwszy powstał największy w Europie Ogród Chiński, następnie Ogród Japoński w stylu zen. Kompleks mieszkalny ze świątyniami, otoczony przyrodą tropikalną, można znaleźć w Ogrodzie Balijskim.

Oprócz ogrodów Dalekiego Wschodu można zwiedzać renesansowy ogród włoski, angielski, muzułmański, żydowski oraz chrześcijański.

Wycieczkę zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Małgorzata Kwaśniewska, Joanna Kotewa i Brygida Majewska.

Tekst i zdjęcia: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Korzystna zmiana. Wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Od 1 czerwca 2025 roku renciści oraz # emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), będą mogli dorabiać więcej, bez obawy, że ich świadczenie wypłacane przez ZUS zostanie zmniejszone lub zawieszone. Nowe limity miesięcznego przychodu wzrosną – niższy próg o 339,50 zł brutto, a wyższy o 630,60 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Pociąg na Hel. Pasażerowie nadali mu nazwę

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do # rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)