Dziś mamy 15 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

26 maja 2021

W 8.K-PBOT służy wiele matek. Jak zaczęły swoją przygodę z WOT?

fot. pow.

fot. pow.

26 maja każdemu kojarzy się z jednym# – Dniem Matki. Dzień wspaniałych kobiet, które na co dzień pełnią ważne obowiązki związane z ich zawodami oraz dbają o wychowanie swoich dzieci. Od razu nasuwa się pytanie – kiedy znajdują czas dla siebie? Okazuje się, że dla wielu z nich nie jest to problemem. Co więcej, po raz kolejny w szczytnym celu zdecydowały się dołożyć sobie obowiązków. Coraz więcej Pań realizuje swoje, często odkładane na długie lata marzenia o służbie wojskowej. Jest to możliwe dzięki Wojskom Obrony Terytorialnej, które powstały z myślą o osobach, które chcą łączyć służbę wojskową z pracą i obowiązkami w środowisku cywilnym.

8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, która powstała na początku 2018 roku, od samego początku jest ściśle związana z kobietami. Jako jedyna brygada obrony terytorialnej w Polsce ma za patrona kobietę, gen. bryg. Elżbietę Zawacką. Około 1/3 żołnierzy z wcielenia, które 29 maja wypowie słowa roty przysięgi wojskowej to kobiety. W 8.K-PBOT służy wiele matek, wychowujących kolejne pokolenie, dla którego dobro ojczyzny jest rzeczą bardzo ważną. Tak jak w przypadku szer. Jolanty Lewandowskiej i szer. Alicji Lisowskiej (w chwili obecnej jest w trakcie szkolenia podstawowego) zdarza się, że mamy służą razem ze swoimi dziećmi.

szer. Jolanta Lewandowska

1. Kto wstąpił do WOT pierwszy, Pani czy córka?
-Jako pierwsza z rodziny zasiliłam szeregi WOT-u. Jestem z wcielenia, które odbyło się 7 grudnia 2019 r.

2. Co zmotywowało Panią do wejścia w szeregi 8.K-PBOT?
-Od najmłodszych lat pasjonowało mnie wojsko. Utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej dało mi możliwość samorealizacji i niesienia pomocy lokalnej społeczności. Motywacją do wstąpienia w szeregi WOT była ambicja i chęć zdobywania nowych doświadczeń.

3. Czym zajmuje się Pani na co dzień w życiu cywilnym?
-Pracuje zawodowo jako pielęgniarka w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy oraz w Przychodni Lekarskiej ,,Świat Zdrowia”. W wolnym czasie lubię podróżować i zwiedzać.

4. Jaka była reakcja rodziny na Pani decyzję o zostaniu żołnierzem?
-Część rodziny była pozytywnie zaskoczona. Rodzice są dumni, że służę w wojsku.

5. Zdarza się Pani porównywać swoje osiągnięcia razem z dzieckiem (np. wyniki strzelań szkolnych)? Wymieniacie się doświadczeniami?
-Po każdej „rotacji” porównujemy swoje wyniki, udzielając sobie nawzajem rad. W niektórych przypadkach nawet rywalizujemy ze sobą w celu motywacji.

6. Co czuje matka, której dziecko decyduje się na dojrzałą decyzję służby Ojczyźnie?
-Rozpiera mnie duma i szczęście, że mam taką córkę. Oczywiście pojawiał się strach, aczkolwiek chciałam jak najmocniej wspierać swoje dziecko w spełnianiu marzeń.

7. Co powie Pani kobietom, w tym również matkom, które chcą zostać żołnierzem i myślą, czy Wojska Obrony Terytorialnej są dla nich?
-Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają głębsze poznanie siebie i pokonanie własnych słabości. Kursy oraz szkolenia zapewniają nabycie wiedzy wraz z nowymi umiejętnościami.

szer. Paulina Lewandowska

1. Niewiele osób ma możliwość służyć razem z rodzicami. Jesteś dumna z mamy?
-Mama jest dla mnie autorytetem. W chwili Jej przysięgi nie zabrakło wzruszenia. Jestem dumna z mojej Mamy. Pokazała mi, że nigdy nie można zwątpić w siebie i swoje możliwości.

2. Co robisz na co dzień w życiu cywilnym?
-Uczęszczam do Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich nr 8 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Bydgoszczy na profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Poza zajęciami dorabiam jako kelnerka bądź hostessa. W wolnym czasie spotykam się z przyjaciółmi lub czytam książki.

3. Może kolejny członek rodziny zastanawia się nad wstąpieniem w nasze szeregi?
-Po wcieleniu moim i Mamy w naszej rodzinie wzrosło zainteresowanie na temat WOT-u. Nie wykluczamy, że jeszcze ktoś z naszej rodziny zasili szeregi OT.

