W 8.K-PBOT służy wiele matek. Jak zaczęły swoją przygodę z WOT?

fot. pow.
26 maja każdemu kojarzy się z jednym# – Dniem Matki. Dzień wspaniałych kobiet, które na co dzień pełnią ważne obowiązki związane z ich zawodami oraz dbają o wychowanie swoich dzieci. Od razu nasuwa się pytanie – kiedy znajdują czas dla siebie? Okazuje się, że dla wielu z nich nie jest to problemem. Co więcej, po raz kolejny w szczytnym celu zdecydowały się dołożyć sobie obowiązków. Coraz więcej Pań realizuje swoje, często odkładane na długie lata marzenia o służbie wojskowej. Jest to możliwe dzięki Wojskom Obrony Terytorialnej, które powstały z myślą o osobach, które chcą łączyć służbę wojskową z pracą i obowiązkami w środowisku cywilnym.
8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, która powstała na początku 2018 roku, od samego początku jest ściśle związana z kobietami. Jako jedyna brygada obrony terytorialnej w Polsce ma za patrona kobietę, gen. bryg. Elżbietę Zawacką. Około 1/3 żołnierzy z wcielenia, które 29 maja wypowie słowa roty przysięgi wojskowej to kobiety. W 8.K-PBOT służy wiele matek, wychowujących kolejne pokolenie, dla którego dobro ojczyzny jest rzeczą bardzo ważną. Tak jak w przypadku szer. Jolanty Lewandowskiej i szer. Alicji Lisowskiej (w chwili obecnej jest w trakcie szkolenia podstawowego) zdarza się, że mamy służą razem ze swoimi dziećmi.
szer. Jolanta Lewandowska
1. Kto wstąpił do WOT pierwszy, Pani czy córka?
-Jako pierwsza z rodziny zasiliłam szeregi WOT-u. Jestem z wcielenia, które odbyło się 7 grudnia 2019 r.
2. Co zmotywowało Panią do wejścia w szeregi 8.K-PBOT?
-Od najmłodszych lat pasjonowało mnie wojsko. Utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej dało mi możliwość samorealizacji i niesienia pomocy lokalnej społeczności. Motywacją do wstąpienia w szeregi WOT była ambicja i chęć zdobywania nowych doświadczeń.
3. Czym zajmuje się Pani na co dzień w życiu cywilnym?
-Pracuje zawodowo jako pielęgniarka w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy oraz w Przychodni Lekarskiej ,,Świat Zdrowia”. W wolnym czasie lubię podróżować i zwiedzać.
4. Jaka była reakcja rodziny na Pani decyzję o zostaniu żołnierzem?
-Część rodziny była pozytywnie zaskoczona. Rodzice są dumni, że służę w wojsku.
5. Zdarza się Pani porównywać swoje osiągnięcia razem z dzieckiem (np. wyniki strzelań szkolnych)? Wymieniacie się doświadczeniami?
-Po każdej „rotacji” porównujemy swoje wyniki, udzielając sobie nawzajem rad. W niektórych przypadkach nawet rywalizujemy ze sobą w celu motywacji.
6. Co czuje matka, której dziecko decyduje się na dojrzałą decyzję służby Ojczyźnie?
-Rozpiera mnie duma i szczęście, że mam taką córkę. Oczywiście pojawiał się strach, aczkolwiek chciałam jak najmocniej wspierać swoje dziecko w spełnianiu marzeń.
7. Co powie Pani kobietom, w tym również matkom, które chcą zostać żołnierzem i myślą, czy Wojska Obrony Terytorialnej są dla nich?
-Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają głębsze poznanie siebie i pokonanie własnych słabości. Kursy oraz szkolenia zapewniają nabycie wiedzy wraz z nowymi umiejętnościami.
szer. Paulina Lewandowska
1. Niewiele osób ma możliwość służyć razem z rodzicami. Jesteś dumna z mamy?
-Mama jest dla mnie autorytetem. W chwili Jej przysięgi nie zabrakło wzruszenia. Jestem dumna z mojej Mamy. Pokazała mi, że nigdy nie można zwątpić w siebie i swoje możliwości.
2. Co robisz na co dzień w życiu cywilnym?
-Uczęszczam do Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich nr 8 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Bydgoszczy na profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Poza zajęciami dorabiam jako kelnerka bądź hostessa. W wolnym czasie spotykam się z przyjaciółmi lub czytam książki.
3. Może kolejny członek rodziny zastanawia się nad wstąpieniem w nasze szeregi?
-Po wcieleniu moim i Mamy w naszej rodzinie wzrosło zainteresowanie na temat WOT-u. Nie wykluczamy, że jeszcze ktoś z naszej rodziny zasili szeregi OT.
