Dawid Kilon zawitał do Kcyni. Atrakcją spotkania była lekcja rysunku

fot. Justyna Makarewicz
Ile jest gatunków łabędzi? Czy pióra są wodoodporne? Jaki ptak jest największym# słodziakiem? Odpowiedzi na te i inne pytania mogliśmy poznać w trakcie wypełnionego anegdotami spotkania z Dawidem Kilonem (na zdjęciu), który już trzeci raz spotkał się z mieszkańcami Kcyni.
Poprzednie dwa spotkania były tak udane, że z przyjemnością zaprosiliśmy ponownie pana Dawida do Kcyni, by opowiedział o swoich ornitologicznych fascynacjach.
Niewątpliwą atrakcją spotkania była lekcja rysunku, której udzielił nam nasz Gość. Za pomocą suchych pasteli wykonaliśmy rysunek przedstawiający pióro sowy płomykówki. Na zakończenie spotkania można było zakupić książkę Ptaki Kilona - starannie wydany album, zawierający rysunki Dawida Kilona.
Prelegent poruszył wątek dotyczący kształtowania postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży i tego, jak szkodliwe jest wrzucanie np. plastikowych butelek do stawów i rzek. Taki korek plastikowy może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ptaków wodnych, które mogą wziąć go za pożywienie. Wspólnie uczyliśmy się wykonywać postawę, jaką przybiera bąk, gdy chce się kamuflować przed zagrożeniem i udawać trzcinę. Każda okazja do spotkania z panem Dawidem Kilonem to nie tylko wspaniała lekcja umiłowania przyrody, ale także mnóstwo czystej radości, jaką daje nam obcowanie z tym, co dzikie i niepoddające się ludzkiemu sterowaniu. Nasz gość potrafi zarażać swoim entuzjazmem i energią.
Uczestnicy spotkania wypytywali naszego Gościa o zagadnienia związane z ptasimi zwyczajami czy zachowaniami. Dowiedzieliśmy się na przykład, dlaczego niektóre ptaki szybują i w czym ich lot przypomina lot szybowca, który przecież wykorzystuje masy gorącego powietrza (tzw. prądy wznoszące). Wiemy już, gdzie nocują jaskółki i jak wygląda pisklę łyski. Czym jest niepokój wędrówkowy i dlaczego ptaki muszą wędrować.
W pierwszej części spotkania pan Dawid Kilon opowiedział nam o wybranych gatunkach ptaków, wiele miejsca poświęcając swoim ulubionym. Każdej opowieści towarzyszyła zabawna anegdota - opowieść o przygodach, jakie spotykały naszego gościa podczas liczenia ptaków czy ich obserwowania. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom warsztatów rysunku i już teraz zapraszam do śledzenia harmonogramu spotkań "Ciekawość świata". Następna okazja do spotkania już za tydzień - 7 marca br. naszym gościem będzie dominikanin o. Maciej Biskup OP.
Materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Korzystna zmiana. Wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Od 1 czerwca 2025 roku renciści oraz # emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), będą mogli dorabiać więcej, bez obawy, że ich świadczenie wypłacane przez ZUS zostanie zmniejszone lub zawieszone. Nowe limity miesięcznego przychodu wzrosną – niższy próg o 339,50 zł brutto, a wyższy o 630,60 zł brutto.
(czytaj więcej)Pociąg na Hel. Pasażerowie nadali mu nazwę

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do # rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)