"Zdobywanie Schronów Wrześniowych 1939". Gra terenowa w Dobieszewku

fot. Skauci Europy-Gromada Przyłęki-Brzoza/arch. Towarzystwo Historyczne w Kcyn
W piękną słoneczną sobotę, dnia 16 września 2023 r. na terenie #Samodzielnego Punktu Oporu DOBIESZEWKO, wśród schronów bojowych Armii Poznań z 1939 roku, zorganizowaliśmy grę terenową p.n. "Zdobywanie Schronów Wrześniowych 1939".
Do udziału w organizowanej tego dnia gry terenowej przystąpiła ogromna rzesza miłośników żywej historii. Od godziny 16.00 najliczniejszą z grup stanowiły trzy gromady wilczków Skauci Europy - Gromada Przyłęki - Brzoza, wraz z opiekunami.
Uczestnicy zostali podzieleni na kilka ponad dziesięcioosobowych grup, a następnie wyruszyli w teren.
W ślad za nimi od godziny 18.00 wyruszyło również 6 grup dorosłych składających się z kilku do kilkunastu osób.
Na każdą z drużyn biorących udział w grze terenowej czekała lista zadań, między innymi: zlokalizowanie schronów nr 1,2,3,4 oraz zameldowanie się dowódcom poszczególnych obiektów bojowych. Po otrzymaniu rozkazów, poszczególne drużyny z ogromnym zapałem zabrały się do wykonania wyznaczonych zadań.
Zadanie pierwsze polegało na zlokalizowaniu na mapie schronu nr 1 oraz dotarcie do niego. Następnie należało rozwiązać rebus, a jego tajne hasło przekazać do schronu nr 2 za pośrednictwem telefonu polowego.
Kolejnym zadaniem czekającym na uczestników gry terenowej było dotarcie do schronu nr 2. Następnie należało opatrzeć rannego żołnierza, przetransportować go za pomocą noszy do punktu opatrunkowego wyznaczonego na mapie. Po dotarciu do punktu opatrunkowego, należało za pomocą lusterka przesłać sygnały świetlne i czekać na odpowiedź. Po sygnale przekazać rannego lekarzowi.
Zadanie trzecie polegało na zlokalizowaniu, a następnie udaniu się do schronu obserwacyjnego nr 3, gdzie należało zameldować się dowódcy, który wyznaczył kolejne zadanie. Polegało ono na zlokalizowaniu tajemniczej puszki ukrytej wewnątrz schronu. Po jej odnalezieniu należało rozwiązać ukryty w niej szyfr. Uczestnikom każdej z uczestniczącej grup udało się rozwiązać zadanie. Szyfr brzmiał:
BA-TA-LI-ON OB-RO-NY NA-RO-DO-WEJ KC-YN-IA.
Drugim z zadań czekających na uczestników przy schronie nr 3 był odpowiedni dobór elementów umundurowania oraz wyposażenia niezbędnych żołnierzowi gotowemu do podjęcia obrony stanowiska bojowego. Każdej z grup bezbłędnie udało się wykonać powierzone zadania.
W zadaniu czwartym należało zlokalizować na mapie, a następnie dotrzeć do schronu nr 4, zlokalizować ukrytą wiadomość, którą okazała się treść piosenki Wojenko, Wojenko! Należało nauczyć się jej i odśpiewać w punkcie zbiórki.
Zadaniem nr 5, kończącym grę terenową, było rozwiązanie testu z wiedzy na temat drugiej wojny światowej.
Na zakończenie na uczestników czekało wspólne ognisko, oraz śpiewanie pieśni patriotycznych.
Towarzystwo Historyczne w Kcyni tego dnia mundurowo reprezentowali: Piotr, Henryk, Ryszard, Eugeniusz, Grzegorz, Bartosz, Dawid, Marcin, Łukasz, Amadeusz, Jakub oraz Tymon.
W mundurach polskich żołnierzy wsparli Nas koledzy z Harcerskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZHR Bydgoszcz.
Niemiecki patrol odtworzyli koledzy z zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych z Gniezna, Trzemeszna, oraz Budzynia.
Projekt został dofinansowany ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach konkursu ofert na rok 2023.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację projektu, w szczególności: Powiatowi Nakielskiemu, Sołectwu Dobieszewko, Zagrodzie Zapiecek.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Naszej wspólnej historycznej gry terenowej. Do zobaczenia na kolejnym szlaku historii.
Tekst: B. Szymczak
Źródło: Towarzystwo Historyczne w Kcyni
Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




Czytaj również
- Sprawują władzę nad powiatem. Kadencja trwa już rok
- Trwa kadencja kcyńskiej rady. Jaka ocena rok po wyborach?
- Szkolenie z pierwszej pomocy. Uczestnicy zdobyli cenną wiedzę
- Rok rządów. Jak oceniasz pracę burmistrza Mateusza Stachowiaka? (sonda)
- Obiekt niszczał przez dziesięciolecia. Pałac zyska dawny blask?
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)