Dziś mamy 19 maja 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

10 marca 2025

Drugie spotkanie młodzieży. Partnerski projekt trwa

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach 4-6 marca br., w słoweńskim # Naklo odbyło się drugie z trzech zaplanowanych spotkań młodzieży z miast partnerskich, tj.: Nakło nad Notecią (Polska), Obcina Naklo (Słowenia) oraz Obec Náklo (Czechy) w ramach realizowanego międzynarodowego projektu pn.: „Ja, Obywatel Unii Europejskiej” - Erasmus+.

Dla przypomnienia jest to projekt partnerski realizowany wspólnie z partnerskimi samorządami z Czech i Słowenii. Nieformalnym partnerem w tym projekcie jest również Powiat Nakielski, a Liderem – Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER z siedzibą w Cieszynie. Projekt rozpoczął się w dniach 9-11 października ubiegłego roku. Wówczas do Nakła nad Notecią przybyła młodzież z partnerskich gmin z Czech i Słowenii.

Ideą wydarzenia jest promocja wymiany doświadczeń dotyczących bogactwa i różnorodności wspólnego dziedzictwa Unii Europejskiej pomiędzy obywatelami różnych krajów. Celem tego projektu jest podniesienie świadomości na temat znaczenia wzmacniania procesu integracji europejskiej w oparciu o solidarność i wartości UE. Spotkania były prowadzone m.in w formie warsztatów, w którym brali udział uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią.

Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili lokalną szkołę średnią, gdzie wzięli udział w warsztatach dotyczących poczucia obywatelstwa w Unii Europejskiej oraz w grach integracyjnych mających na celu zacieśnienie więzi między młodzieżą. Następnie wszyscy udali się do Lublany, stolicy Słowenii. Uczniowie odwiedzili siedzibę parlamentu, gdzie zostali powitani przez Przewodniczącego Rady Narodowej, Pana Marko Lotriča. Podczas spotkania zapoznali się z zasadami funkcjonowania słoweńskiego systemu politycznego. Po wizycie uczestnicy projektu mieli sposobność zwiedzenia pięknej starówki w Lublanie.

Drugiego dnia zorganizowano warsztaty tematyczne w międzynarodowych grupach, obejmujące zajęcia kucharskie, muzyczne, artystyczne i sportowe. Po warsztatach uczestnicy udali się na wycieczkę do Planicy, znanej z prestiżowych zawodów w skokach narciarskich, gdzie mieli okazję poznać historię i znaczenie tego miejsca.

Trzeci dzień to prezentacja rezultatów wypracowanych podczas warsztatów. Największą radość sprawił występ uczniów prezentujących piosenki w każdym z języków poszczególnych krajów uczestniczących w projekcie. Kulminacyjnym momentem było wspólne odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej – "Ody do radości". Dodatkowo, młodzież miała okazję podziwiać występy lokalnego zespołu ludowego oraz chóru, co pozwoliło lepiej poznać słoweńską kulturę i tradycje.

Wspólna inicjatywa organizacji, samorządów i miast partnerskich umożliwiła młodzieży nie tylko nawiązanie międzynarodowych przyjaźni, ale także pogłębienie wiedzy na temat różnorodności kulturowej i wartości wspólnoty europejskiej.

Opiekę nad polską grupą sprawowały szkolna koordynator projektu, pani Izabela Kraińska oraz pani Monika Rydzyńska.
Kolejnym, a zarazem ostatnim etapem podsumowującym cały projekt będzie spotkanie w maju br. w Obec Náklo (Czechy) również przy udziale młodzieży z partnerskich gmin.

materiał: Izabela Kraińska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 28 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Korzystna zmiana. Wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Od 1 czerwca 2025 roku renciści oraz # emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), będą mogli dorabiać więcej, bez obawy, że ich świadczenie wypłacane przez ZUS zostanie zmniejszone lub zawieszone. Nowe limity miesięcznego przychodu wzrosną – niższy próg o 339,50 zł brutto, a wyższy o 630,60 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Pociąg na Hel. Pasażerowie nadali mu nazwę

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do # rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)