Dziś mamy 21 czerwca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

22 marca 2023

Uczniowie z wizytą na wydziale chemii UMK. Pouczające warsztaty

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Chochralskiego w Kcyni rozpoczęli obchody# 70 – tej rocznicy śmierci patrona szkoły na wydziale chemii w Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Udział w warsztatach chemicznych na długo zostanie w naszej pamięci. Chwilami czuliśmy się jak prawdziwi - tylko trochę małoletni- studenci. Białe fartuch, okulary ochronne, super pracownie, sprzęt laboratoryjny i samodzielne wykonywanie doświadczeń pod okiem przemiłych pań. Na zajęciach dotyczących chemii żywności wykrywaliśmy składniki pokarmowe np. skrobie, wit. C w różnych pokarmach i napojach. Na zajęciach z analizy sensorycznej rozpoznawaliśmy i określaliśmy smaki różnych produktów żywnościowych oraz różne zapachy (oj się działo). Dziękujemy Paniom za bardzo ciekawe pouczające zajęcia.

Pani mgr Agata Szumera zabrała nas w świat gazów – „Gazy wokół nas”. Wykonywaliśmy samodzielnie doświadczenia pozwalające zidentyfikować różne gazy. Było mnóstwo atrakcji i ciekawostek. Najbardziej podobały nam się” wybuchy” i doświadczenia z zimnym lodem. Przekonaliśmy się jak ciekawa i fascynująca może być podróż w krainę chemii.

Następnie z okazji Roku Kopernikańskiego - 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik – ruszyliśmy zwiedzać Toruń. Pokłoniliśmy się wielkiemu uczonemu i późnym popołudniem wyruszyliśmy do Kcyni.

Dziękujemy serdecznie Paniom z Wydział Chemii UMK p. dr Sylwii Kowalskiej, p.dr Dobrochnie Rabiej – Kozioł , p. mgr Alicji Tymczewskiej i p. mgr Katarzynie Włodarczyk, oraz p. mgr Agacie Szumera za bardzo ciekawe i interesujące zajęcia.

Dziękujemy p. Ryszardowi Hanioszynowi za zorganizowanie dla nas środka transportu.

Dziękujemy również naszym opiekunom p. Renacie Pulikowskiej, p. Marzenie Lulce, p. Dobromile Siewkowskiej oraz p. Dorocie Szaruga za zorganizowanie wyjazdu na UMK w Toruniu.

Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Zbliża się czas odpoczynku. Nie zapominaj o bezpieczeństwie na drogach

Już w najbliższy piątek zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego wakacyjnego weekendu #i pierwszych wakacyjnych wyjazdów. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)