Dziś mamy 18 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

19 kwietnia 2024

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

fot. GIOŚ

fot. GIOŚ

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

Planeta to nasz wspólny dom, który stanowi miejsce do życia i rozwoju każdego człowieka. Ekosystem potrzebuje naszego zaangażowania oraz zdecydowanych działań zmierzających do zachowania jak najlepszego stanu ekologicznego ziemi, wody i powietrza, dlatego Główny Inspektorat Ochrony Środowiska aktywnie włącza się w działania popularno-naukowe nakierowane na podniesienie świadomości ekologicznej oraz przekazywanie wiedzy o środowisku i jego ochronie.

Z okazji nadchodzącego Dnia Ziemi już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. GIOŚ zaprasza serdecznie na edukacyjny piknik współorganizowany z Państwowym Instytutem Geologicznym – PIB.

Na stanowisku pokazowym GIOŚ czekać będą nasi eksperci, którzy przybliżą odwiedzającym metodykę pracy badawczej oraz pokażą sprzęt stosowany w codziennej pracy laboratoryjnej.  Ponadto specjaliści z Centralnego Laboratorium Badawczego zaproszą śmiałków do obserwacji pod mikroskopem organizmów żyjących w polskich wodach oraz zachęcą do wspólnej analizy czystości wód na podstawie obecności poszczególnych organizmów w rzekach jeziorach i morzach. Goście wydarzenia będą mogli również:

  • poznać tajnik mobilnego laboratorium, 
  • dowiedzieć się jak pobieramy i badamy próbki wody, gleby i powietrza,
  • obejrzeć specjalistyczne mierniki używane do monitoringu komponentów środowiska,
  • zapytać specjalistów z Departamentu Monitoringu Środowiska o wyniki monitoringu poszczególnych gatunków zwierząt,
  • przeprowadzić „wywiad” z doświadczonym inspektorem z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ np. dotyczący typowania miejsc nielegalnego deponowania odpadów za pomocą bezzałogowych statków powietrznych.
  • Specjaliści GIOŚ czekają, aby Ci o tym wszystkim opowiedzieć! 

Specjaliści GIOŚ czekają, aby Ci o tym wszystkim opowiedzieć!

Przypomnijmy, że hasłem tegorocznego Dnia Ziemi jest „Planeta kontra plastik”, jak donosi komunikat zamieszczony na oficjalnej stronie Dnia Ziemi 2024: „W zeszłym roku na całym świecie wyprodukowano ponad 500 miliardów toreb plastikowych, czyli milion torebek na minutę. Okres przydatności wielu toreb plastikowych wynosi kilka minut (…) nawet po rozpadzie tworzywa sztuczne pozostają mikroplastikami, drobnymi cząsteczkami przenikającymi każdą niszę życia na planecie”.

Ważne detale: Dzień Ziemi odbędzie się na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB w Warszawie w godz. 10.00-15.00  przy ul. Rakowieckiej 4, wejście od ul. Wiśniowej.

Program oraz harmonogram prelekcji i warsztatów dostępny TUTAJ.

Wstęp jest bezpłatny. Do zobaczenia!

Źródło: GIOŚ

Oceń artykuł: 10 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Budowa magazynów
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
0

"Przybij Piątkę z CSWOT". Bieg terenowy z przeszkodami

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej #zaprasza wszystkich biegaczy na wyjątkowy bieg terenowy pod nazwą „Przybij Piątkę z CSWOT”, który odbędzie się już 25 maja br. na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Bielawy.

(czytaj więcej)
0

Leczenie boreliozy metodą ILADS. Nałożono pierwszą karę pieniężną

Podsumowanie działań Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie leczenia# boreliozy metodą ILADS i pierwsza kara pieniężna nałożona w tej sprawie.

(czytaj więcej)
0

Dzień Mostowca. "Znani i szanowani na całym świecie"

Nieco ponad 10 tys. obiektów mostowych znajduje się #w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ich łączna długość wynosi ok. 570 km, a powierzchnia to ok. 8,4 mln m². Wiele z tych mostów zaliczanych jest do wyjątkowych dzieł sztuki inżynieryjnej. Nie mogłyby jednak powstać, gdyby nie praca wybitnych specjalistów. 18 maja obchodzimy Dzień Mostowca.

(czytaj więcej)
0

Dokumentacja medyczna na żądanie pacjenta. Zapadł wyrok

Udostępnianie dokumentacji medycznej – placówka medyczna ma obowiązek #wysyłki pacjentowi, na jego żądanie, dokumentacji medycznej pocztą. Sąd potwierdza stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta.

(czytaj więcej)