Wiek to tylko liczba. Dzień Babci, Dzień Dziadka

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Co piąty mieszkaniec regionu ma 65 lat lub więcej, a seniorzy #coraz częściej udowadniają, że wiek to tylko liczba – pracują, działają społecznie, rozwijają pasje i chętnie korzystają z nowoczesnych technologii.
Członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa spotkał się dziś (23 stycznia) z przedstawicielami środowisk senioralnych w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.
– Jesteście fundamentem naszego społeczeństwa – uczycie nas cierpliwości, zrozumienia i radzenia sobie z trudnościami. Tak wiele nam dajcie – mówił marszałek Piotr Całbecki.
– Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Jesteśmy wdzięczni za zaufanie i współpracę z samorządowcami, a także za nieocenioną rolę, jaką pełnicie w swoich rodzinach – mówił podczas dzisiejszego spotkania do członków Wojewódzkiej Rady ds. Polityki Senioralnej członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa.
Na program spotkania złożyły się prelekcja Haliny Urbielewicz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy „Dziadziurzeniu mówimy nie!” i występ dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łubiance (powiat toruński).
Z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy wynika, że na koniec czerwca ubiegłego roku w województwie kujawsko-pomorskim mieszkały 1 990 323 osoby. Blisko 409 tys. mieszkańców regionu (243 tys. kobiet i 166 tys. mężczyzn) miało 65 lat lub więcej, stanowiąc 20,6% ludności województwa. Liczba osób w wieku 85 lat i więcej wynosiła ponad 41 tys., z czego prawie 30 tys. stanowiły kobiety, a 11 tys. mężczyźni.
Dane za 2023 rok pokazują, że w województwie kujawsko-pomorskim mieszkało 419 osób, które ukończyły 100 lat, w tym 319 kobiet i 100 mężczyzn. Spośród nich 259 mieszkało w miastach, a 160 na wsiach. Marszałek województwa honoruje stuletnich mieszkańców regionu od 2018 roku, medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odebrało do dziś ponad czterystu czterdziestu stulatków. Informacje o naszej akcji umieszczamy w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
– Potrzeby seniorów są różne, tak jak różni są sami seniorzy. Uwzględniają to nasze propozycje dla tej grupy wiekowej – te istniejące i te, które przygotowujemy. Dążymy do stworzenia wielopoziomowego spójnego systemu wsparcia, który obejmuje wszystkich seniorów, dostosowanego do indywidualnych potrzeb – zaznaczył marszałek Całbecki.
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego prowadzi starannie zaplanowaną politykę senioralną, odpowiadającą na potrzeby i oczekiwania osób starszych.
Marszałkowski program opiekuńczy – bransoletki życia
Najbardziej spektakularnym, budzącym duże zainteresowanie elementem marszałkowskiego programu opiekuńczego jest teleopieka domowa, oparta na tak zwanych bransoletkach życia, czyli noszonych na nadgarstku mobilnych urządzeniach do przywoływania pomocy. Zobacz Nowy marszałkowski program teleopiekuńczy dla 3,5 tysiąca potrzebujących wsparcia
Kujawsko Pomorskie Telecentrum w 2024 roku:
5 404 wezwania wysłane z bransoletek życia, z czego 2 843 stanowiły alarmy wywołane wciśnięciem przez użytkownika przycisku SOS na opasce
2 561 alarmów upadkowych,
296 interwencji u uczestników projektu,
88 wezwań służb ratunkowych.
Programy profilaktyczne
Województwo kujawsko-pomorskie od lat realizuje szereg programów profilaktycznych skierowanych do seniorów:
Kujawsko-Pomorski Program Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej:
skierowany do mężczyzn w wieku 65-74 lat, palących papierosy
wykonano 771 badań (2023 rok) wykrywając 37 tętniaków aorty brzusznej
od początku realizacji programu w 2012 r. przebadano 7 743 osoby, wykrywając 471 nieprawidłowości;
Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych:
skorzystało 1 582 seniorów (w 2023 roku)
zaszczepiono łącznie 11 059 osób (od 2016 roku);
Program zapobiegania upadkom:
ukierunkowany na poprawę sprawności fizycznej i edukację zdrowotną
w latach 2018-2023 objęto nim 4 295 seniorów.
Domy dziennego pobytu
W regionie działają także miejsca, gdzie seniorzy mogą aktywnie i twórczo spędzać czas, rozwijać swoje pasje i nawiązywać relacje. W domach dziennego pobytu osoby starsze znajdują, nie tylko dobre dusze, ale również mogą uzyskać niezbędną pomoc w codziennym funkcjonowaniu. W ramach realizacji marszałkowskiej polityki senioralnej powstają miejsca,w których seniorzy mogą między innymi uczestniczyć w zajęciach ruchowych, terapeutycznych, plastycznych i muzycznych. Zapewniają dostęp do książek, mediów, organizują imprezy, wycieczki i spotkania towarzyskie. Dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w perspektywie unijnej 2014-2020 udało się zrealizować ponad 90 takich projektów o łącznej wartości blisko 230 mln zł.
Materiał: Beata Krzemińska /rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria














Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!