Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

30 stycznia 2025

ZUS uruchamia dwa nowe profile rehabilitacji. Kto może skorzystać

fot. pow.

fot. pow.

W lutym i kwietniu ZUS uruchomi dwa nowe profile bezpłatnej #rehabilitacji. Od 3 lutego będzie można skorzystać z wczesnej rehabilitacji powypadkowej w systemie stacjonarnym. Natomiast od 1 kwietnia ruszy rehabilitacja osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, która będzie dostępna zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej.

Rehabilitacja lecznicza oferowana przez ZUS jest skierowana do osób pracujących, którym z powodu choroby lub urazu grozi utrata zdolności do pracy. Dzięki tej formie leczenia mają szansę na powrót do aktywności zawodowej po zakończeniu rehabilitacji. Celem rehabilitacji jest zapobieganie pogarszaniu się stanu zdrowia. Ta forma prewencji rentowej przynosi wymierne rezultaty, co pozwala wielu osobom, mimo doznanych urazów czy przebytych ciężkich chorób, na powrót na rynek pracy – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

W 2023 roku z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS skorzystało ponad 48,4 tys. osób, w tym 2,5 tys. z województwa kujawsko-pomorskiego. W I półroczu 2024 roku z tej formy wsparcia skorzystało niemal 28,3 tys. osób, w tym 1,6 tys. z województwa kujawsko-pomorskiego.

Jakie schorzenia można poddać rehabilitacji?
Decyzję o skorzystaniu z rehabilitacji leczniczej oraz o jej formie podejmuje lekarz orzecznik ZUS. Rehabilitacja może być realizowana w systemie ambulatoryjnym, co oznacza 24 dni zabiegowych bez noclegu w placówce znajdującej się w miejscu zamieszkania. Istnieje również możliwość rehabilitacji stacjonarnej, podczas której ubezpieczony może spędzić w sanatorium ponad trzy tygodnie. Schorzenia, które można rehabilitować w ramach prewencji rentowej, obejmują: narząd ruchu, układ krążenia, układ oddechowy, narząd głosu oraz schorzenia psychosomatyczne, takie jak zaburzenia nerwicowe. Z rehabilitacji mogą również skorzystać osoby po leczeniu nowotworu piersi. W systemie ambulatoryjnym możliwa jest rehabilitacja narządu ruchu oraz układu krążenia, w tym rehabilitacja monitorowana telemedycznie. W województwie kujawsko-pomorskim w Toruniu nie ma ośrodków ambulatoryjnych, natomiast w Bydgoszczy dostępna jest rehabilitacja jedynie w zakresie narządu ruchu.

Od 3 lutego będzie można skorzystać z wczesnej rehabilitacji powypadkowej w systemie stacjonarnym. Natomiast od 1 kwietnia ruszy rehabilitacja osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, która będzie oferowana zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej. Warto jednak zaznaczyć, że dla osób skierowanych z województwa kujawsko-pomorskiego rehabilitacja ta będzie dostępna wyłącznie w formie stacjonarnej.

Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej
Z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS mogą skorzystać osoby, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, ale mają szansę na odzyskanie tej zdolności po zakończeniu leczenia. O skierowanie na rehabilitację leczniczą mogą ubiegać się osoby aktywne zawodowo, które są ubezpieczone w ZUS-ie, a także te, które otrzymują zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Emeryci również mają możliwość ubiegania się o rehabilitację, pod warunkiem, że są aktywni zawodowo i objęci ubezpieczeniem społecznym. Podstawą skorzystania z kuracji jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, które wydawane jest m.in. na wniosek lekarza prowadzącego leczenie.

Od czego zacząć?
Aby rozpocząć starania o wyjazd do sanatorium, należy najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie, który wypełni wniosek PR-4. Następnie osoba, której dotyczy wniosek, składa go w dowolnej jednostce ZUS, dołączając niezbędną dokumentację medyczną, taką jak konsultacje lekarskie, karty informacyjne z leczenia szpitalnego oraz wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych. Komplet dokumentów można złożyć osobiście w placówce ZUS-u lub wysłać pocztą. Lekarz może złożyć również wniosek w imieniu osoby ubezpieczonej w formie elektronicznej, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych PUE/e-ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS dla lekarzy. Kluczowym krokiem w uzyskaniu skierowania do ośrodka rehabilitacyjnego jest uzyskanie orzeczenia o potrzebie rehabilitacji leczniczej, które wydawane jest przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską. Orzeczenie to może być wydane po przeprowadzeniu bezpośredniego badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej. Następnie ZUS wyśle zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację, w którym znajdą się termin rehabilitacji, adres ośrodka oraz kluczowe informacje dotyczące organizacji turnusu rehabilitacyjnego.

Lekarz orzecznik ZUS ma możliwość skierowania na rehabilitację leczniczą nie tylko na wniosek lekarza prowadzącego. Taką decyzję może również podjąć w trakcie kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywa chory, lub podczas badania, gdy ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne bądź rentę z tytułu niezdolności do pracy. W razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS na wniosek lekarza leczącego można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia.

Jak długo trwa rehabilitacja, jakie są jej koszty?
Rehabilitacja trwa 24 dni, jednak ordynator ośrodka ma możliwość jej wydłużenia lub skrócenia. Osoba korzystająca z tej formy leczenia nie ponosi żadnych kosztów związanych z terapią, zakwaterowaniem, wyżywieniem ani dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Dodatkowo nie musi korzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ lekarz wystawi na ten czas zwolnienie lekarskie.

Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i dostosowywany indywidualnie do rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię, ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, a także oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną.

ZUS nie dysponuje własnymi ośrodkami rehabilitacyjnymi, dlatego nawiązuje współpracę z placówkami, które muszą spełniać określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe oraz medyczne. Ośrodki te znajdują się w różnych częściach Polski, w tym także w miejscowościach uzdrowiskowych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ZUS w sekcji poświęconej rehabilitacji leczniczej. Znajdują się tam także materiały informacyjne w formie ulotek dotyczących poszczególnych profili rehabilitacji. Aktualna mapa ośrodków rehabilitacyjnych jest dostępna pod adresem.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 14 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (11)

    On, w dniu 31-01-2025 15:38:46 napisał:

    Coś w tym musi być nie masz nogi nie otrzymasz renty na stałe i co jakiś czas kontrola może akurat noga odrośnie brawo ZUS .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Budowa hal
Rejestracja BDO
500PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)