Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.
– Jestem dumny z wielu lat współpracy samorządu województwa z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Życzę zapału, wiary w przyszłość i satysfakcji z pracy wykonywanej w zaciszu laboratoriów i na salach wykładowych. Vivat Academia, Vivant Professores” – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikami pierwszego rektora UMK Ludwika Kolankowskiego i patrona uczelni Mikołaja Kopernika.
W dalszej części uroczystości, na auli UMK, tytuł doktora honoris causa w uznaniu zasług włożonych w rozwój urologii otrzymał wybitny urolog, emerytowany pracownik Dalhouse University w Halifax (Kanada), prof. Jerzy Bogdan Gajewski.
Prof. Chantal Delsol, wykładowczyni na Uniwersytecie Paris XII oraz na Uniwersytecie Marne-la-Vallée, odebrała Nagrodę Naukową „Ratio et Spes”. Prof. Chantal Delsol stworzyła i kieruje Centrum Studiów Europejskich (obecnie Instytut Hannah Arendt), które specjalizuje się w stosunkach Wschód-Zachód.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest jednym z największych i najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce. Uczelnia kształci 17 878 studentów (12 180 w kampusie toruńskim i 4 674 w kampusie bydgoskim) w 16 wydziałach na 106 kierunkach. UMK zatrudnia 4 413 osób w tym 2 334 nauczycieli akademickich. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria





















Czytaj również
- Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?
- Rowerem przez Krajnę i Pałuki. Nowy przewodnik z opisanymi trasami
- Idą w kierunku Jasnej Góry. Pielgrzymów z Szubina odwiedził biskup
- Operacyjne leczenie rozwarstwienia aorty. Innowacyjny zabieg w Juraszu
- Dziś zapadnie decyzja. Losy szkoły w rękach radnych
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ula, w dniu 19-02-2024 23:46:51 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!