Dziś mamy 15 lipca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

19 lutego 2024

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

Jestem dumny z wielu lat współpracy samorządu województwa z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Życzę zapału, wiary w przyszłość i satysfakcji z pracy wykonywanej w zaciszu laboratoriów i na salach wykładowych. Vivat Academia, Vivant Professores” – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikami pierwszego rektora UMK Ludwika Kolankowskiego i patrona uczelni Mikołaja Kopernika.

W dalszej części uroczystości, na auli UMK, tytuł doktora honoris causa w uznaniu zasług włożonych w rozwój urologii otrzymał wybitny urolog, emerytowany pracownik Dalhouse University w Halifax (Kanada), prof. Jerzy Bogdan Gajewski.

Prof. Chantal Delsol, wykładowczyni na Uniwersytecie Paris XII oraz na Uniwersytecie Marne-la-Vallée, odebrała Nagrodę Naukową „Ratio et Spes”. Prof. Chantal Delsol stworzyła i kieruje Centrum Studiów Europejskich (obecnie Instytut Hannah Arendt), które specjalizuje się w stosunkach Wschód-Zachód.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest jednym z największych i najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce. Uczelnia kształci 17 878 studentów (12 180 w kampusie toruńskim i 4 674 w kampusie bydgoskim) w 16 wydziałach na 106 kierunkach. UMK zatrudnia 4 413 osób w tym 2 334 nauczycieli akademickich. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 22 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (10)

    Ula, w dniu 19-02-2024 23:46:51 napisał:

    Piękna uroczystość!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
KOBIZE
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.

(czytaj więcej)
0

Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.

(czytaj więcej)