Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 lutego 2023

Walentynki w świecie zwierząt. Sposoby na prezentację swojego wdzięku

fot. lasy.gov.pl

fot. lasy.gov.pl

Myślicie, że tylko ludzie mają licencję na podryw? Nic z tych rzeczy! Sposoby zwierząt na zaprezentowanie #swojego wdzięku są znacznie bardziej spektakularne. Co więcej, każdy gatunek ma swój własny.

U niektórych gatunków gorący czas godów trwa w najlepsze, a u innych nadejdzie już wkrótce. W związku z zewem natury, który nakazuje stworzeniom się rozmnażać, wykazują one również pewne zachowania seksualne, które do rozpłodu mają doprowadzić.

Co w lesie piszczy?

Podczas rykowiska jesienne lasy rozbrzmiewają rykiem jeleni zabiegających o względy partnerek. Te niezbyt głośne w ciągu roku zwierzęta mają w tym czasie w swoim arsenale niemały repertuar sygnałów – w ten sposób oznaczają terytorium i pokazują siłę. Łanie również dołączają do koncertów. Z kolei latem z lasów dobiegają popiskiwania saren, nieco przypominające ptasie śpiewy. Kozy przywabiają do siebie samce, te zaś odstraszają potencjalnych rywali szczekaniem. Zwabiony koziołek rozpoczyna pogoń za uciekającą samicą – co ciekawe, miłosna gonitwa odbywa się w ciszy. Jednak królem amorów jest borsuk. Ten z pozoru stateczny zwierzak odbywa gody w lecie. W tym czasie wydaje z siebie przejmujące odgłosy, podobne do histerycznego płaczu dziecka. Taki dźwięk słyszany o zmroku głęboko w lesie może przestraszyć każdego.

Do ostatniej krwi

Parkoty zajęcy zaczynają się zwykle pod koniec zimy. To chyba jedyny moment, gdy zające skupiają się w towarzystwie. Samce zaczynają rozgrzewkę, samice grzecznie się przyglądają. Najpierw gachy gonią się nawzajem, zmieniają kierunki, goniący staje się gonionym i odwrotnie. Zaczepiają się, przekomarzają. Potem dobierają się w pary według możliwości, wielkości, wagi i siły. Skaczą sobie do oczu i wymierzają mocne uderzenia tylnymi łapami. Walczą o swoją wybrankę i nie raz kończy się to naderwanym uchem. Po wygranej walce zgarniają nagrodę - samiczkę.

Czas na pojedynek

Podczas rykowiska samce jeleni (byki) wydają głośne odgłosy, których celem jest zwabienie partnerek, odstraszenie konkurenta lub wezwanie do walki. Najbardziej ceniony w hierarchii rykowiska jest byk stadny, który z wielkim zaangażowaniem broni swoich łań. Donośnym głosem daje do zrozumienia konkurentom, że nie ma ochoty rezygnować ze swojej pozycji. Wśród pozostałych byków nie brakuje jednak śmiałków, którzy chcą zawalczyć o względy łań. Dlatego między samcami niejednokrotnie dochodzi do walki. Byki splatają się swoimi porożami i z ogromną siłą próbują wykręcić głowę rywala. Ten, który zwycięży przejmuje gromadę łań, zaś przegrany musi pogodzić się z poniesioną porażką i oddalić się.

Śmierć dla "szczęśliwego zwycięzcy"

W ciepły wiosenny dzień królowa-matka pszczół wydostaje się z matecznika i odbywa lot godowy. Dzięki feromonom wydziela specjalny zapach wabiący trutnie. W locie odbywa się kopulacja, w której bierze udział 10-30 trutni. Każdy z nich chce zapewnić przetrwanie swojemu DNA, dlatego u zwycięzcy dochodzi do wynicowania na zewnątrz i utraty części aparatu kopulacyjnego w trakcie zbliżenia (zostaje on przez pewien czas w ciele samicy). Cały akt jak i drastyczne dla samców jego zakończenie sprawia, że tracą one bardzo dużo energii i wkrótce po kopulacji umierają.

Nietypowe zaloty

Pająk darownik szczelnie opakowuje jedwabną nitką jeszcze żywego owada, zmieniając jego kształt w okrągłą kulkę, przypominającą kształtem i kolorem kokon jajowy pająków, który samica troskliwie nosi przez kilka tygodni. Samiec nosząc za samicą taki podarunek, rozbudza w niej instynkt macierzyński i dzięki temu zostaje szybko wybrany przez samicę i zachęcony do kopulacji.

Materiał: lasy.gov.pl

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)