4. Jakie masz dalsze plany odnośnie służby wojskowej (rozwój na obecnie zajmowanym stanowisku, kurs podoficerski/oficerski, służba zawodowa)?
-Swoją przyszłość bardzo wiążę z wojskiem. Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury mam zamiar starać się o możliwość dołączenia do służby zawodowej.
5. Czego życzysz swojej oraz innym Mamom w dniu ich święta?
-Wszystkim Mamom życzę przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów oraz nieustającej wiary w siebie. Dużo szczęścia w życiu zawodowym i prywatnym.
szer. Alicja Lisowska
1. Kto wstąpił do WOT pierwszy, Pani czy syn?
-Wspólnie zgłosiliśmy się do WKU w Grudziądzu. Ja nie miałam do końca przekonania z racji mojego wieku i wątpliwości czy dam sobie radę razem z innymi uczestnikami, którzy są dużo młodsi ode mnie. Syn miał wcześniejsze przeszkolenie, przez co dostał powołanie 3 miesiące wcześniej.
2. Co zmotywowało Panią do wejścia w szeregi 8.K-PBOT?
-Zainspirował mnie mój syn, swoim zaangażowaniem i opowiadaniem o WOT.
3. Czym zajmuje się Pani na co dzień w życiu cywilnym?
-Na co dzień pracuje z młodzieżą. W wojsku chcę wykorzystać moje wykształcenie medyczne.
4. Jaka była reakcja rodziny na Pani decyzję o zostaniu żołnierzem?
-Na początku było zaskoczenie, ale po dłuższych rozmowach bardziej mnie rozumieli i słuchali z zainteresowaniem.
5. Zdarza się Pani porównywać swoje osiągnięcia razem z dzieckiem (np. wyniki strzelań szkolnych)? Wymieniacie się doświadczeniami?
-Raczej nie porównujemy, ale rozmawiamy o tym i wzajemnie się dopingujemy.
6. Co czuje matka, której dziecko decyduje się na dojrzałą decyzję służby Ojczyźnie?
-Jest bardzo dumna z syna, a jeszcze bardziej z tego, że są to jego wybory.
7. Co powie Pani kobietom, w tym również Matkom, które chcą zostać żołnierzem i myślą, czy Wojska Obrony Terytorialnej są dla nich?
-Drogie Mamy, warto spróbować własnych sił i jestem pewna, że po skończonym szkoleniu będziecie mocniejsze, jeszcze bardziej pewne siebie i pobudzone do nowych działań.
kpr. Jakub Lisowski
1. Niewiele osób ma możliwość służyć razem z rodzicami. Jesteś dumny z mamy?
-Oczywiście, jestem dumny z mamy. Dobrze znosi szkolenie. Zawsze, gdy ma z czymś problem chętnie jej pomagam.
2. Co robisz na co dzień w życiu cywilnym?
-Studiuję wojskoznawstwo oraz pracuję jako kurier rowerowy.
3. Może kolejny członek rodziny zastanawia się nad wstąpieniem w nasze szeregi?
-Na ten moment nie, ale nie wiadomo czy ich nie przekonamy swoim przykładem.
4. Jakie masz dalsze plany odnośnie służby wojskowej (rozwój na obecnie zajmowanym stanowisku, kurs podoficerski/oficerski, służba zawodowa)?
-Na ten moment chciałbym zdobyć i dobrze ugruntować wiedzę, aby odpowiednio radzić sobie z obecnymi obowiązkami.
5. Czego życzysz swojej oraz innym Mamom w dniu ich święta?
-Wytrwałości w dążeniu do celów, zdrowia w tym ciężkim okresie oraz wsparcia od najbliższych.
Materiał: por. Paweł BANASIAK Oficer Prasowy 8.K-PBOT
Czytaj również
- Jest 13 kandydatów na urząd prezydenta. Na kogo zagłosujesz? (sonda)
- Zupa pokrzywowa z szarymi kluskami wyróżniona. Drugie miejsce dla KGW Mrocza
- Modlitwa i refleksja. Fatimski Różaniec ulicami Kcyni
- Policjanci na targach. Zachęcali do wstąpienia do służby
- "Bnin dla Krzysia Zawady". Ile pieniędzy zebrano na festynie?
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
Kajak, w dniu 26-05-2021 12:39:40 napisał:
odpowiedz
vb, w dniu 26-05-2021 17:31:08 napisał:
odpowiedz
Macierewicz , w dniu 26-05-2021 21:15:07 napisał:
odpowiedz
XII BZ, w dniu 26-05-2021 21:30:24 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!