Dziś mamy 4 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2022

Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni. Promocja publikacji

fot. Pola Koniec

fot. Pola Koniec

W minioną niedzielę, 11 grudnia br. odbyła się promocja publikacji „Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni. Przewodnik pielgrzyma.”

W spotkaniu udział wzięli: ks. Stanisław Gajek – autor tekstu, o. dr Wiesław Strzelecki OCarm – autor rozważań Drogi Krzyżowej, Robert Koniec – autor fotografii. Mieszkańcy Kcyni, zaproszeni goście, wierni parafii pw. WNMP i czciciele Cudownego Kcyńskiego Pana Jezusa tłumnie przyszli do urzędu miejskiego w Kcyni, by posłuchać rozmowy z Autorami, a przede wszystkim zakupić książkę, po raz pierwszy tak kompleksowo opisującą kcyńskie sanktuarium. Książka jest cegiełką, z której dochód zostanie przeznaczony na sfinansowanie prac przy zabytkowym kościele.

W spotkaniu uczestniczyli ks. dziekan kanonik Michał Kostecki – proboszcz parafii pw. WNMP w Kcyni, burmistrz Kcyni Marek Szaruga, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant oraz konsultorzy publikacji – ks. dr Marcin Puziak – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Panigrodzu oraz dr Alojzy Szudrowicz – historyk. Ks. Stanisław Gajek wspomniał także o pozostałych konsultorach, którzy z uwagi na swoje obowiązki nie mogli uczestniczyć osobiście w niedzielnej promocji – ks. Henryku Kaszyckim SDB, który odpowiadał za zagadnienia związane z historią sztuki oraz odpowiedzialnej za przygotowanie zapisów nutowych dr Katarzynie Szewczyk.

Przewodnik pielgrzyma ukazał się przy wsparciu finansowym Ordynariusza Bydgoskiego ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka, burmistrza Kcyni Marka Szarugi oraz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Autorzy opowiadali o tym, jak wyglądała praca nad publikacją, jak przebiegał wybór zdjęć i ustalenie zakresu opracowania. Prowincjał Polskiej Prowincji Karmelitów, o. dr Wiesław Strzelecki opowiedział o życiu św. Marii Magdaleny de Pazzi, świętej z Florencji, której rozważania zostały wykorzystane przy tworzeniu tekstów rozważań Drogi Krzyżowej. Nie zabrakło także pytań o to, na czym polega wyjątkowy charakter tego przewodnika. Ks. Stanisław Gajek podzielił się z zebranymi nowymi ustaleniami, które udało się poczynić w toku prac nad tekstem przewodnika. Pisanie było dla mnie odkrywaniem wielu nowych rzeczy, wielu nowych informacji – stwierdził. W tym miejscu podziękował ks. dr. Marcinowi Puziakowi, rektorowi bydgoskiego Seminarium Duchownego, który niejednokrotnie inspirował ks. Stanisława do dokładniejszego zbadania danego zagadnienia.

W życiu wielu kcynian kcyński klasztor i krucyfiks z Cudownym Kcyńskim Panem Jezusem stanowią punkt odniesienia, miejsce, z którym wiążą się osobiste wspomnienia. Wielu podkreśla, że w tym kościele, przed wizerunkiem Ukrzyżowanego lubią się modlić. Sanktuarium Krzyża Świętego było świadkiem wielu ważnych chwil w historii Kcyni. Rozmawialiśmy o charakterze religijnych przewodników, w tym tego o kcyńskim sanktuarium, który został wzbogacony o teksty modlitw, pieśni i właśnie rozważania Drogi Krzyżowej.

Był czas na zdobycie dedykacji do książki i chwilę osobistej rozmowy. Ks. Stanisław Gajek w podziękowaniu wręczył upominki współautorom przewodnika pielgrzyma – o. dr. Wiesławowi Strzeleckiemu, panu Robertowi Koniec i konsultorom. Słowa podziękowania skierował także w stronę Rodziców oraz Proboszcza ks. kanonika Michała Kosteckiego. Głos zabrał burmistrz Kcyni Marek Szaruga, który wyraził swoje uznanie dla ks. Michała Kosteckiego za jego pracę i starania mające na celu przywracanie piękna kcyńskiej Kalwarii i kościoła. W odpowiedzi ks. Kanonik podkreślił, że ksiądz bez parafian nic nie znaczy - jest to wspólne dzieło parafian, którzy swoją ofiarnością wydatnie wsparli trwające kilkanaście lat prace na kcyńskiej Kalwarii i we wnętrzu zabytkowego kościoła. Zacytował także swoje własne słowa: U kcyńskiego cudownego Pana Jezusa musi być pięknie! Głos zabrał także Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant, podkreślając, że przewodnik pielgrzyma spełnia kilka funkcji: informacyjną, historyczną, religijną i artystyczną i służyć będzie wszystkim, którzy Kcynię odwiedzają.

Spotkanie prowadziła Justyna Makarewicz z kcyńskiego urzędu.

Materiał: Justyna Makarewicz / Urząd Miejski w Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 200

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)