Dziś mamy 21 maja 2025, środa, imieniny obchodzą:

08 czerwca 2024

Bezpieczeństwo żywności. Przygotuj się na nieoczekiwane

fot. Główny Inspektorat Sanitarny

fot. Główny Inspektorat Sanitarny

7 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa# Żywności. W tym roku hasło przewodnie to: „Przygotuj się na nieoczekiwane”.

Celem obchodów Międzynarodowego  Dnia Bezpieczeństwa Żywności jest zainspirowanie do działań na rzecz zapobiegania chorobom przenoszonym przez żywność, wykrywania ich i zarządzania ryzykiem z tym związanym. Takie działania przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa żywności, ludzkiego zdrowia, sytuacji ekonomicznej, zrównoważonego rozwoju, a także rozwoju rolnictwa i turystyki.

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności jest organizowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), razem ze Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Dlaczego warto podjąć działania?

Co roku na świecie ponad 600 milionów ludzi choruje, a 420 000 umiera po spożyciu skażonej żywności. Te choroby i zgony są w dużej mierze możliwe do uniknięcia. Dlatego bezpieczeństwo żywności powinno być priorytetem na każdym etapie łańcucha żywnościowego – od producenta do konsumenta.

Bezpieczeństwo żywności: przygotuj się na nieoczekiwane

W Międzynarodowym Dniu Bezpieczeństwa Żywności pamiętamy, że bezpieczeństwo żywności jest wspólną odpowiedzialnością – każdy, od producentów po konsumentów, musi odegrać swoją rolę. Tylko w ten sposób możemy być pewni, że jedzenie na naszych talerzach będzie bezpieczne. Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, w których, mimo naszego zaangażowania, nieoczekiwane okoliczności mogą zagrozić bezpieczeństwu żywności.

Incydenty związane z bezpieczeństwem żywności mogą mieć różną skalę, od drobnych zdarzeń po poważne międzynarodowe kryzysy, niezależnie od tego, czy jest to awaria zasilania w domu, zatrucie pokarmowe w lokalnej restauracji, dobrowolne wycofanie z rynku skażonych produktów przez producenta, wybuch epidemii, czy klęska żywiołowa.

Zagrożenia związane z bezpieczeństwem żywności nie uznają granic, więc w globalnym łańcuchu dostaw żywności ryzyko związane z niebezpieczną żywnością może szybko przekształcić się z lokalnego problemu w międzynarodową sytuację kryzysową.

Co możesz zrobić, aby mieć wpływ na bezpieczeństwo żywności?

Jako producent/przedsiębiorca możesz:

  • Optymalizować plany zarządzania bezpieczeństwem żywności
  • Współpracować z innymi podmiotami i dzielić się zdobytym doświadczeniem
  • Poprawić sposób komunikacji z konsumentami

Jako konsument możesz:

  • Rozwijać wiedzę, jak zgłaszać lub reagować na incydenty związane z bezpieczeństwem żywności
  • Upewnić się, że znasz skutki nieoczekiwanych zdarzeń w domu i sposoby, jak na nie reagować

#Safe2EatEU

Dbanie o bezpieczeństwo żywności i edukowanie na ten temat to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Między innymi dlatego włączamy się w realizację kampanii informacyjnej organizowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.

W 2024 r. roku akcja zatacza jeszcze szersze kręgi – tym razem w jej realizację włączyło się aż 18 krajów. W ramach zeszłorocznej kampanii w całej Polsce przeprowadziliśmy ponad 2750 działań takich jak: szkolenia, wykłady, konkursy, punkty informacyjne czy wystawy. Za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych opublikowaliśmy ponad 3440 postów i artykułów, które objęły zasięgiem prawie 500 tys. odbiorców.

W tym roku kampania powraca pod nową nazwą #Safe2EatEU. Cel jest jednak niezmienny, dążymy do podniesienia świadomości społeczeństwa na temat bezpieczeństwa żywności oraz budowania ich zaufania do systemu żywnościowego UE. Kluczowym przesłaniem jest, że żywność dostępna na rynku jest bezpieczna, a niebagatelną rolę w podtrzymaniu tego bezpieczeństwa odgrywają konsumenci.

Zapraszamy do śledzenia kampanii. W mediach społecznościowych znajdziecie ją, wpisując: #Safe2EatEU

Więcej informacji o Międzynarodowym Dniu Bezpieczeństwa Żywności

Więcej informacji o kampanii

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Oceń artykuł: 8 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (13)

    Ja, w dniu 08-06-2024 10:47:42 napisał:

    Bezpieczeństwo żywności ?.dwadzieścia parę lat temu do hektara upraw dosypywano około 25 dkg ulepszaczy w tej chwili to są kilogramy .Kto na to pozwala wiadomo kto .Miłego dnia

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Korzystna zmiana. Wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Od 1 czerwca 2025 roku renciści oraz # emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), będą mogli dorabiać więcej, bez obawy, że ich świadczenie wypłacane przez ZUS zostanie zmniejszone lub zawieszone. Nowe limity miesięcznego przychodu wzrosną – niższy próg o 339,50 zł brutto, a wyższy o 630,60 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Pociąg na Hel. Pasażerowie nadali mu nazwę

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do # rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)