Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

24 września 2022

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Akcja edukacyjna KAS

fot. pow.

fot. pow.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) kontynuuje ogólnopolską# akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Akcja uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji i Nauki.

W poprzednich edycjach akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” zorganizowano ponad 4,8 tys. spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział prawie 192 tys. osób.
Działania edukacyjne Krajowej Administracji Skarbowej mają na celu ograniczenie ryzyka uzależnienia od hazardu, w szczególności młodzieży oraz osób podatnych na to uzależnienie. Nasza akcja prowadzona jest pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” i skierowana przede wszystkim do osób niepełnoletnich, które mogą zetknąć się z propozycją udziału w zabronionych dla nich grach hazardowych. Chcemy by były świadome tego jakie zagrożenia związane są z hazardem i nie dały się namówić na korzystanie z nielegalnych gier.

Cel akcji i jej odbiorcy
Zajęcia prowadzone przez trenerów KAS mają przede wszystkim ostrzec młodzież przed niebezpieczeństwem jakie wiąże się z udziałem w nielegalnych grach hazardowych. Chcemy również zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania przez dzieci i młodzież z gier komputerowych, takie jak uzależnienie czy wyizolowanie społeczne. Naszym celem jest też uświadomienie, że rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych wiąże się z ryzykiem uzależnienia od hazardu.

Akcja skierowana jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej odbiorcami są także rodzice i nauczyciele.

Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych
Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Dlatego tematyka akcji uwzględnia również problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe.

Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby ich zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują różnego rodzaju nielegalne gry, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem może być bardzo atrakcyjna dla osób młodych.
Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

Działania informacyjne KAS
W ramach poprzednich edycji akcji w całej Polsce przeprowadziliśmy w szkołach ponad 4,8 tys. spotkań, w których uczestniczyło prawie 192 tys. osób (uczniów szkół podstawowych i branżowych). Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem placówek oświatowych, a uczestnicy spotkań wysoko oceniali zarówno samą inicjatywę, jak i poziom prowadzonych zajęć.

Kampanię KAS objął honorowym patronatem Minister Edukacji i Nauki, podkreślając, że jej założenia wpisują się w działania MEiN w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczniów oraz wzmocnienia profilaktyki uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.

Gdzie zgłaszać chęć udziału w akcji „HAZARD? Nie daj się wciągnąć"
Izby administracji skarbowej (IAS) organizują spotkania w szkołach na terenie swoich województw. Szkoły, które są zainteresowane współpracą i organizacją spotkań z przedstawicielami KAS w województwie kujawsko-pomorskim , prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres rzecznik.ias.bydgoszcz@mf.gov.pl
Więcej informacji na stronie www.niedlahazardu.gov.pl

Hazard niemal we wszystkich państwach na świecie podlega – bardziej lub mniej restrykcyjnej – regulacji prawnej. Regulacja prawna hazardu jest dokonywana z uwagi na względy społeczne, w tym realne zagrożenie uzależnienia od hazardu. Również w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo. Podstawowym aktem prawa, normującym ten obszar, jest ustawa z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach, jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w ww. ustawie, która wprowadziła szereg warunków i ograniczeń dotyczących tej działalności. Zgodnie z tymi przepisami, wstęp do ośrodków gier oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych, dozwolony jest dla osób, które ukończyły 18 lat, a w grach hazardowych mogą uczestniczyć wyłącznie osoby pełnoletnie.

Województwo kujawsko-pomorskie
W roku szkolnym 2021/2022 trenerzy kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej odwiedzili 35 szkół, przeprowadzili 62 lekcje i bilsko 1.800 uczniów dowiedziało się o konsekwencjach nielegalnego hazardu.
Podczas zajęć uświadamialiśmy uczniom i nauczycielom konsekwencje nielegalnego hazardu. Zwracaliśmy uwagę na skutki uzależnienia pod kątem finansowym i psychologicznym, ale też na kary i sankcje przewidziane za udział w nielegalnych grach oraz ich organizowanie.

Materiał: Kinga Błaszczyńska /rzecznik prasowy IAS w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    Krytyk , w dniu 24-09-2022 15:41:20 napisał:

    Hazard to jest zadawać się z eletoratem PiS! Chodzą co tydzień do kościółka, a jak jest okazja to rodzinę wydymają na kasę. Podobnie jak u góry totalna KOALICJA

    odpowiedz

    • 0 (0)

    RadkilSzyby, w dniu 26-09-2022 06:53:50 napisał:

    A totolotek, zdrapki i inne gówna od tego państwowego hazardu są dobre nie?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zaproszenia
4,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Budowa magazynów
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenie dla owadów zapylających. Większa liczba działań kontrolnych

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną #częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)