4. Jakie masz dalsze plany odnośnie służby wojskowej (rozwój na obecnie zajmowanym stanowisku, kurs podoficerski/oficerski, służba zawodowa)?
-Swoją przyszłość bardzo wiążę z wojskiem. Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury mam zamiar starać się o możliwość dołączenia do służby zawodowej.

5. Czego życzysz swojej oraz innym Mamom w dniu ich święta?
-Wszystkim Mamom życzę przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów oraz nieustającej wiary w siebie. Dużo szczęścia w życiu zawodowym i prywatnym.

szer. Alicja Lisowska

1. Kto wstąpił do WOT pierwszy, Pani czy syn?
-Wspólnie zgłosiliśmy się do WKU w Grudziądzu. Ja nie miałam do końca przekonania z racji mojego wieku i wątpliwości czy dam sobie radę razem z innymi uczestnikami, którzy są dużo młodsi ode mnie. Syn miał wcześniejsze przeszkolenie, przez co dostał powołanie 3 miesiące wcześniej.

2. Co zmotywowało Panią do wejścia w szeregi 8.K-PBOT?
-Zainspirował mnie mój syn, swoim zaangażowaniem i opowiadaniem o WOT.

3. Czym zajmuje się Pani na co dzień w życiu cywilnym?
-Na co dzień pracuje z młodzieżą. W wojsku chcę wykorzystać moje wykształcenie medyczne.

4. Jaka była reakcja rodziny na Pani decyzję o zostaniu żołnierzem?
-Na początku było zaskoczenie, ale po dłuższych rozmowach bardziej mnie rozumieli i słuchali z zainteresowaniem.

5. Zdarza się Pani porównywać swoje osiągnięcia razem z dzieckiem (np. wyniki strzelań szkolnych)? Wymieniacie się doświadczeniami?
-Raczej nie porównujemy, ale rozmawiamy o tym i wzajemnie się dopingujemy.

6. Co czuje matka, której dziecko decyduje się na dojrzałą decyzję służby Ojczyźnie?
-Jest bardzo dumna z syna, a jeszcze bardziej z tego, że są to jego wybory.

7. Co powie Pani kobietom, w tym również Matkom, które chcą zostać żołnierzem i myślą, czy Wojska Obrony Terytorialnej są dla nich?
-Drogie Mamy, warto spróbować własnych sił i jestem pewna, że po skończonym szkoleniu będziecie mocniejsze, jeszcze bardziej pewne siebie i pobudzone do nowych działań.

kpr. Jakub Lisowski

1. Niewiele osób ma możliwość służyć razem z rodzicami. Jesteś dumny z mamy?
-Oczywiście, jestem dumny z mamy. Dobrze znosi szkolenie. Zawsze, gdy ma z czymś problem chętnie jej pomagam.

2. Co robisz na co dzień w życiu cywilnym?
-Studiuję wojskoznawstwo oraz pracuję jako kurier rowerowy.

3. Może kolejny członek rodziny zastanawia się nad wstąpieniem w nasze szeregi?
-Na ten moment nie, ale nie wiadomo czy ich nie przekonamy swoim przykładem.

4. Jakie masz dalsze plany odnośnie służby wojskowej (rozwój na obecnie zajmowanym stanowisku, kurs podoficerski/oficerski, służba zawodowa)?
-Na ten moment chciałbym zdobyć i dobrze ugruntować wiedzę, aby odpowiednio radzić sobie z obecnymi obowiązkami.
5. Czego życzysz swojej oraz innym Mamom w dniu ich święta?
-Wytrwałości w dążeniu do celów, zdrowia w tym ciężkim okresie oraz wsparcia od najbliższych.

Materiał: por. Paweł BANASIAK Oficer Prasowy 8.K-PBOT

Oceń artykuł: 14 33

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (10)

    Kajak, w dniu 26-05-2021 12:39:40 napisał:

    Niedzielne żołnierzyki, którzy pierwsi by zwiali jak byłaby wojna

    odpowiedz

    • 2 (10)

    vb, w dniu 26-05-2021 17:31:08 napisał:

    Maciarewicz przywrócił do życia pokomunistyczne OTK

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Macierewicz , w dniu 26-05-2021 21:15:07 napisał:

    Wyglądają jak baby z OHP, a za darmo to robią? Chyba nie

    odpowiedz

    • 2 (10)

    XII BZ, w dniu 26-05-2021 21:30:24 napisał:

    Kajak, no ty to pewnie byś pierwszy pobiegł na linie frontu.Mój dowódca zawsze ,że jak zabiją ci matkę ,ojca, to tok myślenia się zmienia. W wojsku w czasie gotowości bojowej na liniach frontu jest przydział,pewnie ie wiesz jaki! To już ci wyjaśniam.Ćwiartka wódki na odwagę. Nie wiesz co to wojna , a tym bardziej życie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Budowa magazynów
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Budowa hal
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)